Vain yksi on

Ei liene vaikea arvata kuka loistaa poissa olollaan.

Helsingissä pe 16.5.2008

Alustava ohjelmarunko

- Kunnianosoitukset klo 11 Vanhan kirkon puisto
- Hartaus klo 11.30 Vanhakirkko, kenttäpiispa Hannu Niskanen
- Vartioparaati noin klo 12.30 Helsingin keskusta
- Kunnianosoitukset noin klo 13 kuljetus Hietaniemeen
- Kahvitus klo 14 Finlandia-talo

Pääjuhla klo 15 Finlandia-talo
- Tervehdyssanat, dosentti Martti Häikiö
- Musiikkia, Esa Ruuttunen ja Kaartin soittokunta
- Juhlapuhe, akateemikko Päiviö Tommila
- Musiikkia, Kanttiinin lotat
- Tervehdykset eduskunnan puhemies Sauli Niinistö, Pääesikunnan päällikkö Ari Puheloinen, Helsingin kaupunki Suvi Rihtniemi
- Musiikkia, Tapiolan kuoro ja Kaartin soittokunta
- Maamme, soittokunta, kuoro ja yleisö


Huom! Juhlan tarkempi ohjelma julkaistaan myöhemmin.

http://www.vapaussota.com/ajankohtaista/juhlat.htm
5577
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

sinivalkoinen MIES SAULI NIINISTÖ.

- Tervehdykset eduskunnan puhemies Sauli Niinistö, Pääesikunnan päällikkö Ari Puheloinen, Helsingin kaupunki Suvi Rihtniemi

Äänestä

hyvinkin moni on poissa, esimerkiksi koko hallitus.

Äänestä

Haloska on vedonnut kiireeseen, että ei voi osallistua juhlallisuuksiin 16.5.

Tässä viikko ohjelma:
Tasavallan presidentin viikko-ohjelma vko 20 / 2008


Viikko 20 / 12.5. – 18.5.2008
Maanantai 12.5.
Turkin ulkoministeri Ali Babacan, Mäntyniemi

Tiistai 13.5.

Keskiviikko 14.5

Torstai 15.5.
Keskuskauppakamarin valtuuskunnan kevätkokous, Finlandia-talo (tasavallan presidentin puhe)

Kansallinen Itämeri –tapahtuma, Turku (tasavallan presidentin puhe)

Perjantai 16.5.
Tasavallan presidentin esittely, valtioneuvosto

Lauantai 17.5.

Sunnuntai 18.5.
Kaatuneitten muistopäivän seppeleenlasku, Hietaniemen hautausmaa klo 10

===> tosi täyttä....

Äänestä

Minusta todella vahvasti näyttää siltä, että meillä EI ole koko kansan presidenttiä.
Meillä on vain ½ kansan presidentti, joka vähät välittää vapaussodan loppumisen juhlasta. Voi sentään ja hohhoijaa...
Tällaista se sitten on,kun demari valittiin presidentiksi. Milloinkahan kansa huomaa, että tämä ei vaan toimi?
Onneksi seuraava Tasavallan presidentti on aidosti ja ehdottomasti sinivalkoinen Sauli NIinistö.

Äänestä
  • Presidenttimme Tarja Halonen on sekä köyhien että rikkaiden presidentti - koko Suomen presidentti. Oikeudenmukaisuuden presidentti.
    Pienten ihmisten presidentti.
    Suuri ja aito ihminen - Tarja H.


    Mistä vapaussodasta puhut?

    Tarkoitatko sitä sisällissotaa, jossa torpparit, mäkitupalaiset, kerjäläiset, kiertolaiset ym. vaivaiset eli Suomen köyhät läksivät hakemaan oikeutta itselleen ja ruokaa perheelle.

    Vielä 1900-luvulla Suomessa maanomistajat saivat tilaisuuden järjestää heille epämieluisat vuokrasopimukset vanhan vuokralain mukaisesti pitkiksi ajoiksi eteenpäin, tai irtisanoa vuokralaisensa.

    Vanha vuokralaki Suomessa oli osaksi kokoomusta Ruotsin vanhemmista laeista, etenkin kuningas Kristofferin maanlaista (v. 1442).

    Kun uusi vuokralaki säädettiin v. 1902 (tuli voimaan 1904) maanomistajat saivat toimia vanhan lain mukaan.

