Filmikuvaajille kysymys.
Olis tarkotus hankkia mittaetsinkamera kesäksi reissuun. Sillä tulisi kuvattua paikoissa jossa tuo hiljainen ääni, pieni koko ja kestävyys on tärkeitä.
Onkos näissä tämän tyyppisissä kameroissa jokin harrastaja ja ammattitaso kameroiden välillä?
Mielellään ostaisin heti sellasen kameran jota ei tarvitsisi kohtamiten vaihtaa parempaan.
Kiitos vastauksista jo etukäteen.
Jännää miten se filmi vaan pysyy hengissä vaikka digi tuli ja kohta meni :)
mittaetsinkamera
4
2177
Vastaukset 4
- olla...
Taitaa olla aika vähissä harrastajatason mittaetsinkamerat. Harrastajatason kameroissa on kiinteä objektiivi, jos se riittää niin hyvä on. Ammattitason kameroista Leica on varmasti yleisin merkki. Siihen on saatavana erilaisia objektiiveja. Tässä yksi linkki josta kannattaa katsella:
http://www.digipartner.com/cgi-bin/mrkamera Niin, kyllähän se Leica on näiden kameroiden esikuva jos haluaa vain parasta. M6:sia saa käytettyinä kohtuuhintaan ja sen ynnä muiden valmistajien yhteensopivat objektiivit käyvät sitten myös digirunkoon, jos sellaiseen päätyy. Itsellä on M6 ja mietin tässä juuri, että otankohan matkalle mukaan sen vai pikkudigijärkkärin. Leica olisi tosiaan hiljainen ja mukavankokoinen.
- Alvari vaan itte
Toiseksi pisinpään käyttämäni mittaetsinkamera taitaa olla Minolta CLE. Leica-bajonetti, kehiä vähemmän, lyhempi mittakanta mutta tavattoman kiva puoliautomaattivalotus.
Ossi kirjottelee museon sivuilla sähköongelmista, minulla vain hyviä kokemuksia. Toimivan yksilön löytäminen voipi vain olla vaivan takana.
Pisimpään kuvasin sangen mainiolla Leican ja Hasselin parhaiden puolten yhdistelmällä. Se oli tietennii keskussulkimellisilla vaihto-objektiiveilla oleva Fujica, 6 x 9 cm negakoolla. Ei vaan taida olla ihan kysyjän tarkoittamaa kokoluokkaaa. - Iisakki V
Tuolla:
http://www.digipartner.com/mr3/luettelo.txt
parikin Olympuksen XA-kameraa. Pikkusen eritehosten salamoitten kanssa. Laatua sanoisin puoliammattilaiseksi. Samoin valotusta, aukon esivalinta-automaatti. Optiikka hyvä, diakuvauskelpoinen. Ihan täydellä aukolla saattaapi kulmat olla aavistuksen tummemmat. Kokemusta on. Minoxissa ( GT esim) inansa parempi optiikka, mutta et-mittarin puute vaivaa. Ääntä pitää oikeastaan vain itselaukaisin.
XA3 on kevytversio, älä siihen sorru.
Muistelen nähneeni XA:n jopa Henri C-Bn käsissä, leica-tauolla.
Google tietää lisää, samoin vaikka fotomuseolta
http://www.fmp.fi/fmp_fi/muvieras/arkisto/esinekok/kino_etsin.htm
linkitetty:
http://www.photoethnography.com/ClassicCameras/index-frameset.html?OlympusXA.html~mainFrame
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135865En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene43629Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 49490
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et33461Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää119452Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22417