"Kun en pysty parempaan, voi kun en pysty parempaan". Uskovilta varsin usein kuultua voihkimista. Niiltä jotka haluavat olla ainakin hyviä kristittyjä, ellei peräti parhaita. Jumala ei halua hyviä saati parhaita lapsia, hän haluaa totuutta salatuimpaan saakka. Hän sanoo että totuus on tekevä teidät vapaiksi. Ihminen on valmis vaikka mihin saadakseen kokea rakkautta. Tämän vuoksi hän kysyy Jumalaltakin että olenko minä nyt varmasti riittävän hyvä, että saisin olla sinun lapsesi? Alkaa kilvoitus kohti hyvää kristittyä.
miksi kristitty tyytyy omavanhurskauteen
Tartu Kristukseen
13582
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mikä on totuus ihmisestä Jumalan näkökulmasta katsottuna? Se on varsin monille hämärän peitossa. Jumalan lain kautta herännyt tietää tämän muut eivät. KAIKKI OVAT POIS POIS POIKENNEET ja tulleet kelvottomiksi, ei ole yhtäkään joka tekee hyvää, ei yhtäkään joka olisi hyvä. Niinpä luvattoman monen kristityn kilvoitus pysähtyy sihen, että hän ryhtyy kerjäämään ihmisten ja Jumalan hyväksyntää... Luvalla sanoen, keinoja kaihtamatta.
EH. sanoi: Hyvässä maassa on aina matoja, ja niin niitä on hyvässä kristityssäkin .
mutta Totuus joka on ilmoitettu Joh. 3:16 tekee vapaaksi. Ihmisen pelastuminen iankaikkiseen elämään johtuu Jumalasta joka rakkaudessaan uhrasi oman viattoman poikansa jokaisen ihmisen syntien uhriksi. Joka uskoo tämän omalle kohdalleen todeksi ja Kastetaan pelastuu. Ihminen ei voi ansaita pelastustaan mikään tavalla.
Oikeasti ne eivät kuulu oikeaan uskoon, mutta ovat kuitenkin merkki siitä että rietas kiusaa eläviä uskovia. Maailman kuolleessa uskossa niitä ei ole ollenkaan.
Nukkuvalla ei ole mitään kiusausta, muuta kuin ettei kukaan vain herättäisi niin suloisesta unesta.
Paremminkin synniksi kuin kiusauksiksi, Ja varmennan aloituksen tekijän tarkoitusta tällä.
Ei nukkuva ole madot jättänee
Selvähän tämä , Jos on kuollut tila . Ei hän enää yritäkkään saada syntejä anteeksi .
- Kristuksen tähden.
Mutta, siinä on ARMOKIN mukana. Yhtenä tekijänä, vaikka sinä uskot kuinka paljon vaan. Ja et usko armosta niitä synteja anteeksi, et ole saanutkaan anteeksi .
Armosta, uskon tähden, Kristukselta.
kuuluvat niille jotka yrittävät omalla parannuksella, eli itse sopia Jumalan kanssa kahdenkesken. Tällaista voihkimista ei tosin kuule rukoushuoneillamme koska siellä kokoontuu pääasiassa eläviä kristittyjä ja siellä kuuluu usein kiitosäänet.
Tällaista voihkimista kuuluu omassa päässä sellaisilla jotka eivät syystä tai toisesta voi tuoda syntejään Jumalalle vaan haluavat kätkeä ne. Sellaisille tulisi muistuttaa, että kerran kaikki kirjat avataan ja silloin on jo myöhäistä.
Usein nämä tällaiset ihmiset kirjoittelevat tänne puhuen omavanhurskaudesta ja siitä miten olen kohdannut Jumalan tuolla yksinäisyydessä kahdenkesken. Tämänkaltaiset ihmiset elävät lain alla, usein kyynelten kastelemassa tyynyssä rukoilevat, että Jumala armahtaisi tuhlaajapojan takaisin ja antaisi siihen voiman ja tilaisuuden.
Monet ovat saaneet armon ja tehneet parannuksen.
mitä luulet valheella voittavasi Näinhän minäkin toivoisin asioiden olevan, mutta kun ei ole. Siksi julistan USKOSTA KRISTUKSEEN. Usko vapauttaa lain orjuudesta!Valehtelemalla itselle ja mille tämä asia ei parane. Aivan kuin et tietäisi mistä puhut? Minä tiedän mista puhun ja puhun varmasti totta. Lakihenkisyys on järkyttävällä tavalla orjuuttanut ja sitonut suuren määrän erikoislestadiolaisia lain alle voihkimaan.
Totuushan on niin kuin edellinen kirjoitti voihkimiset kuuluvat omanvanhurskauden palvelijoille. Oikeat kristityt todella tietävät ettei Jumalaa voi pettää omilla lihallisilla yrityksillä. Sinun julistuksesi on uskosta kirkooon ja sen sokeisiin pappeihin, heidän töitään saamme lukea jatkuvasti lehdistämme minkälaiset ovat heidän uskonhedelmät.
voi sinua sokea raukka. Kunpa sinäkin tulisit tyhjäksi, omasta vanhurskaudestasi, että Kristus saisi täyttää sinut armolläan ja rakkaudellaan.
että me ihmiset sanomme toisillemme , että tee näin ja näin niin olet hyvä.
Raamattu kertoo paljon ja se on totta.
Ihmiset puhuvat paljon ja monesti omiaan.
Miksi ihminen haluaa esittää Jumalaa ja kertoa toiselle ihmiselle , että kuinka tämän tulisi olla ja tehdä?
Onko ihminen silloin ottanut itseään suuremman osan itselleen?
Hyvä on se, että on oppaita matkan varrella selventämässä asioita, jotta kaikki osaisivat perille.
Tulisikin kysyä aina , että teenkö Jumalalle palveluksen vai yritänkö korottaa itseäni ohjatakseni muita.
Luottakaa Jumalaan. Hän tekee töitä ihmisissä monella tapaa.
Sinänsä oli kiva lukea kirjoitustasi, mutta väistämättä jäi miettimään, että mikä on sen kosketuspinta.
Monet Jumalan saman kuulijat keskittyvät saman sijaan arvioimaann puhujan motiiveja! minun päämääräni on todistaa täällä(kin) siitä mitä kristus on minulle rakkaudessaan ja sulasta armosta lahjoittanut. Tehtäväni on julistaa LÄHINNÄ lain vaatimusten alla orjina eläville, -vapauttavasta USKOSTA KRISTUKSEEN.