useat yrittäjät vaihtuneet, kahvilat ja ravintolat tyhjinä, euromarketissa ei käy ketään, huonekalukerros autio, tokmannilla ja minimanissa 1-2 kassaa käytössä eikä jonoja.
niin ja sitten vielä tämäkin http://www.iltalehti.fi/tampere/200805137646331_te.shtml
niin ja sitten vielä tämäkin http://www.iltalehti.fi/tampere/200805137646331_te.shtml
Vastaukset 28
Vanhimmat
maassa kaiki noin suuri hakee ensin hiukan paikkaansa, kunnes lopulta alkaa toimimaan. esim koskikeskus aikanaan.
juttu :)
...se optimismi, sinne kun kuulema toista tuollaista hirvitystä puuhaillaan.
Tartteeko koko maa kaupoilla kattaa.
Vihdin kauppakeskusta se Vapaavuori kovin yrittää toppuutella, mutta Pieksämäelle joka tapauksessa on sellainen jo tulollaan. Ovat ajatelleet junanradankin tuoda ihan kaupan viereen niin että pääsevät kauempaakin raiteita pitkin tuomaan rahansa sinne.
johan se kaatui viime vuonnakin toistakymmentä kertaa, niin miksei ehtisi tänäkin vuonna. eiköhän se sellaiset tusina konkurssia saavuta.
kaatuu ellei sukari pistä omia(siis vaaleissa tukemiaan) kansanedustajiansa töihin tekemään aloitteita jonkunmoisista tuista/apurahoista yrittäjille siellä kun on niin kovat vuokratkin,,,
eipä nuo yrittäjät tunnu pahemmin tuolla kärsivän, kauppa käy kuin siimaa vaikka luuserikuoro toista toivookin.
housuun, tulkitset varmaan senkin enteeksi Ideaparkin kaatumisesta.
Mutta kävijämäärä on ylittänyt toiveet ja ennusteet. Toisin kuin tampereen keskustassa, jossa liikkeet kuolevat yksi toisensa jälkeen.
Ideaparkkiin on tullut kannettua jo tuhansia euroja rahaa ja kun on palveluihin tyytyväinen, niin sama tahti jatkuu!
Vartiointi lopetettu? Olisiko nyt aika lähteä tekemään superedullisia hankintoja :)
mulle on sama onko ideaparkkia vai ei ? mulla on jo kaikkea ja lisää en tavaraa tarvitse! muut saa kantaa rahansa minne huvittaa.sitäpaitsi en aio ajaa autolla sataa kilometriä et pääsisin osteloimaan?
lapsilla on tilaa juoksennella, heitellä voltteja, tuhria jätskillä tuolit ja seinät, sillä aikaa äidit vetää nupin täyteen terassilla, istuu hierovassa tuolissa tai muuten vain viettää laatuaikaa sosiaalisilla tuloillaan.
kyllä vanhanen ostaa ideaparkin sitten kun se lopullisesti uppoaa http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id90705.html
mutta vanhasen käytös sai näyttämään lahjuksilta. Mitä muuta voi odottaa ministeriltä, jonka pystyy nolaamaan typerä yksinhuoltaja tekstiviesteillä.
Siitähän sais halpoja vartioita tilalle,kun ottais alaikäisiä opiskelijoita hommiin lisää.Se näyttää riittävän asiakaspalveluun kun on hienot vaatteet ja kysyttäessä asiantuntemusta voi sanoa aivan mitä vaan kunhan kauppa käy.Samaa paskaa eri paketissa.
kun kysytään kauppiailta/henkilökunnalta miten kauppa käy käsketään sanomaan aina hyvin. Todellisuudessa kun tunnen useita IP-yrittäjiä sitä ei kovinkaan moni voisi sanoa itsetunnostaan. Aluksi pärjäsivät vain kahvilat/ravintolat, nyt ei enää nekään.
Kauppias voi myöntää, että huonosti menee.
Se tulkitaan huonoksi, kauppiaan omaksi syyksi, vaikka näin ei ole, ostovoimaa ei kertakaikkiaan ole riittävästi.
eli yksikään yritys tuolla ei pärjää, mutta jostain syystä ne eivät muuta muualle saati mene konkurssiin. hassua.
eipähän asia nyt ihan noin ole
Kannattaisko käydä siellä ideaparkissa ennen kun sanoo että niillä menee huonosti!En kyllä ite tykkää käydä siellä koska se on ihan täynnä ihmisiä!!
niissä kaikissa ne samat liikkeet. Ei mitään uutta. Ennemmin persoonallisempia ja erikoisempia pikkuliikkeitä. Olis vaihtelua. Nyt aikapaljon samaa!
Jätejoonas,rihkamakauppias Vesa Keskinen alkaa olla tiensä päässä,kupla puhkeaa.Polttoaineiden hinnat nousee,ei ole järkevää ajaa sataa kilometriä ostoksille kyläkauppaan ja maksaa ostoksistaan vielä kalliimpaa hintaa kuin kotipaikan kaupoista.
Polttoaineidenhinnat halpenevat !!!
No montako kertaa Ideapark on kaatunut?
Tuskin ja Real Park tullut viereen, josta saa koneita , autoja ym raskaampaa tavaraa.
Kiitos tästä Mikolle.
Ketju aloitettu vuonna 20008, vieläkään Ideapark ei ole kaatunut.
Poikkean aina liikkeissä mökkimatkallani. Ja Linkosuon kahvilassa, josta saa tuoreita tuotteita. Joku muu, olisiko Liisan leipomo vai mikä lie, tuntui myyvän samaa kämäistä piirakkaa vuodesta toiseen.
Ideapark on viihtyisimpiä ostoskeskuksia Suomessa.
Eihän semmoinen lattea teollisuushalli mihkään kaadu,pikemminkin sortuu pannukakuksi jos lunta sataisi reilusti päälle. On muuten helvetin vetoinen se yläkerta jossa on niinsanotut "hyvät ruokapaikat".Ekan ja viimeisenkerran käytiin siellä.
Muuten ok, mutta siellä on liikaa mölyä. Joku huvipuisto tai vastaava.
Apinatarhaan
Likainen täti siivoo ja kapinoi kun eläimet häkeissään huutaa
Koko perhe yhdessä möykkää ja apinoi naista ja likaista luutaa
Ja vahtimestarin kädessä avaimet ärsyttää karvaista päätä
jätkien suussa punaiset ikenet päästelee ärräpäätä
Mennään apinatarhaan eikä ikinä pois, mennään apinatarhaan
Mennään apinatarhaan eikä ikinä pois, mennään apinatarhaan
Valkoinen kobra siristää silmää kun vieraat tyypit katsoo
se tykkää vain karkeista paperipusseissa, joita kakarat vatvoo
Ne nauraen räkivät sinua päähän kun tarjoat banaanin heille
ja elämä jatkuu tarhassa tuoksun jäädessä ihmiselle
Mennään apinatarhaan eikä ikinä pois, mennään apinatarhaan
Mennään apinatarhaan eikä ikinä pois, mennään apinatarhaan...