G: Oletko tiennyt olevasi raskaana

Niin elikkäs kuinka moni on tiennyt olevansa raskaana ennen testin tekoa?

Itse esikoisen kohdalla tiesin aika varmasti että plussa tulee, oli vain sellainen olo. Ja plussa tuli. Nyt se "plussa" on 1v 1kk ikäinen. :)

Nyt toivottu toista, 5. yk menossa ja menkat alkaa viimestään lauantaina jos mennään pisimmän kierron mukaan ja nyt samanlainen tyyni ja rauhallinen olo. Testailun kanssa en kiirehdi vaan teen testin ens vkolla kun menkat on jo myöhässä, mutta kumman rauhallinen fiilis..... :D En tietenkään katossa vielä hypi, katsellaan tässä rauhassa pvä kerrallaan alkaako menkat vai ei.. :)

Kuinka moni on siis vaan tiennyt olevansa raskaana ennen testiä? Olis kiva kuulla, että miten muilla. :)

Ihanaa odotusta kaikille! :)
156592
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

en oo tienny, kummankaan kohalla. Tän toisen, joka nyt siis vielä masussa kohdalla olin itseasiassa melko varma, että en ole raskaana, vaikka menkat olivatkin myöhässä, mutta olin sittenkin.
ite aattelin, että kun kerran jo on ollu raskaana, niin kyllä mä sen sitten toisella kertaa tietäisin jos olisin, mut en tienny.

Äänestä

Itse tiesin olevani raskaana jo ennen kuukautisten alkamista. Ensinnäkin tarkkailin itseäni tosi tarkkaan ja tunsin kiinnittymisnippailuja ja vaalenpunaista kiinnittymisvuotoakin tuli pieni tippa. Tavallisesti ennen kuukautisia minulla tulee tuhruvuotoa useampi päivä, mutta nyt ei tullut kuin muutama päivä. Siitäkin tiesin. Itse asiassa koko testiä en edes koskaan tehnyt, ei ollut tarpeen. Menkat jäi ja rinnat kipeytyivät. Ja muistaakseni oli jonkinlaista menkkakipuakin. Vuotoa ei ole koko raskausaikana tullut laisinkaan... Nyt viikkoja jo 29 :)

Äänestä

Kahdesta ensimmäisestä mulla oli olo että nyt oon raskaan. Ja plussa tuli. Tästä kolmannesta ei mitään. Yks lauantai vaan tajusin, että hei hetkinen menkkojen piti alkaa jo viikko sitten. No siitä sitten testiä tekemään ja plussa tuli, täytenä yllärinä ja lähes pyhästä hengestä.

Äänestä

TIESI.

Äänestä

ensimmäistä odotan, mutta tiesin ennen testin tekoa että raskaana ollaan ja niinhän olin:-).
Tunne oli tosi vahva ja muutenkin ihmettelin oloani palelin kokoajan ja jotkut hajut otti nenään!!

Äänestä

ennen kuin menkkojen piti alkaakkin, ja raskaustestin tein heti samana päivänä kun menkkojen olisi pitänyt alkaa ja plussahan sieltä tuli.

Äänestä

minä ilmeisesti jotenki tiesin. tein sillon testin paljon ennen kuukautisten poisjäämistä ja testi näytti negaa, mutta raskaana kuitenki olin :) ultrassa sit lopulta selvis. siitä on nyt sellaset 9 kk:tta.....

Äänestä

Tämä viimeinen raskauteni..

Näin unta että mut keinohedelmöitettiin ja olin ihan kauhuissani, se jotenkin kalvoi mieltäni.

Oman mielenrauhani vuoksi tein sitten testin, jo ennen kun siis kuukautiset edes olivat myöhässä. Samantien tikussa 2 vahvaa viivaa!! Ajattelin tietenkin, että Okei, viallinen testi, teen toisen sitten vähän myöhemmin.

Olisikohan viikko mennyt, eikä mielenrauhani ollut ainakaan palautunut, joten tein toisen sestin, joka myös vahva plussa.

Se oli aikamoista myllerrystä, mutta siitä selvittiin ja iloinen ja reipas lapsi maailmassa.

