Pulttijako Xsarassa?

Niin, mikä on Xsaran pulttijako? Olen kattelemassa autooni kevytmetallivanteita ja olisi kiva tietää mikä pulttijaon ja offsetin tulisi olla?
Vakiona tuossa on 14" renkaat ja kai siihen 15" mahtuisi. Jos laittaa 15" vanteet niin mikä kumi (esim. 195/60?) olisi oivin?
7860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Pulttijako on 4x108, et (offset) 10 - 20, sopiva 15" kumi on 195/55-15.

Itellä on farkku Xsarassa (vm. 2000, ph.1) ollut alla seuraavan kokoisia yhdistelmiä:
205/40-17; vanne 17x7, et 10
205/45-16; vanne 16x7, et 15
195/55-15; vanne 15x?, et ? (vts:n alkup. vanne)
185/65-14; vanne 14x5.5, et 24

Äänestä

4x108
ET 15 -18
195/55R

Äänestä

Älä missään tapauksessa vaihda vanteita ja renkaita erikoisiin kuin autossa on alunperin ollut. Auto on suunniteltu ja testattu alkuperäisillä renkailla ja vanteilla. Muutos aiheuttaa ajo-ominaisuuksien huononemisen. Usko asiantuntijaa. Jos kokoja muutetaan pitää samalla muuttaa koko jousitus, iskunvaimennus jne. jotta ajo-ominaisuudet ei huonone.

Äänestä
  • Vai oikein asiantuntija? No mitäs asiantuntija sanoo siihen, kun laitoin originaalin rengaskoon 185/65 R14 tilalle 205/60 R15 ja kaikki, jotka ovat käyneet autoani ajamassa molemmilla yhdistelmillä, ovat vain kehuneet, että ei mennyt renkaat hukkaan, vaan autosta tuli entistä parempi ajettava. Myös itse olen tätä mieltä. Mitään en ole autossa muuttanut, en jousitusta, eikä mitään muutakaan.

    Nämä on näitä vanhan kansan läpinöitä, että isommalla renkaalla tulisi paskempi ajettava. Kokeilkaa ensin ja lätiskää sitten.

    "Usko asiantuntijaa." Buahahah!

    Äänestä

  • Älä välitä näistä asiantuntijoista. Voit aivan turvallisin mielin vaihtaa autoosi 15" vanteet ja 195/55 renkailla. Ei se Saara siitä huonone yhtään.

    Äänestä

  • Niin neveriltä on vissiin jäänyt vanhaa ruppasta rassatessa huomaamatta, että uusissakin autoissa rengaskoot vaihtelevat mallien ja vuosimallien välillä. Eli vaikka on 100% sama auto, niin eri varustelussa tai vuosimallissa rengaskoko voi vaihdella varsin huimasti. Ja vielä autokaupassa voi ruksia isommat renkaat oikein luottelosta.

    Pässi.

    Äänestä

  • rinkula kirjoitti:

    Vai oikein asiantuntija? No mitäs asiantuntija sanoo siihen, kun laitoin originaalin rengaskoon 185/65 R14 tilalle 205/60 R15 ja kaikki, jotka ovat käyneet autoani ajamassa molemmilla yhdistelmillä, ovat vain kehuneet, että ei mennyt renkaat hukkaan, vaan autosta tuli entistä parempi ajettava. Myös itse olen tätä mieltä. Mitään en ole autossa muuttanut, en jousitusta, eikä mitään muutakaan.

    Nämä on näitä vanhan kansan läpinöitä, että isommalla renkaalla tulisi paskempi ajettava. Kokeilkaa ensin ja lätiskää sitten.

    "Usko asiantuntijaa." Buahahah!

    Oman HDi:n alle nyt sitten 195/60 15" satsin Alession F1 vanteilla. Rengasmyyjä vakuutti että tuo 60 sarjalainen mahtuu sinne ihan hyvin. Tiedä sitten kuinka paljon mukavampi tuo 60 sarjalainen on verrattuna 55 sarjalaiseen?
    Xsara VTS:ssä taitaa olla just tuo 195/55 15 vakiona.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Julli kirjoitti:

Niin, mikä on Xsaran pulttijako? Olen kattelemassa autooni kevytmetallivanteita ja olisi kiva tietää mikä pulttijaon ja offsetin tulisi olla?
Vakiona tuossa on 14" renkaat ja kai siihen 15" mahtuisi. Jos laittaa 15" vanteet niin mikä kumi (esim. 195/60?) olisi oivin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu