joo minulla on ollut taas reilu viikon alaselkä kipeä oikealta sillain että ei meinaa sukkia saada jalkaan.vihlontaa tuntuu kun esim.istuu mutta kun on selällään polvet koukussa,on kaiken helpoin olla.lääkäri meinas että on noidannuoli ja määräs relaksantti lääkettä joka auttoi pari päivää.tää sama tulee muutaman kerran vuodessa ja minulla on todettu selkärankareuma muutama vuosi sitten,johon minulla on lääkityksenä 2*500mg salazlopyrin.onko kellään samanlaista vaivaa ja mikä on ollut syynä siihen.arvauskeskuksessa on ihan turha käydä ja reumalääkäriin pääsen vasta vuoden päästä.
selkäkipu vaivaa
backsic
4371
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Positiivinen mieli auttaa. Netistä saa paljon tietoa esim http://www.kivut.info
joopa joo,sain reumalääkääriin yhteyden puhelimella ja hän kertoi kivun johtuvan siitä ,että Si-nivel on syy.Hän kertoi että minulla on jotain reuman aiheuttamaa ylimääräistä Si-nivelen pinnalla joka silloin tällöin menee vika asentoon tämän johdosta.En tiedä sitten kuinka pahaksi tämä sitten tulevaisuudessa menee.Onko kellään samaa Si-nivel vaivaa ja miten se on korjattavissa.
Minua on selkä vaivannut lähes 10 vuotta mutta ei vaivaa enään ainakaan toistaiseksi. Kävin eräällä fysiatrilla hyvinkäällä tänään ja perhana se totta tosiaan sai mun kivut pois, korjasi vasemman si-nivelen virheasennon.
Harmittaako yhtään nuo 10 vuotta turhanaikaisissa kivuissa? Mulle kävi samoin. Aluksi olin onnen huumassa ja äimänä kivuttomuudesta ja sitten alkoi kaivelemaan, jotta johan on prkkle! Toivottavasti osallasi hoito kestää.