Sepelkyyhkyt

Sari S

Onko kellään kokemusta, kun pihallamme olevaan suureen Tuijaan on Sepelkyyhkypariskunta rakentamassa parhaillaan pesää. Tuija on n. 4 m ulko-ovesta eli liikennettä tulee olemaan. Häiriintyvätkö helposti? Ovatko agressiivisia pesinnän aikana? Pelottaa myös, että lentävät isoon olohuoneen ikkunaan, joka on melkein puuta vastapäätä.

7

867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helpolla hylkää

      pesänsä. Taitaa olla kyse kesykyyhkystä.

      • kaupunkilaistuneita

        sepelkyyhkyjä, jotka eivät ole yhtä arkoja kuin metsästäjien säikyttelemät maalaisserkkunsa.


      • Tiputanssi
        kaupunkilaistuneita kirjoitti:

        sepelkyyhkyjä, jotka eivät ole yhtä arkoja kuin metsästäjien säikyttelemät maalaisserkkunsa.

        asustaa ainakin Turussa Runosmäen ja Nättinummen välisessä metsikössä. Jatkan vielä, ikävä kyllä.

        Hu-huu, hu-huu, hu-huu, hu-huu kuluu jatkuvasti.

        PS nyt alkan kuulostamaan lintujen vihaajalta, mitä en ole lainkaan. Kysyinhän tuossa aiemmin eräästä kiljukaulasta. :)


    • Sari S
    • ..............

      Sepelkyyhky on kaunis kyyhky. Urbaanit sepelkyyhkyt eivät ole mitenkään arkoja, päästävät helposti muutaman metrin päähän. Pesän hylkäämisestä en tiedä, mutta kun se puu on siinä missä se on, niin miksi lintu ei saisi tehdä siihen pesäänsä? Onhan teilläkin asunto siinä mihin se talo on rakennettu! Nyt on ainutlaatuinen tilaisuus katsella pesäpuuhia ja poikasiakin jos kaikki sujuu. Ja kyyhkyn kujerrushan on suorastaan runollinen, kumea, kiehtova.

      Ei sepelkyyhky ole mitenkään aggressiivinen. Nykyään taitaa ihmiset pelätä luonnon tavallisia asioita ja kuvitella, että jokainen ötökkä syöksyy pahaa aavistamattoman ihmisen kimppuun tuosta vain. Voivat toki vanhingossa lentää joskus ikkunaan mutta tuskinpa kuitenkaan. Jos kovasti pelottaa niin laittakaa ikkunaan sellainen petolintuhahmo, jollainen kannattaisi ehkä joka tapauksessa hankkia pikkulintujen törmäyksiä estämään. Urbaanit linnut näyttäisivät jonkun verran kyllä oppivan ikkunoiden sijainnit yms. Meillä esim. talitiaiset osaavat tulla lasitetulle parvekkeelle vähän raollaan olevasta ikkunasta, sitten ne kiertelevät kaikessa rauhassa katsomassa parvekekasveja, hakevat kai hyönteisiä tai mitä lie, ja sitten ne menevät siististi ulos siitä samasta raollaan olevasta ikkunasta josta tulivatkin. Kyyhkyt on isoja lintuja ja joskus ehkä vähän tyhmän oloisia - pienet aivot - mutta sepelkyyhky on kyllä tosi kiva lisä urbaanilintuihin! Olkaa iloisia, pelko pois!

      • Sari S

        En pelkää muuta kun, että satuttavat itsensä.(folioita roikkuu kyllä jo ikkunoissa) Mukavaahan se on, jos jäävät pesimään. Olen huomenna ollut 5 pv poissa ja on mielenkiintoista nähdä, mitä on tapahtunut. Mielelläni seuraan touhuja. Mökillekin sain nyt Telkän pesimään laittamaamme pönttöön. Laitan tänne kuvaa, jossa jotain alkaa tapahtua.


    • Anonyymi

      Kaunis hopeanhohtava lintu, rakkauden symboli, kyyhkyläinen. Viaton, hellyttävä lintu, hellivät toisiaan. Yksiavioinen. On suosituin murhaamisen kohde linnuistamme. Lahtaaminen alkaa taas. Huvitappaminen. Sydämeni vuotaa verta! Poikasia jää pesiin orvoiksi kuolemaan, kyyhkynmaidolla ruokkivat emot murhataan. Jää leskiksi lintuja, surevat, kuolee juuri lentoon päässeitä poikasia. Sydämettömät huvilahtaajat hävittävät elämää ajankulukseen. Suren pohjattomasti. Häpeän lajina ihmistä.
      Ei ymmärrä luomakunnan ykseyttä. Vaan osaa vain tuhota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      101
      3133
    2. Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!

      Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2664
    3. Muistan vuosikymmenten takaa

      Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.
      Ikävä
      12
      2274
    4. Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?

      Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -
      Maailman menoa
      111
      1812
    5. Voiko kaivattu olla liian vanha?

      Tai muuten huonokuntoinen...
      Ikävä
      168
      1464
    6. Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?

      Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa
      Työpaikat
      30
      1208
    7. Missä näit viimeksi kaivattusi?

      Menikö kohtaaminen hyvin vai ujousko esti lähestymästä?
      Ikävä
      52
      1092
    8. IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...

      71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih
      Terveys
      15
      896
    9. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      111
      878
    10. Polvinen hylkäsi Persut

      Polvinen teki ratkaisun, lähti Persujen paraati paikalta. Moni on jättänyt puolueen tavallisten kansalaisten joukosta.
      Kajaani
      142
      813
    Aihe