Nettisivun reunojen (table) ja elementtien väliin on laitettu vasemmalle ja oikealle tyhjää tilaa 10 px paddingillä seuraavasti.
table {
margin : 0 auto;
border: 5px solid #666699;
width : 800px;
padding: 0 10px;
}
Padding, eli tyhjä tila, näkyy Firefoxissa, mutta ei ollenkaan IE 7:ssa. Mikä neuvoksi?
IE7 / padding?
2
511
Vastaukset
- wertys
Jossain oli, että näin voisi korjata CSS:n IE:tä varten, mutta ei tämäkään toimi. Miksi ei?
table {
margin : 0 auto;
border: 5px solid #666699;
width : 800px;
padding: 0 10px;
}
/* this is recognized by IE only */
* html table {
padding: 0 15px;
p\adding: 0 15px;
}Virallisesti elementin viemä tila lasketaan ns. laatikkomallin mukaan:
elementin leveys padding border margin
Ie taas ei tee noin, vaan kaventaa sisältöä tuon paddingin verran. Eli Ie:llä elementin todellinen koko on eri kuin muilla selaimilla.
Tuo "korjaus" taas on ns. "ie-hack", joka perustuu siihen, että Ie suorittaa myös virheellistä koodia. Tosin ilmeisesti ovat osan bugeista korjanneet seiskaversiossa.
Helpoin tapa on jättää padding kokonaan pois ja soveltaa marginia.
Toinen ongelma saattaa olla siinä, että Ie ei salli taulukolle paddingia, enpä muista tarkkaan. Ylipäätään saattaisi olla fiksumpaa laittaa padding soluihin, jos sitä haluaa käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1376279Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto665201Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213250Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1062371Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712276Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku11998Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271608- 761118
Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne141056