yhtäkkinen kutina/punotus/kuivuus sormuksista

outo

heippa hei
semmosta ihmettelen ja tiedustelen, että viko ihmiselle tulla ihan yhtäkkiä joku allergia kulta sormuksista? mulla ollu joku viikon verran hillitön punotus ja iho hilseilee siitä missä sormukset on olleet..ja kyseessä on siis kihla ja vihkisormukset, jotka ovat puhdasta kultaa( vihkisormuksessa on myös valkokultaa). Nyt olen päivisin antanut nimettömän olla rauhassa ilman sormuksia, mutta ei se kyllä auta. Rasvasin bacibact voiteella/salvalla ja laitoin harsoa, silloin kutina helpottuu. Sis tää on ihan punanen ja laajentunut tuo alue sisäpuolella sormea / kämmenpuolelle sormea..
Sormukset ovat kuitenkin olleet tuossa sormessa jo nelisen vuotta yötä päivää, eikä mitään oireita ole muutenkaan ollut. Aikoinaan mulle on tehty kylä allergia testejä, eikä nistä mitään ainakaan ilmenny..ja nuo testit oli siis amattikoulua varten, vissiin siihen kuuluu myös eri muovi ja metalli altistuksetkin..

4

1613

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuulostaa

      Nuo nuo prick-ja lapputestit ei välttämäti oo kovin luotettavia, kyllä nyt kuulostaa siltä, että nää sormukset sisältää jotain ainesosaa, mikä saa sut herkistymään.

      Koita nyt vain olla ilman niitä sormuksia, tai kokeile laittaa ne johonkin toiseen sormeen, jos siihenkin sormeen tulee ihottumaa, on se sitten selvä homma, että aiheuttajana on sormukset.

      • outo -

        Tarttee varmaan kokeilla joo että mahtuuko ne edes johki toiseen sormeen..mulla on ainakin vasen nimetön pienempi..


    • arvelen

      mutta jos aina pidät sormuksia, niin niiten alle on voinut joutua esim pesupulveria, tiskiainetta tai muuta, jolle reagoit. Ota sormukset vaikka yöksi pois ja tarkista että kädet ovat hyvin huuhdotut ja kuivatetut kemikaalien ja saippuoiden käytön jälkeen.
      Tietysti voi tarkistuttaa että sormuksissa ei ole mitään lejeerinkiä muista metalleista.

      Mieto hydrokortisoni olisi kaiketi ensisijainen lääke, eikä ainakaan mikään antibioottisalva, ellei ole tullut infektio, sieni tai bakteeri.

    • timantitovatikuisia

      Mulla oli sama ongelma. Ensimmäisen pesun jälkeen oireet jatkuivat, mutta kun tein puhdistuksen uudelleen todella tehokkaasti kuuraten niin oireet loppuivat. (Timanttien alla olevat kolot imevät ajan kanssa kaikenlaista likaa.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      561
    10. 71
      547
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe