e36 bemarin takaluukun lukko on jumissa. Avain ei käänny, mutta keskuslukitus avaa lukon normaalisti. CRC-kylvyt eivät auttaneet asiaan. Onko jollain kokemuksia em. kaltaisesta asiasta? Auttaako tarkempi puhdistus vai joutuuko vaihtamaan lukkoon osia?
Takaluukun lukko
Jouni
2546
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Omassa 93/94:ssä sama vika. Sekoittaa myös keskuslukon toiminnan niin että pompsahtaa kertaalleen auki kun lukitsee ovet. Onko jollain hyvää korjauskonsia? Lukon vaihto?
Mulla oli sama vika -94 E36:ssa tässä hiljattain. Noin minuutin Sabesto-jarrunpuhdistusaine-käsittelyn jälkeen avain alkoi liikkua lukossa ja lukko toimi lopulta oikein hyvin. Mikäli teet em. aineella jotain, niin kannattanee varoa maalipintoja ja voidella lukko hyvin. Onko ominaisuus vai vika, että takaluukusta kaikki ovet saa lukkoon, muttei muuta kuin itse luukun auki??