Olen pettänyt

kaikki!.

Olen kärsinyt ahmimishäiriöstä lähes 10 vuotta, murrosiän alkamisesta saakka. Painoni on heitellyt todella paljon, olen ollut hyvin lihava, sitten hoikempi ja taas on paino alkanut nousta. Painoindeksi nyt 25.
Todella harvoin ahmimiskohtauksen jälkeen olen oksentanut, mutta se on harvinaista. En edes pysty siihen. Eli bulimiaa tämä ei ole..

Olen luvannut monta kertaa miehelleni, että alan syödä terveellisempi, liikun, en ahmi ja huolehdin terveydestäni. Silti joka kerta petän lupaukseni. Ahmin, olen kiukkuinen, ahmin ja ahmin. Poden todella huonoa omaatuntoa, kun olen syönyt kaiken, mitä kaapissa on ollut. En pysty hillitä itseäni.
Sitten kiukuttelen ja puran pahan oloni mieheeni.

Mies kyllä yrittää auttaa, yrittää uskoa ja luottaa, mutta aina joutuu pettymään, kun taas kerran petän lupaukseni. En pysty hillitsemään itseäni. Vihaan itseäni. Häpeän itseäni!
Mieheni varmasti joutuu ajoittain häpeämään minua: jos seurassa alan ahmia, kun painoni nousee, on läskiä ja en ole kovin viehättävä.
En itsekään pidä itseäni enää terveenä enkä viehättävänä.

Nyt on pakko yrittää kaikkensa, että voisin pitää lupaukseni. En ahmi, syön normaalisti, yritän syödä terveellisesti, liikun, hoidan itseni kuntoon. NORMAALIKSI.
Voimat vain alkaa olla lopussa.
Säälin miestäni, kun hän joutuu katsella minua ja ahmimistani.

4

1076

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tavalla

      ajatellen, et onnistu: Jos sulla on vaikka ripuli, niin päätätkö silloinkin ettet kyllä aio ulostaa, ja jos sitten paska pyrkii housuun, niin olet epäonnistuja?! Et tietenkään. BED on sairaus ja tarvitset apua, ei se itsekurilla häviä, niin kuin ei muutkaan syömishäiriöt.

      Syömishäiriöinen ei tarvitse ensisijaisesti apua syömisenhallintaan (toki sitäkin, kun sairaus on ensin parannettu, ihan niin kuin vammautuneenkin pitää opetella uudelleen kävelemään kun rikkoutuneet luut on ensin korjattu), vaan niiden tuntemusten ja ajatusten hallintaan, jotka laukaisevat, toisilla himon ahmia ja toisilla tarpeen kiduttaa itseään nälällä. Syömishäiriö on se jokin pakottava, ylitsepääsemätön tunne ja sen väärin ohjelmoitu hallinta, ei itse ruoka ja syöminen.

      Hyvin harva paranee syömishäiriöstä ilman ammattiauttajan apua.
      Ensimmäinen askel kuitenkin on se, että lopettaa itsensä halveksimisen ja haukkumisen.

    • mmandariini

      Tuo ahmimisen jälkeinen/aikainen kiukkuisuus on kyllä ihan sairaan ärsyttävää! Ihan sääliks käy läheisiä silloin, mut sille ei vaan voi mitään! ..Vaikka kuinka yrittäis :o

      • sairaus

        Itse olen nyt vaihdellut painoani 10kilon säteellä ahmimalla ja paastoamalla, mikä on näin lyhyelle ihmeselle iso vaihtelu, päähän siinä menee sekaisin.Omakaan mies sitä enää kestä, kun hänestä tukea haen. Diagnoosia en ole saanut, mutta se on tulossa. Mieheni yritti ainakin kuukauden ajan ylipuhua minua lääkärille ja sitten yksi päivä soitin. Soitin, koska inhosin itseäni työpaikan vessassa itkien niin, etten voinut mennä palvelemaan asiakkaita. Parin viikon sisällä pääsen käymään ensimmäisen kerran. Tiedän, että alkaa yksi jos toinenkin sekoamaan, jos ei hae ammattiapua. Ystävän syömishäiriö oli suurin syyni, miksi itse sairastan, ainakin jotakin. Vaikka muiden tähden lääkäriin?


    • Silvia_T

      Et ole syypää tilanteeseesi. Eikä sinun tarvitse myöskään hävetä mitään. Hakeudu hoitoon, niin saat apua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      80
      17056
    2. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      32
      9884
    3. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      28
      4801
    4. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      233
      3855
    5. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      33
      3123
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      14
      2810
    7. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      110
      2761
    8. Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen

      Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.
      Maailman menoa
      23
      2631
    9. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      48
      2460
    10. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      73
      2443
    Aihe