pentukoira

koira

miksi pentukoira puree ulkona minua esim:käsistä kovin.?miten sen puremisen sais lopuu.?koira on 9viikoo vanha.oisko hyvä ikä nyt ruveta totutaa kaulapantaa.

2

579

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Just Me

      Pennun pureminen on täysin normaalia, mutta sitä ei sille kuitenkaan tarvitse sallia. Todennäköisesti hän haluaa vaan leikkiä ja lisäksi ikenet kutiaa. Meidän 7 kk:n ikäinen vauva puree edelleen välillä, mutta ollaan hyvin saatu kitkettyä tapa pois.
      Muutamia keinoja:
      - Kiellä, ota vaikka poskista kiinni ja komenna
      - Vesipullo (sporttipullo on paras) ruiskase kunnon suihku pennun naamalle ja kiellä. Pullo sopii loistavasti myös muuhun ei toivottuun käytökseen, esim. pöydälle kurkkimiseen. Vesi ei vahingoita pentua, mutta tuntuu ikävältä ja kun hän alkaa yhdistää kiellon ja ikävän seurauksen, niin lopulta pelkkä kielto riittää
      - Laita käsiin esim. etikkaa tai tabascoa, kun pentu puree, saa hän suuhun pahan maun ja tajuaa, ettei se sormien napostelu ehkä ookkaan niin hyvä idea

      Meillä ehdottomasti parhaiten toimii vesipullo! Etikkaa ja tabascoa ei oo ees tarvinnu kokeilla. Tosin hän on niin ahne, että tykkäis varmaan niistäkin :)

      Pantaa voi ihan hyvin jo välillä kokeilla. Muista valita sopiva panta, ei kuristuspantaa. Meillä eläin jähmetty alkuun ihan täysin ja kökötti vaan sohvan nurkassa panta kaulassa :) Siitä sitten pikkuhiljaa tajus, että se panta onkin ihan kiva juttu, kun sitten pääsee ulos tai jotai muuta kivaa..

      Muista vaan, että vaikka pentu on pieni ja suloinen, pitää sille heti opettaa mikä on sallittua ja mikä ei. Onnea valitsemallenne tielle :)

    • muodon vuoksi

      Meillä oli 8vko (luovutuksesta) alkaen panta kaulassa ulkona. Eihän se panta ja naru ollut kun muodon vuoksi, mutta ikinä ei ole ollut ongelmaa moisen vuoksi. Ja sitä puremista, ainakin silloin tällöin, saatat joutu kestämään jonkun aikaa. Noilla pennuilla kun tahtoo toi muisti olla aika lyhyt :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      298
      860
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      748
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      701
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      617
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe