Tuleva talomme tehdään tuulisen rinteen harjalle kaava-alueelle. Alla on 70 m hiekkaa/moreenia/soraa ennen kuin kallio tulee vastaan. Tontti suurehko, reilut 2000 m2 ja sijaitsee Itä-Suomessa.
Emme pelkää puulla lämmittämistä. Olemme harjoitelleet sitä nykyisessä talossamme. Puuta saamme metsästä "ilmaiseksi".
Ekovaihtoehdot ja matalaenergiarakentaminenkin kiinnostavat, mutta hinta ei saa mennä tavallisten palkansaajien ulottumattomiin.
Emme pelkää puulla lämmittämistä. Olemme harjoitelleet sitä nykyisessä talossamme. Puuta saamme metsästä "ilmaiseksi".
Ekovaihtoehdot ja matalaenergiarakentaminenkin kiinnostavat, mutta hinta ei saa mennä tavallisten palkansaajien ulottumattomiin.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tuon kokoiseen... Matalaenergiatason eristys sekä suora sähkö puukiuas takka perheen tarpeisiin mitoitettu sähkö-käyttövesivaraaja.
Varaus ILPille (sillä tasolla että on paikka mietittynä sisä- ja ulkoyksiköille) ja/tai käyttöveden lämmittävälle VILPille. Mutta ei kannata asentaa vielä, vaan vasta sitten kun sähkön hinta nousee sen verran että se oikeasti kannattaa, varsinkin kun nuokin laitteet kehittyy ja halpenee koko ajan.
lämmittää.!Matalaenrgia eristys puukattila ,3000l varaaja vähintään.Lattiavesikierto, varaajaan sähkövastukset.Käyttöveden saa varaajan kautta.Lämmitys kerran viikossa kesällä.Takka tunnelmanluojaksi.Puita kuluu 10 mottia vuosi.
Puukattilan kai minäkin laittaisin, jos olisi "ilmaista" puuta tyrkyllä. Takka tulisi kyllä ihan koristeeksi, jos sellaisen välttämättä haluaa.
En ymmärrä ihmisten hinkua polttaa puita takassa. Puiden mukana tulee ainakin meillä niin paljon roskaa että hirvittää.
lattiaharjaa tai pölynimuria. Sellaista se on maailman 3. kovimman verotuksen ja 55 miljardin euron velkataakan omaavassa sosialistisessa sekatalousvaltiossa.
Pidä kuivat puut n. 20 kilon laatikoissa ja
harjaa ja kopauttele ne ulkona moskattomiksi ja pölyttömiksi.
..kaivelet kaikki koppakuoriaiset ja tupajäärät pois ennen tupaan vientiä?
Olohuoneen nuotiolämmitys on syvältä, jos on paljon ilmaisia puita poltettavaksi niin siten pannuhuone sitä varten!
märkäeteiseen tulee parin neliön nurkkaus, josta laitan puut sisälle pesään ja takkaleivinuunin luukku on keittiö-olohuoneen puolella. Ei tule roskat ihan oleskelutiloihin asti eikä tarvii ulkokautta käydä puita lisäämässä.
Kunhan olohuonetta kohti saisi vielä tulen näkymään jostain ikkunasta :-) Koko komeuden paino olisi ainakin sen 3000 kg.
Onko parempia ideoita? Terv, Aloittaja
ainainen desinfiointi taitavat olla nykyisten allergioiden suurimmat aiheuttajat.
Äskettäin julkaistussa tutkimuksessa suositeltiin laskemaan pennut kesällä pihalle avojaloin sotkemaan savea. Siitä alkaa paluu vähempiallergiseen elämiseen. Toisessa tutkimuksessa mitattiin koulun pulpettien pintojen, ikkunapenkkien ja lattian puhtautta. Ja kappas vain lattialta löytyi vähiten epäterveellisiä pöpöjä.
Kaikesta huolimatta itse kukin kiillottakoon kotiaan mieltymystensä mukaan, mutta faktatkin on hyvä tietää.
Mitä maksaa kattila, hormi, 3 kuution varaaja, näille sopiva tekninen tila, vesikiertoinen (lattia)lämmitys tuon kokoiseen taloon? Plus valittu kevyttakka, oletan että semmoinen kuitenkin halutaan?
Mitä maksaa sähkö(lattia)lämmitys sähkö-käyttövesivaraaja valittu varaava takkauuni tuon kokoiseen taloon?
Noiden erotuksestahan sitä voi miettiä, että kumman vaihtoehdon haluaa... 3 kuution varaajan kanssa joutuu kuitenkin huomioimaan, että puuta sitten kuluu kesälläkin, että saa pidettyä sen lämpimänä että saa kuumaa käyttövettä...
varaajaan aurinkolämmitys tai tylsemmin sähkövastukset...?
kesällä varaajaa.! Kattilan saa 2000e varaaja 2500,lattialämmitys 3000e kattila huoneen putkityöt ja tarpeet 5000e Firmanhinta minulle tehtynä oli tuossa.
Käyttöveteen saa käytettyä puita kesälläkin, eikä 3 kuution varaajaa tarvia lämmittää kuin kerran tai 2 viikkoon uunillisen. Varaaja ja putket kun on hyvin eristetty se ei pannuhuonetta juurikaan lämmitä. Miksi siis käyttää sähköä veden lämmitykseen? Vesikiertoisessa lattialämmityksessä saa kosteat tilat lämmitettyä samalla, eivätpähän homehdu.
"puuta sitten kuluu kesälläkin, että saa pidettyä sen lämpimänä että saa kuumaa käyttövettä..."
... laitat kierukan jälkeen sähkövaraajan 50-100l niin ei tartte pitää tulia jos ei viitsi, ja talvikäytössä se ei vie sähköä kun vesi tulee sinne kuumana. Turha lämmittää 3000l vettä jos tarvitsee 100l.
Mitkä roskat sinua vieläkin haittaavat ?
Oli puhe moskattomista ja pölyttömistä.
>Turha lämmittää 3000l vettä jos tarvitsee 100l.
Totta, mutta koko 3000 litraa ei sunkaan lämpene vaan varaajan yläosa kun sitä vähän lämmittää ja yläosassa on lämminvesikierrukka. Varaajan alapuoli on viileä.