Onko muita joilla aikaisilla viikoilla ollut jo havaittavissa vatsan kasvamista? Odotan toista vauvaa rv 10 ja pieni kumpu tosiaan jo havaittavissa. Ensimmäistä odottaessa vatsa alkoi kasvaa 16 rv maissa. Vielä en haluaisi vauvasta kaikille kertoa, joten täytyy yrittää peitellä. Kahden viikon päästä eka ultra jossa sitten selviää tietty vauvojen lukumäärä ja raskaudenkesto.
Pieni vauvakumpu
näkyvissä jo 10 rv:lla
4678
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
turvotusta tuo masun kasvu.
Kohtuhan on vielä niin pieni, ettei sen kasvua huomaa ulospäin.
Itselläni oli sama juttu, maha alkoi pullottaa tosi aikaisessa vaiheessa, mutta lähinnä alavatsalta ja vauvahan on tuossa vaiheessa vielä aika ylhäällä. Eli ainakin oma vatsani näyttö siltä kuin olisi syönyt hiukka liikaa valkosipulia ja maitotuotteita =)
En mä itse ainakaan kiinnitä huomiota kenenkään vatsakumpuihin, yhdellä jos toisella on joskus mahat turvoksissa, eikä tulisi mieleenkään kysellä keneltäkään raskauden mahdollisuutta. jos en olisi asiasta varma. Itse ainakin loukkaantuisin, jos minua tultaisiin onnittelemaan ilmavaivojen vuoksi =)
Ja voithan tarvittaessa tosiaan kiistää aisan ja hihitellä ihmisten hämmentyneille ilmeille!
vatsa tuli näkyviin tässä toisessa raskaudessa paljon aikaisemmin, johtuisiko siitäkin että raskauksien välillä elimistö ehti levätä vain puolivuotta?! Eivät muut kyllä huomannet/kehdanneet mainita, mutta itse huomasin muutoksen ja ihmiset jotka tiesivät ja osasivat katsoa oikeaan paikkaa huomasivat myös.
Nyt vatsa on jo täysin selvästi havaittavissa, esikoista odottaesani kerroin töissäkin vasta rv.23.
Mulla ei kyllä ole turvotusta, vaan selkeästi pieni vauvamassu. raskausviikkoja myöskin n. 10. Joissain vaatteissa huomaa selkeästi, mutta onneksi on kylmät ilmat niin voi pitää huppareita yms.. en halua vielä kertoa raskaudesta
Odotan toista rv 16 ja "mahasta" ei voi enää erehtyä=) Odotan jo selvästi, eikä tätä voi enää peitellä. Töissä on tultu onnitteleen jo moneen kertaan. Muistan myös että jo viikolla 8 oli masu näkyvissä mutta mua silloin tosiaan turvottikin eli nestettä oli. Nyt on turvotus ohi mutta maha vain kasvaa=) Ja hyvä niin, mielelläni minä mahaa jo näyttelenkin=)
Esikoista odottaessa maha alkoi näkyä paljon paljon myöhemmin...