Onko kellään tietoa tai kokemusta alaselkäkivusta joka tulee kiertoliikkeen jälkeen. Eli lapiolla kaivamisen jälkeen, alaselän lihakset menee kramppiin ja selkää alkaa koskea. Alaselän lihakset kramppaa, pitää kävellä etukumarassa, nopeat liikkeet ja asennon muutokset aiheuttavat vihlontaa selässä.
Olisi kiva tietää johtuuko tämä yliliikkuvuudessa, jostain mahdollisesta arpeutumasta tai esim. välilevyn pullistumisesta. Selkää vahvistettu 10 vuotta punttisalilla ja jääkiekkoa pelatessa 20 vuotta joten ainakin isot lihakset pitäisi olla kunnossa?
kiertoliike ja selkä kipeytyy
3
4522
Vastaukset
- ex-Orvokki
On juuri tuo kiertoliike, lisäksi jos on nostamassa samalla jotain ja sen ei todellakaan tarvitse olla mitään painavaa. Kun ihminen vanhenee välilevyt menettävät joustavuuttaan ja rusto välilevyjen välissä voi jää puristuksiin tai siihen voi tulla repeämä. Lihahaksistoon välilevynpullistuman lähelle kehittyy yleensä tulehdus ja lihakset kramppaavat. Kipu voi säteillä todella kovana lonkkaan, reiteen tai pohkeeseen. Kova kipu helpottaa yleensä parissa viikossa, mutta pullistuman kuivumiseen menee yleensä vuoden verran.
Sinun kannattaisi ottaa nyt tulehduskipulääkkeitä säännöllisesti että tulehdus rauhoittuisi, apteekista saa myös lihaksia rentouttavia aineita ja kylmähoito auttaa myös.
Jos sinulla on ollut joskus revähtymä selkälihaksissa, se myös voi rasituksen jälkeen aiheuttaa koviakin kramppeja. Siihen auttaa hieronta ja kylmähoito.- mikä vika mussa on
Siis kipu kestää 2-4 päivää. Särkylääkettä ei tarvi, voltaren yms. voide auttaa sen verran ettei tarvi särkylääkettä. Kipu ei ole iskias tyyppistä vaan suoraa jomotusta/vihlontaa ristiselässä. Lämpö on paras apu kipuun, mikä viittaa siihen että kyseessä ei ole tulehdus.
- ex-Orvokki
mikä vika mussa on kirjoitti:
Siis kipu kestää 2-4 päivää. Särkylääkettä ei tarvi, voltaren yms. voide auttaa sen verran ettei tarvi särkylääkettä. Kipu ei ole iskias tyyppistä vaan suoraa jomotusta/vihlontaa ristiselässä. Lämpö on paras apu kipuun, mikä viittaa siihen että kyseessä ei ole tulehdus.
Selkäluennolla muistaakseni kerrottiin että yleensä juuri kuvailemasi kaltainen kipu tulee siitä kun vaikka istuu pitkän aikaa kovalla joustamattomalla alustalla. Selkänikamat joutuvat koville ja verenkierto nikamien välisessä rustossa estyy. Kipu kestää juuri kuvailemasi 2-5 päivää. Jos sinun kipusi alkaa kiertoliikkeita tehdessä, selässäsi voi olla kulumaa ja rusto joutuu puristuksiin kiertoliikkeen aikana ja kipeytyy sitten.
Vaikka tuntisitkin selviäväsi kipugeelillä kannattai silti ottaa tulehduskipulääkettä, se nopeuttaisi paranemista, sillä melko varmasti rusto on ärsyyntyneessä tilassa eli tulehtunut ainakin jonkinverran.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 773174
- 492400
- 322107
Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen
Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa4812102- 1371869
- 311735
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313291691Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne91536Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi51240Hyvää yötä
Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani61234