Heippa
Suunnittelemme uutta taloamme ja siihen on tulossa suorat portaat. Osaisiko joku sanoa, kuinka leveät portaiden tulee olla, siis seinästä seinään? Itse olen hahmotellut leveydeksi yhtä metriä. Onko se tarpeeksi vai kenties liikaa? Vielä ei ole arkkitehtiä mukana vaan omia pohjapiirustuksia teemme.
Rappuset
14
5007
Vastaukset
- ei aavistustakaan
Ihan maalaisjärjellä ajateltuna veikkaisin että käytännöllinen minimileveys olisi sama kuin ulko-ovessa, eli olisiko 90cm...
- Arkkivaari
Metri on ihan sopiva.
Hieman enemmänkin voisi olla, ja enintään kaksikerroksisessa asunnossa
asetuksen mukainen minimi on 90 cm.
Ihan vaan neuvona: arkkitehti kannattaa ottaa mukaan hyvissä ajoin,
jos sellaisen kuitenkin aiotte palkata. - Rauno Kangas
...leveys. Minimi on 90 cm ja siitäkin saa vielä ottaa käsijohteet pois.
Muista varata portaalle riittävästi tilaa pituussuunnassa. Portaan nousu ei saa ylittää 19 cm ja etenemän pitää olla vähintään 25 cm.
Tarkat ohjeet Rakentamismääräyskokoelman osasta F2 - kohdasta 2 - ja sehän löytyy osoitteesta:
http://www.finlex.fi/data/normit/6376-F2.pdf- porrassalmi
Normaali kerroskorkeus lienee 3 metriä (300 cm). Tällöin 19 cm:n nousulla tulisi 16 askelmaa. Ja 25 cm:n etenemällä suorien portaiden vähimmäimitaksi tulisi 400 cm.
Eli tuollainen yhtenäinen tila tulisi torpasta löytyä?
Kiinnostaa kovasti, koska vastaavan suunnitelman kanssa painitaan. - Rauno Kangas
porrassalmi kirjoitti:
Normaali kerroskorkeus lienee 3 metriä (300 cm). Tällöin 19 cm:n nousulla tulisi 16 askelmaa. Ja 25 cm:n etenemällä suorien portaiden vähimmäimitaksi tulisi 400 cm.
Eli tuollainen yhtenäinen tila tulisi torpasta löytyä?
Kiinnostaa kovasti, koska vastaavan suunnitelman kanssa painitaan....meni tuo, sillä 16 nousua tekee "vain" 15 etenemää eli ei 400 cm vaan 375 cm ( tietysti mahdolliset lepotasot).
- porrassalmi
Rauno Kangas kirjoitti:
...meni tuo, sillä 16 nousua tekee "vain" 15 etenemää eli ei 400 cm vaan 375 cm ( tietysti mahdolliset lepotasot).
suoriin portaisiin? Turvallisuustekijähän tuo varmaan olisi. Mitä se toisi lisämittaa portaisiin, jotain alle metrin varmaan?
Teräsportaat kiinnostaa, mutta taitaa olla huomattavan kalliit. Onko kokemusta "kyläsepän" hitsaamista suorista porrasversioista? Luulisi että ei olisi ammattilaiselle kovin vaikea projekti, eikä ehkä tulisi kovin kalliiksikaan. - Rauno Kangas
porrassalmi kirjoitti:
suoriin portaisiin? Turvallisuustekijähän tuo varmaan olisi. Mitä se toisi lisämittaa portaisiin, jotain alle metrin varmaan?
Teräsportaat kiinnostaa, mutta taitaa olla huomattavan kalliit. Onko kokemusta "kyläsepän" hitsaamista suorista porrasversioista? Luulisi että ei olisi ammattilaiselle kovin vaikea projekti, eikä ehkä tulisi kovin kalliiksikaan....on mielestäni hyvä, muttei täysin välttämätön.
Teräsportaita on kovin monenlaisia. Jos löytyy mieuisa malli, niin kannattaa ehdottomasti käydä koekävelemässä ennen lopullista valitaa. - metrin
porrassalmi kirjoitti:
suoriin portaisiin? Turvallisuustekijähän tuo varmaan olisi. Mitä se toisi lisämittaa portaisiin, jotain alle metrin varmaan?