    Maanvuokrasopimuksen muoto oli aivan vapaa, sen sai tehdä suullisestikin ja niin lyhyeksi ajaksi kuin halutti. Vuokramies oli "sakon uhalla" velvollinen "ruokkomaan ja lannoittamaan hyvin peltonsa", "raivaamaan ja hoitamaan niittynsä", ja "vähitellen ottamaan ja perkaamaan pelloksi tahi niityksi niin paljon kuin hyvin voidaan ruokota ja viljellä."

    Näitten velvollisuuksien laiminlyöminen voi myös aiheuttaa hallintaoikeuden menettämisen. Erään pykälän mukaan sai "vapaasukuinen", niin usein kuin tarpeelliseksi havaitsi, "kahdella puolueettomalla lautamiehellä toimituttaa talonkatselmuksen" ja ulosottaa, mitä puuttui.

    Vuokralainen ei saanut mitään korvausta niistä parannuksista, joita oli joutunut tekemään. Jos talo myytiin, niin kauppa "rikkoi vuokrasopimuksen", uusi omistaja voi sanoa ilman muuta torpparin irti.

    Torpparien asema Suomessa oli vaikea ja se perustui keskiaikaisiin oikeuskäsitteisiin. Vielä 1900-luvulla tehtiin torppareista maanomistajien orjia.

    Suomessa oli runsaasti torppareita, eli 59,2 %, Tanskassa 15,2 % ja Saksassa 24,5 %. Torppia ja mäkitupia oli Suomessa 152.753, manttaaliinpantuja taloja oli ainoastaan 7.772 ja niistä 1.600 virkataloa.

    Suomalaiset, orjan asemassa olevat torpparit, nousivat puolustamaan oikeuksiaan, siitä syntyi sisällissota.

    Kuten tiedämme torpparit, tilattomat, köyhät, kerjäläiset eli ns. punaiset , antautuivat hävittyään surkean sotansa Mannerheimin joukkoja ja koulutettua sotaväkeä vastaan (Saksassa koulutettuja). Suuri osa sisällissotaan osallistuneista tuhottiin vankileireillä.

    Monessa suvussa oli sekä "punaisia" että "valkoisia" eli "veli veljeä vastassa" kuten omassa suvussanikin. Olen kuullut sisällissodan kauhukertomuksia molemmista näkökohdista.

    Vapaussodasta en puhu sisällissodan yhteydessä - ellei vapaussodalla tarkoiteta tilattomien torppareiden vapautusta orjan asemasta.

    Nykyinen hallitus on tekemässä Suomeen uudet rässitilat verottomat vapaatilat. Suurilta mahtisuvuilta, mahtisukujen ja yritysten perijöiltä on poistettu varallisuusvero ja kohta myös perintövero. Näin mahtisukujen omaisuus säilyy suvuissa.

    Leipäjonoissa kerjäävät entisten torppareiden ja mäkitupalaisten perilliset maksaen kallista vuokraa kurjista pienistä vuokra-asunnoistaan.

    Historia toistaa itseään. Valitettavasti.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


joukosta poissa kirjoitti:

Ei liene vaikea arvata kuka loistaa poissa olollaan.

Helsingissä pe 16.5.2008

Alustava ohjelmarunko

- Kunnianosoitukset klo 11 Vanhan kirkon puisto
- Hartaus klo 11.30 Vanhakirkko, kenttäpiispa Hannu Niskanen
- Vartioparaati noin klo 12.30 Helsingin keskusta
- Kunnianosoitukset noin klo 13 kuljetus Hietaniemeen
- Kahvitus klo 14 Finlandia-talo

Pääjuhla klo 15 Finlandia-talo
- Tervehdyssanat, dosentti Martti Häikiö
- Musiikkia, Esa Ruuttunen ja Kaartin soittokunta
- Juhlapuhe, akateemikko Päiviö Tommila
- Musiikkia, Kanttiinin lotat
- Tervehdykset eduskunnan puhemies Sauli Niinistö, Pääesikunnan päällikkö Ari Puheloinen, Helsingin kaupunki Suvi Rihtniemi
- Musiikkia, Tapiolan kuoro ja Kaartin soittokunta
- Maamme, soittokunta, kuoro ja yleisö


Huom! Juhlan tarkempi ohjelma julkaistaan myöhemmin.

http://www.vapaussota.com/ajankohtaista/juhlat.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu