pukittelua

tade123456

Miten toimia,kun meille tuli muutama päivä sitten 5 vuotias kiltti shettistamma,mutta nyt hän heittää kaikki pois selästään pukittamalla,eikä suostu edes tallinkäytävällä olemaan rauhallisena,saatika antaa kavioitaan puhdistuttaa.Edellisessä paikassa ei tehnyt mitään vastaavaa.Taluttaessa kulkee tosi nätisti,väistää,tule iloisena vastaan laitumelta,ja rakastaa hellimistä ja rapsuttelua.Mutta kun joku kiipeää selkään niin kamalat pukit heittää?
Kaikki tieto/taito tervetullutta.

3

576

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agrologi

      Ensin on selvitettävä, miksi tamma pukittaa?

      Jotain on tapahtunut, kun nuoressa hevosessa on tapahtunut noin selvä muutos hetkessä. Paras olisi, jos joku todella kokenut hevosihminen kävisi tapaamassa ponia, ennen kuin syntyy isompaa vahinkoa teille tai ponille.

      Alla ihan luettelon omaisesti muutamia syitä mistä voisi olla kyse. Kun syy pukittelulle selviää, niin laittakaa viestiä meille muillekin opiksi (ja tiedä vaikka voisimme auttaa syyn korjaamisessa, kun ensin vain syy löydetään)

      -Ratsastus aiheuttaa ponille kipua (epäsopiva satula, liika ratsastus (lihakset kipeytyvät), vamma jalassa tai selässä, kuolain aiheuttaa kipua suuhun...)
      - Poni on huomannut, että saa teiltä periksi pukittelemaa ja muutenkin uhittelemalla (eli kunnioituksen puute)
      - Nuori poni alkaa kyllästyä yksitoikkoiseen ja liian kovaan harjoitteluun (liityy edelliseen)
      - Joku ratsastajista on kohdellut ponia huonosti, jolloin ei enää luota ratsastajiin (tapaus voi olla ihmisen silmissä ihan merkityksetön, mutta ponin mielestä "ylitsepääsemätön")

      • kapsa

        yhdyn edellisiin siinä että ponilla voi olla jokin paikka kipeänä, jos ei kerta jalkojaankaan suostu nostelemaan. hevoshierojaa tai kiropraktikkoa voisi kokeilla tms. älä anna ponin kuitenkaa pomotella sinua, ja kannattaa kokeilla jos olisi joku kokenut pienikokoinen ratsastaja, joka pysyy ponin selässä vaikka pukittelee nii loppuuko kenkkuilu kun ratsastaja ei tipukkaan. =)


    • Pukkipolle

      Tuosta päätellen ponin selkä esimerkiksi voisi olla kipiä. Kannattaa tarkistuttaa. Sitten tarkista onko satulan runko poikki. (tiedätkö miten testataan?)

      Sitten ennen ratsastusta voi juoksuttaa ,ja antaa pukitella miten haluaa. Sitten nousta itse selkään.

      Onko ponilla häntä remmi?? Jos on ,se voi olla syy pukittelemiseen.

      Ja vielä ,se voi VAIN testata aluksi ratsastajaa. Ratsasta reippaasti eteen kun se pukittelee ,ja nouse aina selkään taas. Näin ensinnäkin opit olemaan selässä ja toisesksi pukittelu voi loppua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      164
      1683
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      152
      1291
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      217
      932
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      867
    5. 55
      766
    6. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      737
    7. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      725
    8. 89
      691
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      198
      637
    10. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      592
    Aihe