Olen kärsinyt ahmimishäiriöstä lähes 10 vuotta, murrosiän alkamisesta saakka. Painoni on heitellyt todella paljon, olen ollut hyvin lihava, sitten hoikempi ja taas on paino alkanut nousta. Painoindeksi nyt 25.
Todella harvoin ahmimiskohtauksen jälkeen olen oksentanut, mutta se on harvinaista. En edes pysty siihen. Eli bulimiaa tämä ei ole..
Olen luvannut monta kertaa miehelleni, että alan syödä terveellisempi, liikun, en ahmi ja huolehdin terveydestäni. Silti joka kerta petän lupaukseni. Ahmin, olen kiukkuinen, ahmin ja ahmin. Poden todella huonoa omaatuntoa, kun olen syönyt kaiken, mitä kaapissa on ollut. En pysty hillitä itseäni.
Sitten kiukuttelen ja puran pahan oloni mieheeni.
Mies kyllä yrittää auttaa, yrittää uskoa ja luottaa, mutta aina joutuu pettymään, kun taas kerran petän lupaukseni. En pysty hillitsemään itseäni. Vihaan itseäni. Häpeän itseäni!
Mieheni varmasti joutuu ajoittain häpeämään minua: jos seurassa alan ahmia, kun painoni nousee, on läskiä ja en ole kovin viehättävä.
En itsekään pidä itseäni enää terveenä enkä viehättävänä.
Nyt on pakko yrittää kaikkensa, että voisin pitää lupaukseni. En ahmi, syön normaalisti, yritän syödä terveellisesti, liikun, hoidan itseni kuntoon. NORMAALIKSI.
Voimat vain alkaa olla lopussa.
Säälin miestäni, kun hän joutuu katsella minua ja ahmimistani.
Olen pettänyt
4
1107
Vastaukset 4
- tavalla
ajatellen, et onnistu: Jos sulla on vaikka ripuli, niin päätätkö silloinkin ettet kyllä aio ulostaa, ja jos sitten paska pyrkii housuun, niin olet epäonnistuja?! Et tietenkään. BED on sairaus ja tarvitset apua, ei se itsekurilla häviä, niin kuin ei muutkaan syömishäiriöt.
Syömishäiriöinen ei tarvitse ensisijaisesti apua syömisenhallintaan (toki sitäkin, kun sairaus on ensin parannettu, ihan niin kuin vammautuneenkin pitää opetella uudelleen kävelemään kun rikkoutuneet luut on ensin korjattu), vaan niiden tuntemusten ja ajatusten hallintaan, jotka laukaisevat, toisilla himon ahmia ja toisilla tarpeen kiduttaa itseään nälällä. Syömishäiriö on se jokin pakottava, ylitsepääsemätön tunne ja sen väärin ohjelmoitu hallinta, ei itse ruoka ja syöminen.
Hyvin harva paranee syömishäiriöstä ilman ammattiauttajan apua.
Ensimmäinen askel kuitenkin on se, että lopettaa itsensä halveksimisen ja haukkumisen. - mmandariini
Tuo ahmimisen jälkeinen/aikainen kiukkuisuus on kyllä ihan sairaan ärsyttävää! Ihan sääliks käy läheisiä silloin, mut sille ei vaan voi mitään! ..Vaikka kuinka yrittäis :o
- sairaus
Itse olen nyt vaihdellut painoani 10kilon säteellä ahmimalla ja paastoamalla, mikä on näin lyhyelle ihmeselle iso vaihtelu, päähän siinä menee sekaisin.Omakaan mies sitä enää kestä, kun hänestä tukea haen. Diagnoosia en ole saanut, mutta se on tulossa. Mieheni yritti ainakin kuukauden ajan ylipuhua minua lääkärille ja sitten yksi päivä soitin. Soitin, koska inhosin itseäni työpaikan vessassa itkien niin, etten voinut mennä palvelemaan asiakkaita. Parin viikon sisällä pääsen käymään ensimmäisen kerran. Tiedän, että alkaa yksi jos toinenkin sekoamaan, jos ei hae ammattiapua. Ystävän syömishäiriö oli suurin syyni, miksi itse sairastan, ainakin jotakin. Vaikka muiden tähden lääkäriin?
- Silvia_T
Et ole syypää tilanteeseesi. Eikä sinun tarvitse myöskään hävetä mitään. Hakeudu hoitoon, niin saat apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid138887En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44657Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21588Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110553- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 57509
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34478Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää125472Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni24445