Yhä vaan lisääntyvät allergiat..

nimimerkillä potilas

Olen huomannut että iän myötä saan vain lisää allergioita. Kurkun ja korvien kutinaa, ihottumaan huulten ympärille jne. Altistun vain lisää eri siitepölyille, eläimille ja ruuille koko ajan. Todella surullista ettei tätä voida pysäyttää. Vai onko mahdollista?

5

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Hei,

      Tarkista ettet asu/ole töissä paikassa, jossa on sisäilmongelma ts. kosteusvauriota/hometta. Se on yleinen aiheuttaja.

      • taas..

        Kaikilla on home, kaikilla on home, kaikilla on home... kaikki vaivat johtuvat homeesta...jne..


    • terveellistä

      Liikuntaa ja terveellistä ravintoa sekä positiivinen asenne elämään, niin kyllä se siitä. Myös allergioiden voi antaa viedä elämisen - tai sitten ei. Valinta on sinun.

    • allergioita

      Minulla on käynyt samoin. Siitepöly- eläin- ja ruoka-allergiat alkoivat 18-vuotiaana. Samaan aikaan puhkesi astma. Lapsena oli vain atooppinen iho ja allerginen nuha. Nyt keski-ikäisenä alkaa sopivat ruuat olla vähissä ja allergia oireet käyneet todella pelottaviksi (kolme yleisreaktiota) Lisäksi on tullut lääke allergioita, sekä lisäaineet lähes kaikki mahdolliset. En tiedä syytä tähän, kuin ehkä geeniperimä. Liikuntaa olen harrastanut koko ikäni ja elänyt melko terveellisesti. Siedätyshoito on käyty läpi siitepölyille ja eläimille. Niihin se hiukan auttoi, mutta ruoka-allergiat eivät siitä kummentuneet. Odotan toiveikkaana, että löytyisi uusi käänteentekevä allergialääke joka veisi koko vaivan pois.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      191
      11733
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8184
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      58
      6176
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      171
      5106
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      42
      4881
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      47
      4460
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4363
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      118
      3835
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      81
      3333
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1821
    Aihe