Vm 98 V70 TDi alle 200 tkm ajettu on alkanut kiihdytyksissä pukkaamaan reipaasti mustaa savua. Missä vika? Onko muilla kokemuksia samasta ongelmasta ja onko korjauskeinoja? Muuteen toimii ja vetää lostavasti.
V70 TDi savuttaa
9
2301
Vastaukset
- Diesel
Niinpä ne näkyvät useat tekevän kiihdytyksissä.
PSA HDi dieselit eivät kyllä savuta yhtään joissa on "nokiloukku" - tdi V70
Moi!
Minulla itselläni on samanvuotinen tdi kuin sinulla vähän enemmän vain ajettu. Ostin sen käytettynä ja siinä oli edellinen omistaja asennuttanut teholastun. Tehoja on nyt noin 170 hv.
En tiedä kuinka lastun aiheuttama teho lisäys vaikuttaa polttoaineen syöttöön mutta pölläykset ovat melkoiset kiidytettäessä. Huollossa sanoivat asian olevan ok. joten eipä kannata huolestua. Pöllyttää se BMW:n 530d:kin. Pääasia on että nokivasaran isku on eteenpäin vievää!
Ei kun makeita kilometrejä sinullekin.- meikkis
käy merkkiliikkeessä tarkistuttamassa pumpun ajoitus, ei vie ku 10min ellei tartte alkaa säätää.
- Tdi-Volvo
kyseessähän on oltava höyryjuna tai savusauna sillä kummassakin savua pölläyttelee kummasti kun vähän tykittää.
- E 220 CDI
Yleensä kuulemma syitä muutama:
-likainen ilmansuodatin
-vika imusarjassa
-teholastu, tai häiriö polttoainesyöttöä ohjaavassa elektroniikassa
Omassani cdi:ssä savutus väheni imusarjan vaihdolla (aj. 240 tkm), vaan vielä vähän pölläyttää reippaammin liikkeellelähtiessä; se on nakulle normaalia. Kyllä joku Peugeotin käyttämä savuloukku olisi muissakin asiaa... - V70 00 tdi
Joo en sinuna huolehtuisi asiasta, sillä omassakin kun kiihdyttää, pöläyttää taakseen pilven ja minulle ei ole ajettu kuin 120tkm, eikä lastua.
- esa3
mulla savuaa tyhjä käynillä ja käy huonosti puppu säädetty ja jako katottu mutta sama peli jatkuu
- Volle99
Tarkistakaa ahtopaineen putket.
- etuvetoTrattori
Naapurin nikel joku turdoo sarja se kun ajaa niin tie häviää näkyvistä ja savua riittää enemmän ku höyryveturisa käy vaan kolmell pytylla xc v 90 aika uus 2017 mallii voi olla tyyppivikoja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1734396Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan1392821Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va272436Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos581887Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt3831844Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi651523Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu221489Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt281482Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy861453Pitäisikö ilotulitteiden myynti kieltää?
Esim jyväskylässä ainakin on ammuttu ilotulitteita päin ihmisiä ja autoja. Samoin Helsingissä? Pitäisikö ilotulitteiden1121436