Ei mitään uutta..
Rikosnimikkeet rahankeräysrikos, tuotto valtiolle ja vankeusrangaistus 2 vuotta. Petos ja törkeä petos, sakkoja ja jopa 4 vuotta vankeutta.
Rikosilmoituksen tehneet saavat sijoittamansa rahat takaisin (jo 10 miljoonaa löydetty)
Ja lörppäsuusponzorit maksaa viulut, poliisilla riedossa jo suurin osa sioittajista.
Rikosnimikkeet rahankeräysrikos, tuotto valtiolle ja vankeusrangaistus 2 vuotta. Petos ja törkeä petos, sakkoja ja jopa 4 vuotta vankeutta.
Rikosilmoituksen tehneet saavat sijoittamansa rahat takaisin (jo 10 miljoonaa löydetty)
Ja lörppäsuusponzorit maksaa viulut, poliisilla riedossa jo suurin osa sioittajista.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Ja nyt viimeistään varmistettiin ettei mitään valuuttakauppaa ole käyty, apinoita koijattiin.
Hyvä potti kyllä, 9 miljoonaa. Ja pitää muistaa että nämä päätekijät ovat nostaneet itsekin leijonanosan tuosta 89 ulosmaksetusta miljoonasta, ovathan he niinsanottuja ylälinjalaisia pääsponsoreita. Ei perustallaajille montaakymmentä miljoonaa ole varmaankaan maksettu.
siis mitenkään. Hävinneet saavat rahansa takaisin ja näitä, jotka saisivat edes lyhyen kakun ei saada kiinni. Aika vaisua.
... että rikosilmoituksen tehneet saavat rahansa takasin?
Ja mitaan ette voi...
että jos mennään petos törkeä petos asianosaiset saavat rahojaan takaisin, jos niitä löydetään.
... rikosilmoituksen tekijöille rahoja takaisin. Hän ei sitä edes voi luvata. Hän sanoi, että se on mahdollista, mikäli rahoille löytyy maksaja. Lisäksi hän täsmensi sitä, jotta millaisissa tapauksissa rahoja on mahdollista saada takasin.
Ja mitaan ette voi...
Miten selvästi sinulle pitää asiat ilmaista että menee perille?
Maksaja löydetään kyllä, älä siitä huolehdi. Rahoja on sitäpaitsi jo saatu takaisin kymmenisen miljoonaa ja sponsoreilta karhutaan lisää.
Jos noin selkeää tekstiä ei ymmärrä niin jotain on vialla kuuntelijassa. Eihän haastateltava voi päätöstä antaa, sen tekee oikeus mutta ei tuon selvemmin voi enää sanoa että huijatut rikosilmoituksen tehneet tulevat saamaan rahansa takaisin.
..., jos korjaa väärän kommentin. Hän ei todellakaan sanonut, että rikosilmoituksen tehneet saavat rahansa takaisin.
Ja mitaan ette voi...
No ei tietenkään voi luvata, oikeus päättää.
Mutta ei tuota voi virkamies selvemmin enää sanoa että hyvässä uskossa sijoittaneet huijatut saavat rahansa takaisin jos rikosilmoitus on tehty, kunhan maksaja löytyy ja luota minuun.. se löytyy. Rahaa on jo saatu takaisin miljoonia, ja lisää tulee. Eikä ole edes alettu karhuamaan sponsoreja.
Saavat rahaa takas jos niitä löytyy.
Lapiot olalle ja aasiaan kaivelemaan.Tiedä mitä sieltä löytyy:)
poliisi ei voi luvata eika luvannut rahoja takaisin.Tunnut olevan rautalangan tarpeessa??
Tutkinnan epäiltiin kestävän kaksi vuotta - huom! ensimmäisen vuoden aikana on tarkoitus selvittää millä rikosnimikkeellä tutkitaan =). Kun 10 000 jäsenen rahaliikenne on tutkittu ja varmennettu mitä kenellekin kuuluisi on inflaatio jo haukannut mukavan palan sijoitetuista rahasummista.
Poliisi tutkii ja tuomioistuin tuomitsee. Ei poliisi voi päättää siitä saavatko huijatut rahansa takaisin sen enempää kuin sinä tai minäkään. Hän sanoi että poliisi tekee parhaansa, mutta se mitä rahoille käy ei todellakaan ole poliisin päätettävissä.
Sisälukutaidossa kehittämisen varaa? Vai vastasitko väärälle, siltä näyttäisi, ainakin se jolle vastasit oli täysin samaa mieltä kanssasi.
Sisälukutaidossa kehittämisen varaa? Vai vastasitko väärälle, siltä näyttäisi, ainakin se jolle vastasit oli täysin samaa mieltä kanssasi.
Vai Adako se täällä taas monilla nimimerkeillä kirjoittelaa :D
Aika nolo..
"...ei tuon selvemmin voi enää sanoa että huijatut rikosilmoituksen tehneet tulevat saamaan rahansa takaisin. "
Eihän siinä edes vihjaistu tuollaista. Se riippuu ihan rikosnimikkeestä, joka tarkentuu tutkinnan aikana. Parhaassa tapauksessa huijatuilla on MAHDOLLISUUS saada rahansa takaisin. Se on ihan eri asia kuin rahojen takaisin saaminen. Ei ihme että olette tuollaiseen huijaukseen rahojanne laittaneet jos kuullunymmärtäminen on tuota tasoa.
Mihin viestiin tossa vastattiin.. Mitenkäs se menikään, kun argumentit loppuu..
tässä nyt sitten kävi pölöjät laittoivat rahojaan johonkin ja toiset niitä siirteli, eli rahojen uusijako, toiset voittivat toiset hävisivät? HöH. Rahoja siis siirreltiin pöyritettiin kierrätettiin ja toisten lompsat pullistuivat toisten ohenivat! jaa jos multa olis joku sponssi rahat vienyt olisin ne hakenut jo aikoja sitten korkoineen taatusti.
..., että ne n. 10 milj. €uroa, jotka on otettu vakuustakavarikkoon ovat juuri sitä rahaa, mistä petetyksi itsensä tunteville jäsenille mielestäsi maksetaan menettämiään rahojaan takasin? Mistä tiedät, jotta millaista rahaa se on? Sehän voi olla juuri sitä "pestyä" (huonosti huuhdeltu, kun kiinni jäi) ja se menee silloin valtiolle.
Ei noi asiat ole niin yksinkertaisia, mitä annat ymmärtää.
Ja mitaan ette voi...
etkä vääristelis kuten media tekee.
kuinka ne voikin olla vieläkin noin kuutamolla:)