Vaalirahoitus

Kansanedustajien vaalirahoitus alkaa pikkuhiljaa tulla julkiseksi.
Kotkalaisista edustajista Häkämies ja Paatero ei ole vielä ilmoittanut vaalirahoittajiaan.
Ainoastaan Tiusanen on ilmoittanut yhden rahoittajansa eli Otsolan Sosialistisen Työväenyhdistyksen.
2126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Koko laki ja ilmoitusmenettely on naurettava. Mitä kertoo "puolueen x tukiyhdistykseltä 10000e" tai "seminaarituloja 25000", "taulujen myynti" tms.?
Kuka on tukenut, kuka on maksanut seminaarimaksut, kuka on ostanut tauluja?

Vai onko kohun tarkoituksena karsia persaukisten pääsy politiikkaan, nykyiset kansanedustajat ja varakkaat olisivat voittajia?
Uskon että aktiivisella netin hyödyntämisellä ja ahkeralla työllä voi vielä pärjätä rahan valtaa vastaan.

Äänestä

enää tänäpäivänä nousta kansakunnan poliittisen kaapin kulmalle. Amerikkalainen malli jyllää: kiitos meidän kaikkien median johdattamien lampaiden jotka äänestämme. Rahalla voi ostaa näkyvyyttä ja julkisuutta ja heitä me himoitsemme äänestää: ei osaamisella ja sanomalla niinkään väliä. Ei systeemissä ole pitkään aikaan ollut järjen häivää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


julkiseksi kirjoitti:

Kansanedustajien vaalirahoitus alkaa pikkuhiljaa tulla julkiseksi.
Kotkalaisista edustajista Häkämies ja Paatero ei ole vielä ilmoittanut vaalirahoittajiaan.
Ainoastaan Tiusanen on ilmoittanut yhden rahoittajansa eli Otsolan Sosialistisen Työväenyhdistyksen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu