Nettisivun reunojen (table) ja elementtien väliin on laitettu vasemmalle ja oikealle tyhjää tilaa 10 px paddingillä seuraavasti.
table {
margin : 0 auto;
border: 5px solid #666699;
width : 800px;
padding: 0 10px;
}
Padding, eli tyhjä tila, näkyy Firefoxissa, mutta ei ollenkaan IE 7:ssa. Mikä neuvoksi?
IE7 / padding?
2
501
Vastaukset
- wertys
Jossain oli, että näin voisi korjata CSS:n IE:tä varten, mutta ei tämäkään toimi. Miksi ei?
table {
margin : 0 auto;
border: 5px solid #666699;
width : 800px;
padding: 0 10px;
}
/* this is recognized by IE only */
* html table {
padding: 0 15px;
p\adding: 0 15px;
}Virallisesti elementin viemä tila lasketaan ns. laatikkomallin mukaan:
elementin leveys padding border margin
Ie taas ei tee noin, vaan kaventaa sisältöä tuon paddingin verran. Eli Ie:llä elementin todellinen koko on eri kuin muilla selaimilla.
Tuo "korjaus" taas on ns. "ie-hack", joka perustuu siihen, että Ie suorittaa myös virheellistä koodia. Tosin ilmeisesti ovat osan bugeista korjanneet seiskaversiossa.
Helpoin tapa on jättää padding kokonaan pois ja soveltaa marginia.
Toinen ongelma saattaa olla siinä, että Ie ei salli taulukolle paddingia, enpä muista tarkkaan. Ylipäätään saattaisi olla fiksumpaa laittaa padding soluihin, jos sitä haluaa käyttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1163708Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141681Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141538Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181396Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931373Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi261260Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti16934Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72923Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä117876Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60829