Taxin käytöstä Brasiliassa

jimbura

Miten taksin tilaaminen esim. rantakohteesta Fortalezaan käytännössä hoituu?? Onko sama taksi koko ajan Fortalezassa käytössä eli taksikuskin kanssa pitää sopia mihin aikaan ja mistä lähdetään takaisin rantakohteeseen vai löytääkö paluumatkalle uuden taksin helposti ?

Pitääkö hinta aina sopia etukäteen (ja onko siinä jotain veroa ym näennäisiä lisiä joita kuski yrittää lisätä myöhemmin sopimussumman päälle vain saadakseen enemmän rahaa matkasta?) vai onko luetettava mittari käytössä(ja pitääkö se pyytää erikseen laittamaan päälle)??

Miten helposti löytää taksin viidelle hengelle???

3

1068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brasil Tropical

      Hotellista sai helposti taksin, Tropicalissa oli aina takseja pihalla, mutta jos ei, niin kyllä respasta joku aina tilaa. Rantakohteessa on omat taksit,tilata ei tarvinnut. Taksamittarit olivat kaikissa autoissa, eikä ainakaan meidän tarvinnut koskaan pyytää laittamaan sitä päälle. Aina tietenkin kannattaa tarkistaa asia. Edullista oli kyyti, huijata ei meitä yritetty. Me olimme siellä kolme vuotta sitten, mutta tuskinpa systeemi on siitä paljon muuttunut.

    • Mies Riosta

      Hotelleilta saa aina taksin, helposti. Ainoa mika voi hieman aiheuttaa ongelmaa on tuo 5 henkea. Taalla on suhteellisen vaikea loytaa taksikuskia joka suostuu tuon 5 henkea kyytiin ottamaan. 4 henkea per auto on laki.

      • Rion asukas

        Tilatakseja on mahdollista tilata, joihin parhaimmillaan mahtuu kuusikin asiakasta. Joskus he veloittavat enemmän, mutta on se kuitenkin halvempaa kuin kahden taksin tilaaminen.
        Fiat Doblo tai GM;n Zafira ovat tilavia ja ainakin viisi henkilöä pitäisi mahtua hyvin kuljettajan lisäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      14
      2029
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1415
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1389
    4. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1235
    5. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1151
    6. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      997
    7. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      996
    8. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      981
    9. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      960
    10. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      42
      927
    Aihe