Elikkäs omistan vm -93 Legacyn. En tiedä onko siinä oleva kaukosäätöinen keskuslukitus ollut siinä vakiona vai asennettu jälkeempäin. Kaukosäätimessä lukee jokatapauksessa VDO. Niin eli etumatkustajan puoleinen ovi ei mene aina lukkoon edes avaimella. Elikkäs nappulaa painettaessa lukitsee kaikki paitsi etumatkustajan puoleisen oven? Kenelläkään ideaa, missä vika tai miten korjata se? En ole käsistäni mikään taitava kyllä. Juu ja olen huomannut, että lukko toimii paremmalla todennäköisyydellä, jos oven paiskaa uudelleen kiinni.
Kiitän etukäteen!
Legacyn keskulukko temppuilee
7
1676
Vastaukset
Tässä näkyy Subarun mahtava kestävyys. Auto
on ollut yli 15 v käytössä, ja vain yksi jäl-
kisennetuista ovilukituksista ei toimi. Muuta
vikaa ei autossasi varmaan ole ollutkaan.
Jos tuo lukitus toimisi avaimella, mutta ei
kauko-ohjaimella, niin vika oletettavasti
olisi esim. kosketushäiriö sähköpuolella.
Mutta kun lukitus ei toimi edes avaimella,
niin edessä on oven verhouspaneleiden purku-
keikka, jotta pääset tutkimaan tuon mekaanisen
vian. Voi johtua liasta, voitelun puutteesta ja
kulumistakaan ei voitane jättää laskuista.- Subarumies
Itsellä on myös 2. autona 17v vanha 1.8GL Lega, sellainen kanttimalli ja on varmaan yksi kestävimmistä autoista mitä on tehty. Kaikki sähkövempeleet pelaa.
Vieläkin näkee liikenteessä yksiköitä lähes päivittäin vaikka auto ei koskaan mikään jättimenestys ollut ainakaan Suomessa. Subarun hinnoitteluhan saatiin vasta tällä vuosikymmenellä järkevälle tasolle.
Jotta ei mene yksipuoliseksi, toinen vähän saman sarjan auto on 240-sarjan Volvot joita myös näkee vaikka valmistus loppui jo 20v sitten. - apostoollis
Subarumies kirjoitti:
Itsellä on myös 2. autona 17v vanha 1.8GL Lega, sellainen kanttimalli ja on varmaan yksi kestävimmistä autoista mitä on tehty. Kaikki sähkövempeleet pelaa.
Vieläkin näkee liikenteessä yksiköitä lähes päivittäin vaikka auto ei koskaan mikään jättimenestys ollut ainakaan Suomessa. Subarun hinnoitteluhan saatiin vasta tällä vuosikymmenellä järkevälle tasolle.
Jotta ei mene yksipuoliseksi, toinen vähän saman sarjan auto on 240-sarjan Volvot joita myös näkee vaikka valmistus loppui jo 20v sitten.Ohoh. Ihan hiljaseks vetää tuollainen kestävyys.
Oliks ne koritkin kovinkin hyvin ruostetta kestäviä... - SubaruFani
apostoollis kirjoitti:
Ohoh. Ihan hiljaseks vetää tuollainen kestävyys.
Oliks ne koritkin kovinkin hyvin ruostetta kestäviä...Jeps. Muuta vikaa autossa ei ole. Kaikki toimii erinomaisesti pienintä yksityiskohtaa myöten. Sisusta on siisti ja korissakaan ei ole ruostetta(tai oli pari alkavaa kohtaa, jotka hiottu, maalattu ruosteensuoja pohjamaalilla, alkuperäisellä tehasmaalilla ja lakattu). Auto on 2.0. Ajettu 240tkm. Nyt keskuslukko on toiminut hyvin, kun otin pois ovessa olevan muovisen suojan, joka suojaa sitä mihin ne lukon salvat ottaa kiinni. Oli aika kulahtanut.
Ei voi muuta sanoa, että Subaru se kestää ja on perkeleen hyvä ajaa, vaikka tuokin on 14 vuotta vanha auto. Mielummin ajelen sillä kun perheen toisella uudella Citroen C3 1.6 XTR:llä.
- papparainen
3.5v olen ajanu forrella ja heti lakkas lukot pelittämästä. Otin sulakkeen irti. Ehjä oli. pistin takasi ja taas pelittää. Kantsisko harkita auton vaihtoo vai jatkasko vanhan korjailua?
Olen havainnut saman. Kun auto on ollut huollossa
ja akku irti, niin jotain häikkää esiintyy luki-
tuksessa, mutta korjaantuu itsestään. Ilmeisesti
tuo sulakkeen irroitaminen resetoi järjestelmän.
Huollossa asiasta ei tiedetä mitään, ei kuulema
tarvita autosähkömiestäkään henkilökunnassa, kun
Subaruissa ei koskaan ole ollut ovilukitusvikoja.- papparainen
Täpinä kirjoitti:
Olen havainnut saman. Kun auto on ollut huollossa
ja akku irti, niin jotain häikkää esiintyy luki-
tuksessa, mutta korjaantuu itsestään. Ilmeisesti
tuo sulakkeen irroitaminen resetoi järjestelmän.
Huollossa asiasta ei tiedetä mitään, ei kuulema
tarvita autosähkömiestäkään henkilökunnassa, kun
Subaruissa ei koskaan ole ollut ovilukitusvikoja.Sehän tapahtui hetikohta huollon jälkeen. Ja muuten se pelaa vieläkin. Ainakin seuraavaan huoltoon. Luulisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad731279- 42911
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että360748- 118696
- 53683
- 51648
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116646Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38615- 76602
- 56584