Äänestä

jotenkin tajusin sillon petipuuhien jälkeen että tänään tais muuten olla ovulaatio joten olin aika varma että raskaana olisin.. odottelin menkkoja et jos sittenki alkaa, ei kuulunu, tein testin joka oli negatiivinen, ei edelleenkää kuulunu menkkoja ja tein toisen testin neuvolassa ja positiivinen oli :) sama nyt sitten, tajusin taas petipuuhien jälkeen että taiskin olla tänään ovulaatio, en kuitenkaan ajatellut asiaa sen enempää, menkkojen piti alkaa mut ne oli aiemminkin ollu vähän sekasin niin en jaksanu testailla, sitten kolme viikkoo myöhässä menkat niin ajattelin et teenpä ihan huvin vuoks ja ohoh, samantien positiivinen :) piti sitten tehdä vielä toinen ja samaa sekin näytti, lisäks sitten kävin vielä neuvolassa tekee ja tottahan se oli :D nyt rv 9 3 ja toinen lapsi 1v2kk :)

Äänestä

raskauksissa tiesin ennen plussaa että raskaana ollaan.(4 raskautta---->2 lasta,2 kesken.)
Mulla aina ollu hyvin vahvat oireet, kertaakaan en väärin oo luullu.

Äänestä
  • Kellään muulla ei varmaankaan tällaista; raskausoireita löytyy vaikka menkat tuli (tosin ajoissa ja lyhyet). Tässä odottelen että rintojen arkuus ja palelu ja väsymys ja erikoiset olot vatsassa poistuis.. testannut en ole, juurikin noista menkoista johtuen. Mutta silti on jotenkin vahva fiilis että raskaana olisin.

    Ensimmäisestä ja toisesta raskaudesta en muuten osannut aavistaa etukäteen. Luulin vaan että flunssa on tulossa. Tai jotain..

    Mutta onko kenelläkään testi näyttänyt plussaa vaikka parin- kolmen päivän menkat olisivatkin tulleet?

    Äänestä

Ekassa raskaessa vahvat oireet sekä aavistus raskaudesta. Rinnat kipeytyi ja vatsassa kumma tunne. Testin tein jo kolmisen päivää ennen kuin menkat oli edes myöhässä ja vaaleaa plussaa näytti. Poika nyt jo 5 v. ja nyt odotetaan jännityksellä onko uusi pulla uunissa. Oireita on...

Susa

Äänestä

raskaana pian raskautumisen jälkeen , olo oli semmonen et kyl sen huomas jaei testejä tarvittu!

nyt viikkoja kohta 37 ja vauva pian syntyy!!

Äänestä

Kyllä tiesin olevani raskaana ennen kkuin menkat olivat edes myöhässä. Pari päivää ennen tein testin ja se näytti negaa, olin vähän yllättynyt ja annoin testin olla. Vähän myöhemmin katsoin sitä uudestaan ja siinä olikin viiva! Seuraavana päivänä tein testin uudestaan ja viiva tuli.

Aavistin kyllä jo muutenkin, kun mielestäni juuri ovulaation aikaan harrastettiin seksiä. En olisi kyllä uskonut että niin nopeasti tärppäisi, kun ekalla kierrolla heti sitten. Nyt neljäs kuukausi lopuillaan.

Äänestä

Kaikista kolmesta raskaudesta olen aavistanut. Toinen meni kyllä kesken. Nyt oli vähiten oireita tästä vuokralaisesta ja ei niin vahva intuitio.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ennen testin tekoa? kirjoitti:

Niin elikkäs kuinka moni on tiennyt olevansa raskaana ennen testin tekoa?

Itse esikoisen kohdalla tiesin aika varmasti että plussa tulee, oli vain sellainen olo. Ja plussa tuli. Nyt se "plussa" on 1v 1kk ikäinen. :)

Nyt toivottu toista, 5. yk menossa ja menkat alkaa viimestään lauantaina jos mennään pisimmän kierron mukaan ja nyt samanlainen tyyni ja rauhallinen olo. Testailun kanssa en kiirehdi vaan teen testin ens vkolla kun menkat on jo myöhässä, mutta kumman rauhallinen fiilis..... :D En tietenkään katossa vielä hypi, katsellaan tässä rauhassa pvä kerrallaan alkaako menkat vai ei.. :)

Kuinka moni on siis vaan tiennyt olevansa raskaana ennen testiä? Olis kiva kuulla, että miten muilla. :)

Ihanaa odotusta kaikille! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu