Minulla leviasi yhden ryhmäruusun alle kevätkaihonkukkaa. Ei ollut ruusu moksiskaan. Onko teillä kokemusta, pitääkö ruusun alustan olla pelkällä mullalla vai voisiko siinä olla joku matala perenna?
ruusun alle maankatekasvia?
2
463
Vastaukset
- horttonnoomi
..sen tiedän,että hevosen KUIVUNUT lanta on oiva lannoite ruusuille,niistä tulee vahvat sen jälkeen,kun olet sekoitanut lantaa multaan-itselläni on kokemusta köynnösruusun ihmekasvusta sen jälkeen,kun kaitoin siihen hevosen jätöstä.
- satullina
Vastaanpa itselleni kun sain messuilta kysyttyä asiasta. Saatte tekin vastauksen... Puutarhuri kertoi, että ruusun alustat jätetään usein mullalle, jotta se itse käyttöön kaiken veden ja lannoitteen kun se niitä runsaasti tarvitsee. Jos jotakin kasvia haluaa laittaa, niin kasvia joka sietää voimakasta lannoitusta, on matalaa ja matalajuurista. Tällöin se ei vie ravinteita ruusulta. Suositteli monivuotista orvokkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1393095- 81686
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221374Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701191- 441171
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918