Selailin joutessani Netanttilan sivuja. Piakkoin ilmestyy Tali-Ihantalasta tupla-dvd. Siinä ei sinänsä mitään ihmeellistä. Mutta 22.5.08 tällaisella tiedolla:
http://www.netanttila.com/webapp/wcs/stores/servlet/ProductDisplay?productId=395709&storeId=1444&catalogId=1444&shopId=19654&compartmentId=20174&categoryId=23659
........ seikkaileeko Mikki Hiiri myös kannaksen mättähillä, jos julkaisija on sivun mukaan Walt Disney.
Tali-Ihantala -disney versio?
4
477
Vastaukset
Åke huomaa tuon,tulee Anttilaa kohdistuvaa boikottia tuntemattoman sotilaan edestä lippaallinen :P
- Näin se vaan on
Kaikkein paras kommentti oli Åkelta se kun hän haukkui ruotsalaiset näiden arvostellessa Åken Limbo 2:sta!
Sen Limbo 1:n näki Suomessa reilu 90 000 maksanutta katselijaa ja tämä jälkimäinen taisi tuottaa tappioita moninkertaisesti, joskin katsojamäärät oli vähän suuremmat. Åken "kieliveljet" järjesti bussikuljetuksin lisää katsojia teattereihin kautta maan katsomaan "ihmeitten ihmettä" siitä kuinka suomenruotsalaiset yhdessä ruotsalaisten kanssa "pelastivar Suomen" idän hirmuilta. Ei tainnut tuokaan versio upota alempirotuisiin suomijuntteihin. Niillä kun on oma ja oikeampi käsitys siitä miten se kaikki silloin meni.
Ei tarvita "suomenruotsalaista saagaa Helsinkiin menevän paraatioven sulkijoista".
Åken sakkia ei auttanut vaikka "myrkyn" määrä laskettiin sota-aikaisen klielisuhteen tasolle eli 10%:iin. Åkehan itse sanoi ewdellisen floppinsa jälkeen ruotsin kielen olleen myrkkyä suomalaisille... ;-)
Nyt siis elokuvalipun hinnalla saa koko hoidon oikeiun tupla-CD:nä. Eipä kannattunut käydä katsomassa teatterissa. Se edellinenkin sekametelisoppa tuli nähtyä vasta viime joulukussa. - mikkihiiri.
Näyttihän tuossa listassa se mikkihiiri olevan. Pirkka-Pekka Petelius.
- Pilkatko
Åke kävi rohkeasti tekemään filmiä eräästä Suomen historian ratkaisevimmasta taistelusta.
Jos voimat olisivat riittäneet olisi lopputulos ollut parempi. Mielestäni hyvä suoritus kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261483
Taas puukotus yläristillä!
Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!471369Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin
Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka661071- 103912
Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella
Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r87886Ihana juhannusperinne
Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa51835Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa
Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s80766Älä itke rakas.
Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...57723- 59675
- 34656