"Hyvässä uskossa Wincapitaan sijoittanut ei joudu syytetyksi"
http://www.savonsanomat.fi/teemat/wincapita/poliisi-vastaa:-hyvässä-uskossa-wincapitaan-sijoittanut-ei-joudu-syytettyjen-penkille(126160).ece
Paperiversiossa mainitaan lisäksi, ettei kaikkiin voittoihin tulla kajoamaan.
http://www.savonsanomat.fi/teemat/wincapita/poliisi-vastaa:-hyvässä-uskossa-wincapitaan-sijoittanut-ei-joudu-syytettyjen-penkille(126160).ece
Paperiversiossa mainitaan lisäksi, ettei kaikkiin voittoihin tulla kajoamaan.
Vastaukset 3
Vanhimmat
mitä tapahtuu kun ostat "hyvässä uskossa" varastettua (tms rikoksella hankittua) tavaraa? Lähtee takuuvarmasti, omiasi et saa pois ja paskat on housuissa.
Kuinka todistat toimineesi hyvässä uskossa. Todennäköisesti linja tulee olemaan sillä tasolla, että jos olet holhouksessa sinun voidaan oikeasti luulla uskovan 400% vuosituottoihin.
Jokaisen normaalin ihmisen joka on levittänyt tollasta paskaa "hyvässä uskossa" olisi kuulunut ottaa etukäteen selvää mitä paskaa levittää ja näin ollen tajuta. Ottaen huomioon, että asiasta on ollut tietoa netissä (lukuisat keskustelut) ja jo viimesyksynä tiedotusvälineissä. Niin voi olla vaikeaa selitellä, että ei mitään epäilystä herännyt.
en ole Wincapitaan koskaan kuulunut. Sen minkä olen asiasta kuullut niin sellaisia 30 % tuottoja on lupailtu.
Tuskinpa on useimpien capitalistien vaikea todistaa toimineensa hyvässä uskossa. Kaikkihan eivät vietä aikaansa netissä. Esim. minä kuulin Wincapitasta ensimmäistä kertaa maaliskuussa.