Vanhan omenapuun kunnostus?

Kuukana

Pihallani on noin vuonna 1980 istutettu Huvitus omenapuu. Sitä ei ole ymmärretty leikata ja niinpä se on villinä kasvanut melkein 10 metriä korkeaksi jättiläiseksi. Mitä viisaammat suosittelisivat sille tehtäväksi?

Luin palstalta tällaista vanhaa ohjetta:
".. omenapuuta leikataan vuosittain eikä koskaan runsaasti ainakaan isoja haaroja pois koska silloin se alkaa kasvaa vitsoja joka puolelle!"

"Jos puu on liian suuri kannattaa miettiä josko poistaa pari-kolme isompaa oksaa pois kokonaan tai sitten typistää oksia jolloin puu pienennee. Typistämisessä voi käsitellä useampaa oksaa kuin poistossa. Leikkaa silti oksat aina haarastaan asti äläkä jätä tappeja."

Mihin aikaan pitäisi leikata. Nyt puu kukkii, onko myöhäistä?

Puun alaosasta lähtee pieniä haaroja, liekö noita "vitsoja". Voiko niistä kasvaa toimiva puu?
Pitäisikö kaataa kokonaan?

Hämmentynyt.

5

3168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettei tule tehtyä isoa van...

      isoja leikkauksia ei voi yhtenä vuonna kovin montaa tehdä, muuten tulee noutaja. Mielestäni on järkevintä maksaa alan ammattilaiselle kotikäynnistä, saat silloin parhaat hoito-ohjeet.

      10 metriä korkea omenapuu, tuskimpa sentään nyt niin korkeaksi

    • Töyhtötiainen

      Omenapuut leikataan keväällä, maalis-huhtikuulla. Toki pienempää oksaa ja vesiversoja (vitsoja) voi vähän poistaa muulloinkin. Tuollaisen suuren puun muotoilu leikaukset pitää todellakin tehdä osissa useamman vuoden aikana. Sen jälkeen sitten hoitoleikkauksia tarpeen mukaan. Ei elinvoimasista, satoa tuottavaa puuta kannata kaataa, kyllä siitä oikealla hoidolla vielä kauniin puun saa.

      • elokuun alussa

        vesiversojen minimoimiseksi. Väärin ajoitettu leikkaus kihdyttää vesi- ja muiden versojen kasvua ja lisää hedelmäpuusyövän vaaraa.

        Kevätleikkaus nuorille puille ajoitetaan LÄMPÖTILAN eikä kalenterin mukaan, lämpötila oltava kunnolla 0 asteen yläpuolella, jottei loissieni pääse iskemään -> puusyöpä.


        Lisää ohjeita leikkauksista ja niiden oikeasta ajoituksesta löytyy esim "Pohjoisen Omenat" kirjasta.
        www.blomqvistplantskola.com/fi/appelbok.php


      • Kuukana

        Kiitos vastauksesta. Ei siis keskikesällä.
        Mitähän nuo "vesiversot" ja "vitsat" ovat ja miksi niitä pitää poistaa. Jos ylikorkeiksi ja suuriksi kasvaneita päähaaroja leikataan, niin eikö uudet haarat lähde kasvamaan juuri pienistä haarautumista?
        Mille korkeudelle omapuun kasvua pitäisi rajoittaa?
        Onko leikkaamisella muuta merkitystä kuin helpompi hoito, parempi ulkonäkö ja että omenoiden noukkiminen onnistuu paremmin?


      • väärin,
        Kuukana kirjoitti:

        Kiitos vastauksesta. Ei siis keskikesällä.
        Mitähän nuo "vesiversot" ja "vitsat" ovat ja miksi niitä pitää poistaa. Jos ylikorkeiksi ja suuriksi kasvaneita päähaaroja leikataan, niin eikö uudet haarat lähde kasvamaan juuri pienistä haarautumista?
        Mille korkeudelle omapuun kasvua pitäisi rajoittaa?
        Onko leikkaamisella muuta merkitystä kuin helpompi hoito, parempi ulkonäkö ja että omenoiden noukkiminen onnistuu paremmin?

        ja ne alkoi kasvaa "luutavarpuja". Eli niitä vitsoja, jotka ovat ohuita ja joita on paljon, eivätkä ne tee omenia. Puista tuli entistä pahempia ryteikköjä.

        Jokin aika sitten telkkarissa puutarhaohjelmassa leikattiin vanhoja omenapuita ja siinä puutarhuri kertoi, että omenapuita voi leikata muuloin, paitsi keväällä silmujen aikaan. Paras aika leikata on ehdottomasti kevättalvella ENNEN silmujen puhkeamista. Ohjelmassa kehotettiin poistamaan muutama iso oksa kerrallaan ja ajoittamaan leikkaus usealle vuodelle. Vitsat voi napsia pois vaikka keskikesällä, mutta isommat oksat leikkaisin talvella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10825
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8067
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5201
    4. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3528
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      110
      3526
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      30
      3483
    7. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      61
      3380
    8. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3137
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      51
      2460
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      34
      1956
    Aihe