aikuiset adhd/add

"äiti"

Lapsellani on add, ja itse tunnistan itselläni olevan myös samoja oireita, ja minultahan se on myös periytynyt lapselleni. Missä te aikuiset olette käyneet että olette saaneet diagnoosin ja lääkkeet, vai voinko saada suurempia tutkimuksia saada lääkeet esim. lapseni tutkivalta yksityiseltä lääkäriltä? Miten teillä on lääkitys vaikuttanut, ja miten elämänne on parantunut?

4

933

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elämää vain

      Joskus adhd tuntuu olevan vain ongelmia. Oma mummoni reissasi aikanaan puoli maailmaa (ennen1950) aikaa. Kuoli nuorena (alta 60v.) Ja sanoi kuollessaan, että hänellä oli aina kova jano nähdä elämää ja hän ei uskonut, että kukan voi nähdä kaiken elämän, mitä voisi olla.

    • tyttäreni

      kävi yksityislääkärillä (neurologilla), jolta sai lähetteen niin ikään yksityiselle psykiatrille joka teki kahtena päivänä kolme tuntia kestävät testit. Maksoi 300 euroa, josta osan saa Kelalta takaisin. Sitten takaisin lääkärille, jolta sai lääkkeet ja tytön elämä on muuttunut ihan täysin. Harmittaa vain koko se 26 mennyttä vuotta kun ei tiedetty moisesta "sairaudesta" ja koulut ja nuoruus menivät osittain pilalle. Onneksi nyt sai apua.

      • muuttui?

        Miten muuttui? Menettikö myös jotain, sellaista kivaakin luovaa hulluutta, tai jotain?


    • pikku myy 6

      Jokainen joka lukee adhd:n oireyhtymän löytää niistä samoja juttuja lapsuudestaan,esim:ylivilkkaus:keskittymishäiriöt,meillä kaikilla niitä oli,enemmän tai vähemmän,mut yhtään adhd:tä ei silloin tunnettu ja kaikki me ollaan töissä ja jotkut jopa korkeis viroissa.T:Näyttelijä ehkäpä adhd:nykydiagnoosilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      170
      1849
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      154
      1340
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      221
      985
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      71
      897
    5. 55
      816
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      765
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      63
      757
    8. 89
      731
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      200
      677
    10. Martinan alamäki jatkuu

      Surkeasti menee ... https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/f899cee6-e216-4bd1-be3e-c61f68e67a4c ”Surkeasti kulkee”
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      636
    Aihe