kukkia parvekkeelle

viisaammilta neuvoja

olen ensimmäistä kertaa laittamassa pari kukkalaatikkoa parvekkeelle.
auringonpaiste tulee siihen alkaen klo 12 ja kestää iltaan asti.
minä hölmö luulin että riittää kun ostaa mullat ja siten jotain siementä,laittaa ne astioihin parvekkeelle "kasvamaan" ja jää odottamaan mutta ilmeisesti kannattaa ostaa valmiit kukat ja siirtää ne laatikoihin.Siemenissäkin kun näytti olevan 2-3kk ennenkuin olisivat kukat parhaissa loistoissaan.
kysyisinkin teiltä miten pitää toimia(tuuli käy vähäsen,pikkaisen suojaisa paikka sateeltakin)?
mitkä kukat olisivat parhaimpia niin että ensi kertalainenkin saisi parvekkeelleen kesäksi mukavan kukkaloiston aamukahvin seuraksi.

3

1476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gerberakukka

      Täälläkin ensikertalainen, joten en ole mikään kamalan viisas näissä kukka-asioissa. Jos sinulla vaan on joku viherpeukalotuttu, niin kukkien ostaminen helpottuu huomattavasti kun mukana henkilö joka tietää mikä sopii mihinkin =)

      Minun parvekkeelleni paistaa aurinko iltapäivä kolmesta iltaan asti. Ostin ison gerberan ja laitoin sen halkaisijaltaan n. 30 cm ruukkun. (Nostan sen vielä toistaiseksi yöksi sisälle.) Lisäksi hankin hortensian ja samaan ruukkuun (halkaisija noin 25cm) kaksi murattia. Muratti on ensikertalaiselle helppo, koska se pärjää vähän viileämmässäkin ja jos unohtuu kastella niin se ei heti kuole.

      Näillä mennään nyt siihen asti kunnes pääsee hankkimaan ihan kesäkukkia, mitkä eivät vielä näin kylmässä kestä!

    • emmiina44

      Kokeile riippapelargonia, minulla se kukki kauniisti koko kesän, kestää kuivuutta ja hieman sadettakin. Kukkatarhalla istutus on lannoitettu jo valmiiksi, sinun tarvitsee vain huolehtia kastelusta.

    • Missukka

      Altakastelevat laatikot on paljon kalliimpia, mutta niillä harrastus ei lopu keskikesään kuivahtaneiden kukkien takia. Pohjalle lecasorasta salaojitus. Mielestäni valmiilla peruskukilla kannattaisi aloittaa. Jos innostuu, niin kasvattaa lajimäärää ja aloittaa taimikasvatuksen seuraavana kesänä. Peruskukkia ovat esimerkiksi samettiruusu, orvokki ja petunia. Vähäinen tuuli on mielestäni hyvä, kukat eivät siis ole ihan seisovassa paahteessa. Orvokilta ja petunialta poistetaan kuolleet kukat ettei ne ala tekemään siemeniä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      158
      11059
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2493
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      976
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe