Hei,
Nordean sivuilla on seuraava maininta:
---------
Pankkitunnukset saat käyttöösi:
* kun olet vähintään 18-vuotias
* 15-17-vuotiaana edunvalvojiesi suostumuksella
* kun olet vähintään 15-vuotias ja liität verkkopankkisopimukseesi sellaiset tilit, joiden käyttöön et tarvitse edunvalvojiesi suostumusta.
http://www.nordea.fi/Henkilöasiakkaat/Internet ja puhelin/Pankkitunnukset/Lisätietoa/700764.html
---------
Mua askarruttaa kuitenkin, mistä voin selvittää onko tilini sellainen jonka käyttöön tarvitsen edunvalvojan suostumuksen, vai ei?
Kysyin jo vanhemmilta, mutta ne ei oikein osannu sanoa mitään...
Kiitos
Alaikäisen pankkitili? (nordea)
10
2910
Vastaukset
- kuulu
Pankin järjestelmään on merkitty tilisi käyttöehdot, joten käy kysymässä pankistasi. Saat samalla varmaa tietoa ja ohjeita muistakin asiaan liittyvistä kysymyksistä.
- -_________________-
Täältä kysymisen tarkoituksena oli ikään kuin se ettei tarvitsisi raahautua sinne pankkiin montaa kertaa...
- pankkiin vaan
-_________________- kirjoitti:
Täältä kysymisen tarkoituksena oli ikään kuin se ettei tarvitsisi raahautua sinne pankkiin montaa kertaa...
Sorry kun yritin auttaa :)
On nimittäin niin, ettei tätä palstaa lukevilla kovinkaan moni tiedä sun tilisi ehtoja. Jos et itse, eivätkä sun vanhemmat ehtoja tiedä, niin ei siinä taida muuta neuvoa olla kuin käydä siellä pankissa. Ehkä voisit yrittää selvittää asian soittamalla. Jos kynnyskysymys on pankissa käyntien määrä, niin mieti, voitko hoitaa kysymisen ja kortinhakemisen samalla reissulla. Good luck :) - -______-
pankkiin vaan kirjoitti:
Sorry kun yritin auttaa :)
On nimittäin niin, ettei tätä palstaa lukevilla kovinkaan moni tiedä sun tilisi ehtoja. Jos et itse, eivätkä sun vanhemmat ehtoja tiedä, niin ei siinä taida muuta neuvoa olla kuin käydä siellä pankissa. Ehkä voisit yrittää selvittää asian soittamalla. Jos kynnyskysymys on pankissa käyntien määrä, niin mieti, voitko hoitaa kysymisen ja kortinhakemisen samalla reissulla. Good luck :)Joo en mää pahalla tarkoittanut :)
Enkä kyllä missään välissa arvellutkaan että joku täällä mun pankkitiedot tietäisi, vaan ajattelin jos jollain olis tietoja näkyykö se homma vaikka kuukausittain tulevassa tilitieto hommelissa tai jossain vastaavassa. :)
- tttt.
et tarvis edunvalvojaa, käyttäessäsi, muuta kuin tilin avauksessa.
ainoaksi joka käyttää voit nimetä vain itsesi.
-------------------------------
HUOMAA tuossa on 5 € vuosimaksu, saakohan Nordeasta ilmaiseksi,
usein saa kaikista pankeista kaiken ilmaiseksi 26v ikään.
http://www.alandsbanken.fi/info/content/fi/service/cardandpay/cards/visa-electron.html
Visa Electron
Miten voit käyttää korttia:
1. Kortti on liitetty pankkitiliisi niin, että ostoksesi veloitetaan suoraan tililtäsi. Tiedät siis jatkuvasti, mihin rahasi menevät.
2. Toimii sekä Suomessa että ulkomailla.
3. Voit nostaa rahaa automaateista sekä Suomessa että ulkomailla.
Muuta:
* Voit hakea korttia, jos olet täyttänyt 18 vuotta tai olet 15-vuotias ja esimerkiksi kesätöissä.
* Jos olet 11–17-vuotias eikä sinulla ole omia tuloja, voit myös hakea korttia, mutta tarvitset siihen vanhempiesi hyväksynnän.
* Päätät itse nostorajan, korkeintaan 3 370 euroa vuorokaudessa.
* Kortin kuvassa on pilkkasiipi, yleinen merilintu Ahvenanmaalla.- tttt.
aivan hyvä on lähiseudun putiiki/pankki
aina sitä nuorena tulee jotain asiaa,
jonka takia pitää käydä pankissa kysymässä.
- Nordean osakkeenomistaja
Minun tietääkseni sellainen tili, johon ei tarvita erikseen edunvalvojien suostumusta on sellainen, jonka olet itse avannut esim. kesätyörahoja varten.
Jos taas vanhemmat ovat olleet mukana avaamassa tiliä, niin silloin tarvitset heidän suostumuksensa saadaksesi nettipankkitunnukset. - -____-
Kysytäänpä nyt vielä, että tietääkö joku kuinka suuri prosessi tuon verkkopankkitunnuksen avaaminen on, eli pitääkö sinne konttoriin varata aika vai riittääkö kun vaan menee?
- tttt.
ei ole suuri homma, mutta jollain pitäis olla henkilötodistus, tai ainakin sairausvakuutuskortti.
riippuu pankista, mutta eiköhän aina homma hoidu klo 12 jälkeen,
mut ei se suuri juttu ole soitakaan, ei paljoa maksa, varsinkin jos pankkisi on kaukana. - odottaessa hoituu
Ei ole ihmeellinen homma, hoituu ihan siinä odottaessa.
Ota siitä ovensuun jonotuslippuautomaatista jokin muu lappu kun "kassa-asiat".
Siellä voi olla esim "tilit ja kortit" - ota tähän jonoon menevä jonotusnrolappu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2474639Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii773086- 472473
- 281813
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451777- 811470
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘851295PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden143965- 69958
Sellainen tunne sydämessä
Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,86894