Teräsportaat kiinnostaa, mutta taitaa olla huomattavan kalliit. Onko kokemusta "kyläsepän" hitsaamista suorista porrasversioista? Luulisi että ei olisi ammattilaiselle kovin vaikea projekti, eikä ehkä tulisi kovin kalliiksikaan.lepotaso sopii vain metriheikeille. Kunnon lepotaso on parimetrinen. Siinä korstompikin voi ottaa kevyet nokkaunet, kun väsy iskee.
- Rappumaakari
porrassalmi kirjoitti:
Normaali kerroskorkeus lienee 3 metriä (300 cm). Tällöin 19 cm:n nousulla tulisi 16 askelmaa. Ja 25 cm:n etenemällä suorien portaiden vähimmäimitaksi tulisi 400 cm.
Eli tuollainen yhtenäinen tila tulisi torpasta löytyä?
Kiinnostaa kovasti, koska vastaavan suunnitelman kanssa painitaan.Meillä 165 milliä ja sekin tuntuu välillä vähän liian isolta nousulta jatkuvasti käytettyihin rappuihin
askelpituus tosiaan väh 25 cm, meillä se on juuri tuo eikä se ole yhtään liikaa
vinkki: kannattaa piirtää askelmiin 4 cm vale-etenemää, sen saa käyttöön limittämällä askelmia ton neljän sentin verran, näyttää fiksulta ja antaa jalalle lisää tilaa varsinkin rappuja noustessa!
Onko toi 300 senttiä sun korkeus lattiasta yläkerran lattiaan? (tasosta tasoon?)
vai meinaatko huonekorkeutta? Jos meinaat huonekorkeutta alakerrassa niin ota huomioon ettei se välipohja mistään äärettömän ohuesta materiaalista ole!
jos tasosta tasoon on 3000 milliä, niin sun laskutoimitus on: 3000 / 16 = 187,5 milliä eli yhdestä noususta tulee 18,75 senttiä tarkka!
16. askel nostaa sinut tasolle 3000. porrasaukon mittaa jos ajatellaan, niin toi 16. steppi tapahtuu ilmatteeksi, sehän tehdään yleensä jo yläkerran lattialle, ei varsinaisen portaan askelmalle, joten varsinaisia askelmia portaassasi on 15 kpl ihan kuten Rauno totesikin
mitään välitasoa en kyllä teinä laittaisi sisärappusiin, ei niitä yhden syöksyn nousussa yleensä tarvita
- ne portaat
Entä jos kuitenkin arkkitehti tulisi mukaan?
Ulkoportaat voisi minimoida ns. rinneratkaisulla, jolloin toiselta puolelta taloa pääsee sisään kakkoseen ja toiselta ykköseen tai lähes.
Meillä ulkoporras (3askelmaa) on 120cm kapea ja
sisäporras Lemminkäisen 'elemento' betonielementti, joka on noin 90cm kapea. Niitä on pantu 2 päällekkäin kellarista ykköseen ja ykkösestä kakkoseen välipohjien asennusvaiheessa.
suosittelen.- lpålpå
Kyse sisäportaista. Ammattilaisen kanssa aloitetaan piirustushommat ensi kuussa.
Kiitos vastaajille ja tässä sitä sai muutakin tärkeää infoa.
- on jopa vähän
enemmän kuin nk. valmisportaissa, mutta älä kavenna, metri on järkevä minimi! Metrin portaissa kaksi aikuista mahtuu sivuuttamaan toisensa ja myös tavaraoiden roudaus helpottuu aivan minikokoisiin valmisrappusiin verrattuna
- suunnittelija.
800 mm leveys askelmille olisi suotava, porrausaukkolle metri on ehkä silti hyvä varata reisipuitten ja asennusvaran vuoksi.
kuten joku sanoikin niin 190 mm on nousulle maksimi ja suositellaan että 2 x nousu etenemä = 630 mm. eli jos vaikka nousuksi tulee 180 mm niin etenemän optimi olisi 270 mm. - Sami S
Facebookin raksakimpassa (vain uudisrakentajille) keräillään aina silloin tällöin porukkaa kasaan rappusten kimppaostoon.
http://www.facebook.com/pages/Raksakimppa/120617824678078
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834493Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu263284Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt402920- 172772
Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1172737Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka432597Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172559Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1132295MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142095Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737