Keskustaa yleensä äänestävät luku- ja kirjoitustaidottomat maanviljelijät. Muuttoliikkeen alettua "hallitun" rakennemuutoksen myötä kaupunkeihin 1024-luvun ristiretkien yhteydessä on näitä äänestäjiä myös virrannut sivistyneisiin kaupunkeihin muun kansan ihmeteltäviksi. Vaikka käytännössä kaupunkilaistuneiden keskustalaisten kannattaisi äänestää joko Kansallista Hajaannusta tai Muumipuoluetta, ne multaperseet äänestävät silti edelleen Keskustaa.
Kalli äänestäjistään:
olen lain yläpuolella.
3119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Vanhasen naisasioiden vatvominen johtuu siitä, että Suomen kypsymätön media ei osaa suhtautua naimattomaan pääministeriin.
Toisaalta on se kyllä aika kolli. Jos välttämättä haluat tietää lisää Vanhasen naisasioista, voit lukea lisää arvostetuista aikakausjulkaisuista tai näiden naisten itse kirjoittamista ”kirjoista”.
Hyvä keino päästä Vanhasen mirriksi on sanoa olevansa kiinnostunut Ikean tuotteista.
Susan Kuronen kertoo kirjassaan joutuneensa katsomaan Matin ex-vaimon kuvaa heidän rakastellessaan. Monet koulutetut asiantuntijat ovat tulkinneet tämän tarkoittavan sitä, että Vanhanen vetää mieluiten takaapäin.
Tämä on myös se seksiasento, jolla Suomen Keskusta-puolue mieluiten lisääntyy, koska he ovat nähneet sikojensa tekevän näin navetassa. Kuronen kertoo myös Vanhasen kiihottuvan ekstaattiseen tilaan siitä, kun nainen lausuu hänelle ääneen Santeri Alkion teoksia. Sitaatti Kurosen kirjasta sivulta 23:
"Olin lausunut vasta ensimmäisen lauseen kirjasta "Patriarkka". Näin kuitenkin jo, miten Matin käsi ujuttautui omien vihreiden nappiverkkareitten sisään."
”Minusta on perin selvää, että...”
~Mauri Pekkarinen
”Ole sinä pätkä vain hiljaa!”
~Paavo Lipponen
”Hiljaa ja hiljaa. Anna Maurin puhua!”
~Mooses
Mauri Pekkarinen on pätevä mies ja eduskunnan virallinen kääpiö, mutta sehän vain auttaa häntä selviämään. Ei jää Pekkarisen Mauri muiden jalkoihin, ei edes Matti Vanhasen! Tuosta Pekkarinen sai lempinimen "Eduskunnan terrieri".
Pekkarinen on tomera, touhukas ja pätevä mies. Pekkarinen pyrkii kovasti puhemieheksi, ja pääsee myös. Mauri Pekkarinen kuuluu pyhään "Aho-lahkoon" ja pitää kaljussa päässään auton alle litistynyttä oravaa. Mauri Pekkarisella tiedetään pienuudestaan huolimatta olevan myös supervoimia, ja tuon vuoksi hän onkin saanut myös kutsumanimen "Super-Mauri".
Mistä sinä tiedät, vaikka Matti olisi kiinnittänyt Merja Vanhasen valokuvan kattopeiliin sinitarralla. Voihan olla, että tässä tapauksessa voi lähetyssaarnaaja-asennossa katsoa rouvan kuvaa pääministerin kanssa muhinoidessa.
Ellei kuva ollut seinällä, oli se sängyn päädyssä yöpöydällä, jolloin teoria takaa tuuppaamisesta tulee ilmeiseksi.
Ehkäpä onnettomuustutkintalautakunta voisi selvittä asian iltapäivälehtiä luotettavammin.