Uuden veneen osalta valmistajalta tuli viesti että veneen pinnassa on vahamainen pinta ja venettä ei tarvitse tai itse asiassa pitäisikään vahata ensimmäisenä kesänä. Onko teistä joku asiantuntija, joka tuntee lujitemuovin rakentamisen anatomian ja kemian kertomaan minulle millainen käsin laminoimalla valmistetussa veneessä pinta syntyy, jääkö siihen muotista vahapintaa vai jotain muutta ??
Milloin pintaa suojaavilla aineilla kuten vahalla venettä voisi käsitellä. Jos pinnassa on vahamaista ainetta niin oletan että siihen ei kannattaisi kiinnittää nimi rek nro yms tarroja, vaan ilmeisesti ensin liuottimella puhdistaa pinnasta kaikki vahamaiset pinnat pois vai itse asiassa kannattaisiko ne asiat siirtää suosiolla vuodella.
Milloin pintaa suojaavilla aineilla kuten vahalla venettä voisi käsitellä. Jos pinnassa on vahamaista ainetta niin oletan että siihen ei kannattaisi kiinnittää nimi rek nro yms tarroja, vaan ilmeisesti ensin liuottimella puhdistaa pinnasta kaikki vahamaiset pinnat pois vai itse asiassa kannattaisiko ne asiat siirtää suosiolla vuodella.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyseessä on varmaankin muottivahajäämät, jotka saadaan poistettua asetonilla. Vahan poistaminen on erityisen tärkeätä silloin, jos pohja primeroidaan ja maalataan. Uuden veneen vahauksesta en ole kuullut ohjeita, mutta varmaankin valmistaja tietää asian parhaiten.
Muottivahaa levitetään nimensä mukaisesti ensimmäiseksi muotin sisäpinnalle ja tämän vahakerroksen päälle tulee sitten lasikuituveneen uloin kerros eli gelcoat. Kelkkarin päälle tulee sitten varsinainen laminaatti ja veneen sisäpintaan tavallisesti koostumukseltaan gelcoatia vastaava topcoat (topparissa on gelcoatin lisäksi mukana parafiinia, joka muodostaa gelcoatin kovettumiselle vaadittavan ilmatiiviin kerroksen). Muottivahan tarkoituksena on estää gelcoatin tarttuminen muottiin ja helpottaa siten laminoidun osan irroittamista muotista, gelcoatiin tarttuu aina myös vahaa muotista. Tosin olen kyllä ymmärtänyt, että muottivahaa käytetään laminointimenetelmästä (käsi, ruisku yms.) riippumatta, joten ei liittyne mitenkään erityisesti käsinlaminointiin.
Asetoni voi olla vahingollista lujitemuoviveneen gelcoat pinnalle, käytä mielummin esim. Hempelin Degreaser tuotetta.
Hempelin Degreaser voi olla vahingollista lujitemuoviveneen gelcoat pinnalle, käytä mielummin esim. asetonia.
höppänä!
Öh, tuota?!? Jos veneen valmistaja antaa sinulle täysin selvät ja yksiselitteiset ohjeet, niin mikä ihmeen ajatuskuvio sulla on takana, kun kuvittelet täältä löytäväsi jotain parempaa tietoa. "Mulla on tämä luotettava lähde, haluaisin vaan varmistaa täältä ehkä maailman epäluotettavimmasta lähteestä, että onko teillä parempaa tietoa."
Mitä jos joku neuvoisi ehdottomasti vahaamaan? Kumpaa uskoisit, valmistajaa vai nimetöntä nettikirjoitusta?!?
Veistämöllä muottivaha on hinkattu moneen kertaan pois ennen veneen luovattamista asiakkaalle. Vene vahataan ennen luovutusta.
Eli vene on vahattu valmiiksi.
Jos valmista kuitenkin kieltää vahaamasta venettä, niin älä vahaa. Jos haluat teipata veneen, niin sinoli ja asetoni on ok.
Tai sekoita hiukan tiskiainetta ja hinkaa sillä,
kyllä se tarra pysyy, jollei pölyä jää alle.