Turun hyät ja huonot alueet?

Muutto Turkuun edessä

Hei,
kertokaapas nyt kaikki ne alueet joita Turussa tulee välttää ja kaikki ne paikat johon lapsiperheen olisi hyvä muuttaa. Varissuo, Lauste, Runosmäki ja Jyrkkälä tiedetään huonoiksi, mutta miten muut alueet?

12

13986

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsivä löytäisi

      Kyllä nämä on moneen kertaa käyty läpi ja täydelliseen yksimielisyyteen asiassa ei tulla pääsemään. Joidenkin mielestä koko Turku on huono, toisten mielestä Varissuo on se pahuuden ydin kuitenkin on niitäkin joiden mielestä Varissuo on loistalähiö asua.

      Eli, perus stereotyyppinen kuva on, että Varissuo, Lauste ja Halinen ovat huonoja. Runosmäki, Jäkärlä, ja Jyrkkälä ei niin huonoja, muttei hyviäkään.

      Hyviä alueita kun kysytään niin voisi vastata, että ne on siellä minne sinulla ei ole varaa, mutta Hirvensalo, Ilpoinen, Ispoinen, Uittamo, Pääskyvuori ja Raunistula ovat ainakin esimerkkejä "hyvistä" alueista.

      Turussa ei ole vaarallisia lähiöitä, eikä Suomessa. Keskusta öiseen aikaan on aina vaarallisin paikka.

      • noin 200 000 euroa

        Eli sellainen reilut 200 000 euroa olisi asunnosta varaa maksaa. Kai sillä noista mainitsemistasi alueista rivitalon pätkä löytyy?


      • riittää
        noin 200 000 euroa kirjoitti:

        Eli sellainen reilut 200 000 euroa olisi asunnosta varaa maksaa. Kai sillä noista mainitsemistasi alueista rivitalon pätkä löytyy?

        Kyllä sillä tavisten hyvään yltää


    • oma maku

      jeps.. noiden listattujen jälkeen varmaan kaikki kelpaavat mikäli Turku itsestään kiinnostaa.. eikä naapuruston lapsiperheitä suosivat kunnat kiinnosta..

      tutki ainakin ettei "suosikkialueesi" koulua olla lopettamassa taikka yläaste on sitten joissain keskellä turkua 2 bussin takana..

      • jo nuorena

        Olen itse kulkenut ammattikouluun kahdella bussilla, ei paha nakki ollenkaan. Kesäisin on pyörälläkin päässyt. Turussa liikutaan tulevaisuudessa entistä enemmän joukkoliikennevälineiden voimin, joten siihen on ihan hyvä oppia jo kouluiässä.


    • muuttakaa

      Muuttakaa Paasmajaan.Se on tosi lapsiystävällinen paikka:
      tilavat asunnot,vesi ja sähkö kuuluu vuokraan,ilmainen pyykinpesumahdollisuus,edullinen vuokra ja jos lapsenvahtia tarttee niin aina voi ystävällistä,luotettavaa ja raitista naapurintätiä tai -setää pyytää lapsenlikaksi.

      • ymmärrä

        miksi pitää vastata jotain tyhmää (edellinen:paasmaja) jos joku ihan tosissaan kaipaavastausta asialliseen kysymykseen!!!
        Itse suosittelen lapsiperheelle Suikkilaa:
        päiväkoti,ala-aste,länsikeskus lähellä!
        rauhallista seutua!!! Tervetuloa Turkuun!
        On täällä ihan kivaa ja kivojakin ihmisiä!


      • ymmärrä
        ymmärrä kirjoitti:

        miksi pitää vastata jotain tyhmää (edellinen:paasmaja) jos joku ihan tosissaan kaipaavastausta asialliseen kysymykseen!!!
        Itse suosittelen lapsiperheelle Suikkilaa:
        päiväkoti,ala-aste,länsikeskus lähellä!
        rauhallista seutua!!! Tervetuloa Turkuun!
        On täällä ihan kivaa ja kivojakin ihmisiä!

        tollasia tosikkoja ilonpilaajia,jotka on niin huumorintajuttomia ettei mitään määrää eikä laatua.Jos nyt yhtään olet seurannut tätä palstaa,niin huomaat että kysytään täällä sitten mitä tahansa,aina on joukossa joku joka vastaa jotain aivan älytöntä.Ja asuinalueita kysyttäessä tulee aina näitä "muuta Paasmajaan"-kommentteja.
        Mä en vastaavasti ymmärrä sitä,jos joku asiallisesti kysyy nyt esimerkiksi hyvää asuinaluetta lapsiperheelle,miksi ensimmäiseksi pitää teilata lähiöt.
        Jos osaat lukea rivien välistä,et noin tunnillisesti viilaisi pilkkua vaan näkisit koko viestin vitsinä.


    • loisto paikka

      Turun keskusta on loisto paikka asua kenelle tahansa.
      Hyvämaineiset ja eriasteiset koulut ala-asteesta lukioon lähellä,hoitopaikat myös.Kulttuuritarjonta on hyvää ja shoppailumahdollisuudet loistavat.Auntoja löytyy vanhoista,viihtyisistä puutaloista uusimman tyylisiin kerrostaloihin asti.
      Mitä muuta lapsiperhe tarvitsee ,kaikkialle pääsee ja ehtii kävellen,fillaroiden tai joukkoliikenteellä -edes oma auto ei tarpeellinen asuttaesa Turun keskustassa,mikä on vielä hiljainen pikkukaupunkimainen mesta.
      Lähiöihin en Turun kokoisessa kaupungissa ruuhkiin muuttaisi kökkimään.

    • on..

      oikeastikin nykyään ihan hyvä paikka, nimenomaan se osa missä on oikeastaan vallan rivareita ja omakotitaloja (=omistusasuntoja) siellä hieman taaempana. Lapsiperheitä on paljon. Toki sitten on rauhattomuuttakin, mutta se keskittyy sinne etuosan vuokra-asunto alueelle.
      Tämä siis ihan minun mielipiteeni, jokaisella on toki omansa.

    • Turku down the drain

      On vain enemmän tai vähemmän monikulttuurisia alueita.

      Monikulttuurisuus on valtavaa rikkautta; ihanaa etnistä värinää kaduilla; monimuotoisuutta; kansallisuudet ja rodut ylittäviä rakkauden kokemuksia puistoissa.

      Kuinka ihanaa onkaan nähdä vanhemman maahanmuuttajaherran tekevän tuttavuutta vaaleatukkaisen suomalaislapsen kanssa. Tytön hymy valaisee koko kasvot tumman sedän tarjotessa karkkia. Käsi kädessä nämä uudet tuttavukset kulkevat kohti puistoa ja uutta, monikulttuurista Suomea!

    • Heidekeniläinen

      Varmaan Martti, Uittamo, Ilpoinen, Ispoinen, Pääskyvuori, Jaani, Hannunniittu, Portsa, Raunistula, Suikkila, Takakirves, Kastu, Katariinanlaakso, Pohjola, Luostarivuori, Itäharju hyviä alueita asua lasten kanssa.

      Pansiota, Pernoa, Härkämäkeä, Runosmäkeä, Laustetta, Varissuota välttelisin. Lasten kanssa tai ilman.

      Hyvä vaihtoehto on asua myös Raisiossa tai Kaarinassa, ainakin, jos asuu näiden kaupunkien Turun puoleisella rajalla.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5346
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3701
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3263
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2505
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2102
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      2027
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1876
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1352
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1318
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1154
    Aihe