V70 TDi savuttaa

Dieselisti

Vm 98 V70 TDi alle 200 tkm ajettu on alkanut kiihdytyksissä pukkaamaan reipaasti mustaa savua. Missä vika? Onko muilla kokemuksia samasta ongelmasta ja onko korjauskeinoja? Muuteen toimii ja vetää lostavasti.

9

2294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Diesel

      Niinpä ne näkyvät useat tekevän kiihdytyksissä.
      PSA HDi dieselit eivät kyllä savuta yhtään joissa on "nokiloukku"

    • tdi V70

      Moi!

      Minulla itselläni on samanvuotinen tdi kuin sinulla vähän enemmän vain ajettu. Ostin sen käytettynä ja siinä oli edellinen omistaja asennuttanut teholastun. Tehoja on nyt noin 170 hv.

      En tiedä kuinka lastun aiheuttama teho lisäys vaikuttaa polttoaineen syöttöön mutta pölläykset ovat melkoiset kiidytettäessä. Huollossa sanoivat asian olevan ok. joten eipä kannata huolestua. Pöllyttää se BMW:n 530d:kin. Pääasia on että nokivasaran isku on eteenpäin vievää!

      Ei kun makeita kilometrejä sinullekin.

      • meikkis

        käy merkkiliikkeessä tarkistuttamassa pumpun ajoitus, ei vie ku 10min ellei tartte alkaa säätää.


    • Tdi-Volvo

      kyseessähän on oltava höyryjuna tai savusauna sillä kummassakin savua pölläyttelee kummasti kun vähän tykittää.

    • E 220 CDI

      Yleensä kuulemma syitä muutama:

      -likainen ilmansuodatin
      -vika imusarjassa
      -teholastu, tai häiriö polttoainesyöttöä ohjaavassa elektroniikassa

      Omassani cdi:ssä savutus väheni imusarjan vaihdolla (aj. 240 tkm), vaan vielä vähän pölläyttää reippaammin liikkeellelähtiessä; se on nakulle normaalia. Kyllä joku Peugeotin käyttämä savuloukku olisi muissakin asiaa...

    • V70 00 tdi

      Joo en sinuna huolehtuisi asiasta, sillä omassakin kun kiihdyttää, pöläyttää taakseen pilven ja minulle ei ole ajettu kuin 120tkm, eikä lastua.

    • esa3

      mulla savuaa tyhjä käynillä ja käy huonosti puppu säädetty ja jako katottu mutta sama peli jatkuu

    • Volle99

      Tarkistakaa ahtopaineen putket.

    • etuvetoTrattori

      Naapurin nikel joku turdoo sarja se kun ajaa niin tie häviää näkyvistä ja savua riittää enemmän ku höyryveturisa käy vaan kolmell pytylla xc v 90 aika uus 2017 mallii voi olla tyyppivikoja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      523
      8857
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      158
      6122
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      359
      5145
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4739
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      98
      4341
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4043
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      184
      3922
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1848
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      103
      1394
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      949
    Aihe