Nyt alkaa olemaan lähellä se päivä kun ensimmäinen oma jaguar seisoo pihassa! Yksilö on jo löytynyt ja kauppa pitäisi lyödä lukkoon ensi viikolla - eli ihan pomminvarmaahan tämä ei vielä ole.
Mutta jäin tässä vielä arpomaan että ajaisinko auton Suomeen vai rahtaanko?
Osaako joku suositella jotain rahtifirmaa?
Entä kuinka nopeasti auton saa rahtaamalla Suomeen?
Ajanko vai rahtaanko Saksasta?
7
2172
Vastaukset
- Anti-fennomaani
Itse ajoin autoni Saksasta ja oli
aivan mahtava ajaa Jagge ylös.
Tosin ns punaiset kilvet takaavat ainoastaan
liikennevakuutuksen. Jos joku Günther ajaa
kylkeen tai kosla varastetaan paikallisen
Teboilin parkkipaikalta niin siinä sitten ollaan.
Tosin jotkut suomalaiset vakuutusfirmat antavat
kaskon sulle jos annat chassisnron heille.
Ajaisin-mikä sen parempi tapa oppia tuntemaan auto. Nyt on vielä kesäkelit Saksassa joten matka
olisi aivan mahtava!- H.E.E.
Olet varmaankin oikeassa tuon suhteen.
Vakuutuksista puheenollen, niin ainakin Tapiola on enemmän kuin valmis antamaan autolle Kaskon (tässä tapauksessa Säästökasko) jo Saksassa. Minun pitää vain faksata heille auton paperit ja kertoa milloin vakuutus astuu voimaan. Samalla voimaan astuu myös suomalainen liikennevakuutus. Vahinko vain että saksalaiset eivät hyväksy näitä suomalaisia siirtokilpiä (3kk ajolupa) - tällöin ei tarvitsisi rekisteröidä autoa Saksaan.
- Mursu
Minä ajoin itse autoni ensin Hannoverista Kieliin, sitten seuraavana päivänä Kielistä Rostockiin. Lautalla Hankoon ja sieltä kotiin. Ei edes hirvittävän kalliiksi tullut, ja oli vaivatonta. Minulla oli keltaiset siirtokilvet, eli saksan sisäiset kilvet. Hangossa sain heti 3 kk ajoluvan.
- JoHan
Toki se vähän riippuu siitä missä asti Jaggesi on....mutta voit haetuttaa sen Finnlinesillä suoraan ostopaikalta, vältyt export-kilpien ostolta ( 150 eur), tai viedä itse Lyypekkiin Finnlinesin terminaaliin, siellä on suomenkielistä henkilökuntaa joka on erittäin avuliasta.
Laivat lähtevät 1 - 2 krt /vko, riippuen määräsatamasta. pelkkä laivarahti on luokkaa 300 eur. - Erkki
Pidä entinen autosi ja anna rahasi nälkään kuoleville ihmisille.
- Force
Ajoin autoni Saksan Hampurista Suomeen. Matka alkoi kello 17.00, jolloin lähdimme ajamaan kohti Tanskaa. Siltojen, lossin ja muiden vastaavien jälkeen saavuimme Ruotsiin. Matka jatkui kahvitaukoja aina joskus pitäen kohti tukholmaa. Kellon tullessa 24.00, rupesi väsyttämään pirusti. Loppumatka oli yhtä ***vettiä. Jos ajatte, varatkaa aikaa ainakin kaksi päivää. Muuten saattaa tulla noutaja. BTW. Y-Fennia ei vakuuta lainkaan avoautoja, edes suomessa.
- H.E.E.
Kiitos kaikille viesteistä.
Päädyin kuitenkin rahtaamaan auton Saksasta Suomeen. Syyt ovat raha ja ajan puute. Rahti tulee maksamaan himpun verran alle 900€ Frankfurtista Helsinkiin.
Rahtaaja on:
Kuljetusliike L. Pihlapuro Oy
PL 71
Kisällinkatu 2
10901 HANKO
Puh. 019-248 6985
Fax. 019-248 5980
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni1187026Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.
UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M1154802L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?
Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa624064TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a133394Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu6932134Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?2431510- 661388
Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581368Osaako kukaan sanoa?
Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j531316Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise12992