R.Freihoff

ksssss

torpedoi Juicen etnemisen Kieli-Istituutissa.. Huviottavaa kyllä hän lähetti silloiselle opetusministeri Ulf Sunqvistille kirjeen : Mitä leskiselle tehdään, kun osaa jonkin verran kieltä ja on kohtalainen kitaristi". Leskinen lähetti Ulfille kirjeen et Freihoff..on kohtalainen hanuristi...

11

3673

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kylähullu (the last one)

      Leskinen on sanonut, että olo tuntui ihan juutalaiselta kun saksalainen Freihoff häntä moitti.

      • kuva täällä

    • Afroditen_poika

      Mitä ilmeisimminkin Freihoffiin liittyen kappaleessa "Minä (sunnuntailapsi)" lauletaan:

      "sanoo Roland: itsenne menkää
      minä yllä ei diplomiin
      ja saksalaista kenkää
      saa minä ahteriin"

      Olen miettinyt, että tuossa ensimmäisessä säkeessä saattaa olla monimerkityksellinen viittaus filosofi Roland Barthesiin.

      Eräs Barthesin kuuluisimmista teeseistä oli, ettei sanataiteilija luo merkityksiä tekstiin vaan tekstin lukija. Toisin sanoen tekstin tulkinta on aina vain ja ainoastaan lukijasta kiinni. Tekstiä lukiessa jokaisen on "mentävä itseensä" ja muodostettava tekstin tulkinta omien kokemustensa ja ajatustensa kautta. Samaahan Juicekin usein sanoi.

      Traagista kyllä, Barthesin päättelyketju johtaa ajatukseen, että tekstistä oman tulkintansa itsenäisesti luova lukija johtaa "kirjailijan kuolemaan", koska kirjailijalla ei siinä vaiheessa ole enää tekstin suhteen mitään virkaa.

      Barthes on esittänyt ajatuksensa teoksessaan "Death of the Author" ("Tekijä on kuollut"). Myös kyseistä teosta toki voi lukea saman periaatteen mukaisesti. Eli tehden itse tekstistä omat tulkintansa, joilla ei enää ole Barthesin kanssa mitään tekemistä ;)

      • Vanha fami

        näinhän se vois olla ...


    • Wobbelsender

      Muuten hyvä juttu mutta edellä oleva juttu on pelkkä legenda.
      Juice torpedoi itse itsensä.
      Laki asetus ja ministeriön päätökset velvoittivat reksiä joka muuten on maailmanluokan opettaja - olin oppilaana 3 vuotta.
      Juice kieltäytyi osallistumasta sivukielen opintoihin joissa oli läsnäolopakko.
      Asiasta neuvoteltiin tietääkseni useampiakin kertoja ministeriöön päin että Juicea ei olisi erotettu mutta hän kieltäytyi ja siitä seurasi reksille ainoa mahdollinen toimenpide eli erottaminen instituutista.
      Tämän valossa legenda on aina mukavampi kuin totuus ... kerrotaan siis pelkästään legendoja eikös vaan.

      • Vale-Dmitri

        Roland Freihoff on erittäin pätevä opettaja ja kaikin puolin asiallinen ja mukava kaveri muutenkin. Tiedän sen omasta kokemuksestani, koska olen itse ollut hänen oppilaanaan. Juice antoi lausunnoillaan hänestä täysin väärän kuvan. Vikahan oli tietenkin aina jossakin muualla kuin taiteilija Leskisessä itsessään.


      • Kritiikkiä

        Pitää varmaan paikkansa, mutta oma lukunsa on, mitä järkeä moisissa läsnäolopakoissa on. Eikö pääasia ole niiden asioiden osaaminen mitkä kuuluvat opetusohjelmaan ja osaamisen esilletuominen tenteissä? Jos opettelee ne asiat jollain muulla tavalla, niin miksi ihmeessä sinne opinahjoon pitää väkisin mennä istumaan - eikö se ole silkkaa koulun tai opetushenkilökunnan vallankäyttöä opiskelijoihin nähden - halutaan pitää opiskelijat "ruodussa"?

        Juice oli persoonaltaan erittäin introvertti ja olen ymmärtänyt, että hänellä oli tapana opiskella kieliin liittyvät asiat pitkälti yksinään kirjaston kirjoja tutkaillen. Miksi se on huonompi opiskelutapa kuin istua luennolla kuuntelemassa jonkun esitelmöintiä?


      • Anonyymi00012

        Tarkennetaan nyt vuosien jälkeen vielä sen verran, ettei Juicea mihinkään erotettu. Hänen ei vain annettu osallistua kevään loppukokeisiin tuon huonon läsnäoloprosentin takia. Juice aloitti vielä uudestaan 3. vuosikurssin syksyllä 1973 mutta vain siksi ajaksi, että sai nostettua syksyn opintolainan. Sitten hän nosti kytkintä ihan itse.


    • zuis

      Mulukku Rolle!

    • oikeinkin

      Ulf Sundqvist mielestäni vastasi että asia on oppilaitoksen sisäinen eikä siitä sen enempää.

    • muistelenkin

      Roland Freihoff jopa pikemmin yritti estää sitä opetusministerin avulla että Leskistä erotettaisiin jos hyvä pätevyys. Mutta kun Ulf Sundqvist piti asiaa oppilaitoksen omana niin säännöt olivat sääntöjä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      198
      1841
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      268
      1246
    3. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      67
      1024
    4. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      188
      953
    5. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      63
      914
    6. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      252
      822
    7. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      61
      808
    8. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      64
      798
    9. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      49
      777
    10. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      94
      764
    11. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      178
      762
    12. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      76
      692
    13. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      686
    14. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      672
    15. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      663
    16. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      50
      643
    17. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      24
      606
    18. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      27
      599
    19. 31
      598
    20. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      568
    Aihe