Aikamme jahkailtuamme päätimme, että vuoden sisään hankimme perheeseen kärmeksen, jos hakimme koskaan. Itse olen niiden seurassa viettänyt lapsuuteni, mutta silloin ne elivät vapaina leikkipaikoillani.
Hankinnan suurin este on perheen äiti, jolla on ilmeisesti jotakin periaatteellista käärmeitä vastaan. Näyttäisi kuitenkin siltä, että jonkin pienehkön lajin hän saattaisi sulattaa.
5 yleisintä lajia viljakäärmeestä alkaen on esitelty monessa paikassa, mutta onko Suomesta saatavissa muitakin lajeja? Erityisesti pienehköjä, aikuisena aina alle 120 cm.
Mitä Suomesta saa?
5
885
Vastaukset
- ..........
Ulkomailta tilaamalla esim. eläinkaupan kautta on mahdollista löytää harvinaisempiakin lajeja. Myös Ruotsista löytyy paljon parempi valikoima erilaisia matelijoita.
- olette ajatelleet?
Suomessakin on saatavana pienempiä lajeja, kuten sukkanauhakäärmeet, nauhavesikäärmeet, viherkarkeakäärmeet, kenian hiekkaboa jää alle 120cm, norm kasvaa n. 65-90cm.
Osa noista mainitsemistani on hoidoltaan paljon vaativampi kuin esim. viljakäärme.
Meillä meni toisinpäin, mies vastusti käärmettä alunperin. Lupautui lopulta siihen että saan hankkia sukkanauhakäärmeen. Tuosta on jo reilusti aikaa. Nykyään mies kasvattaa itse useita käärmelajeja. Niin ne vaan ajatusmaailmat muuttuu:)- Isä + tyttö
Olemme katselleet ensisijassa pienehköä käärmettä, koska meillä ei ole erityistä inspiraatiota jättimäiseen terraarioon olohuoneen keskellä. Viehän jokainen terraario tilaa, mutta koolla on nyt merkitystä.
Toisaalta etsimme myös sitä enimmäistä käärmettä, joten helppohoitoisuudelle asetetaan painoa. Luulisin, että helppohoitoisuus menee tarvittaesa pienen koon edelle. - no sitten täytyy
Isä + tyttö kirjoitti:
Olemme katselleet ensisijassa pienehköä käärmettä, koska meillä ei ole erityistä inspiraatiota jättimäiseen terraarioon olohuoneen keskellä. Viehän jokainen terraario tilaa, mutta koolla on nyt merkitystä.
Toisaalta etsimme myös sitä enimmäistä käärmettä, joten helppohoitoisuudelle asetetaan painoa. Luulisin, että helppohoitoisuus menee tarvittaesa pienen koon edelle.sanoa että esim. tuo todella pieni viherkarkea käärme varmaan ei ole ihan ykkösenä. On ainakin mielestäni vaikea hoidettava, ja hengissä pitäminen on aika vaativaa puuhaa. Viljakäärme on varmaankin se suomessa olevista käärmeistä heppohoitoisin. Ja mitä terrarion kokoon tulee, vaatii nuo kaikki edellä mainitut suht samankokoisen terran kuin viljakäärmekkin. Poikaset tietty poikkeuksena pienemmän.
Suosittelempa käymään herppi.netissä, jos et ole sinne jo eksynytkin. Sieltä löytyy kattavasti tietoa käärmeistä ja terraarioista. - Nigritus
no sitten täytyy kirjoitti:
sanoa että esim. tuo todella pieni viherkarkea käärme varmaan ei ole ihan ykkösenä. On ainakin mielestäni vaikea hoidettava, ja hengissä pitäminen on aika vaativaa puuhaa. Viljakäärme on varmaankin se suomessa olevista käärmeistä heppohoitoisin. Ja mitä terrarion kokoon tulee, vaatii nuo kaikki edellä mainitut suht samankokoisen terran kuin viljakäärmekkin. Poikaset tietty poikkeuksena pienemmän.
Suosittelempa käymään herppi.netissä, jos et ole sinne jo eksynytkin. Sieltä löytyy kattavasti tietoa käärmeistä ja terraarioista.-Coelognathus helenus helenus (trinket ratsnake, "helenarottakäärme"). Koiraat jäävät usein metrisiksi, naaraat kasvavat hiukan suuremmiksi. Vaatii kosteutta.
-Myös monet kuningaskäärmeet ja maitokäärmeet (Lampropeltis) jäävät pituudeltaan metrin tuntumaan. Esim. Lampropeltis triangulum campbelli (Pueblan maitokäärme) jää alle metriseksi.
-Lamprophis-suvun käärmeet. Esim. L. fuliginosus, African house snake, keskimääräinen pituus aikuisella koiraalla 60-75 cm, naaraat kasvavat suuremmiksi.
Toivottavasti noista oli apua jonkin verran...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1626195Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv882782Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921771Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am341454Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91226- 491005
- 66912
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23908- 21903
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903