Apua kärhön kanssa!

taiminikkari

Ostin kaupasta jalokärhön taimen ja istutin maahan. Nyt näyttää siltä, että taimen latva on kuollut, lehdet kuivuneet yms.. Alaosassa on selvästi elossa olevia lehtiä. Miten tässä tulisi toimia? Katkaisenko kuolleen osan pois ja mistä kohtaan?

5

684

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elä leikkaa

      mulla on tapana vaan laskea kärhöt maahan(vajan seinustalla tuettuna naruilla)ja keväällä taas nostaa ylös.mulla kärhöt tekevät lehtiä jo kuolleen näköisiin varsiin ja leikkaankin vasta keväällä varmasti kuolleet varret pois.voi ne toki leikata joka vuosi maatamyöten,mutta nopeammin saat näkösuojaa tms.jos et leikkaa

      • kuollut pois

        Jos oikein luin, niin istutit ne nyt keväällä ? Leikkaa vaan pois kuollut osa, se kasvattaa kyllä uudet ja muutenkin tuuhentuu.
        Oletko muistanut kastella sitä, se vaatii paljon vettä.


    • taiminikkari

      Juu, tänä keväänä istutin sen. Pitääpä käydä napsaisemassa kuollut osa pois.

      Kiitos vastauksista :)

      • ei ole tauti

        Kähröjä vaivaa joskus versojenlakastumistauti. Silloin muistaakseni neuvotaan katkomaan ja hävittämään lakastuneet osat. Ehkä muitakin keinoja, netistä kyllä löytyy tietoa.


    • leikata edes

      nyt keväällä, riippuu mikä kärhö on kysymyksessä.
      Esimerkiksi Jackamanii ei tykkää ollenkaan että siihen kosketaan, uutta versoa rehottaa kuitenkin valtavasti ja kukkii koko kesän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3412
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2887
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2589
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1331
    Aihe