Äänestän jatkossakin Kokoomusta

jotta suomi saisi ravistauduttua puolisosialistisesta stagnaatiosta dynaamiseksi länsimaiseksi yhteiskunnaksi joka vaurastuu, kykenee luomaan työpaikkoja ja elintasoa, arvostaa yrittäjyyttä eikä rankaise keskiluokkaan nousemissta työn kautta äänestän jatkossakin Kokoomusta.

Kokoomuksen avulla Suomeen on saatavissa myös kilpailua mikä pudottaa esim. ruoan hintoja ja autommaattisesti nousevat inflaatiota lisäävät palkkaratkaisut jäävät historiaan. Ensin tienataan sitten syödään. Ja pmyös maanpyolustus- ja ulkoasiat pysyvät hanskassa.
6342
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kokoomuksessa ihmetellään kuinka viime vuosien aikana vaalirahoituslain tulkinta on kiristynyt.

Mitä helvettiä? Onko aikaisempina vuosina kokoomuksesa jätetty yli 20 000 euron lahjuksia ilmoittamatta ja nyt sitten ihmetellään kun jo 5 000 euron tukiakin pitäisi ilmoittaa. Lakihan puhuu 1700 eurosta!

Miksi muuten niitä lahjuksia ei voisi ilmoittaa, jos niissä ei ole jotain hävettävää?

Äänestä

..vaalirahoituksensa kerryttäjistään kertoessaan kokoomuksen ja keskustan edustajien kannattaa avoimesti kertoa mitä tai kenen arvomaailmaa(=minkä yrityksen edusmiehinä he haluavat päätöksentekijöiksi) he ajavat. Mieluummin ennen vaaleja, JOTTA VOIMME SANKOIN JOUKOIN YHTYÄ RINTAMAAN!...me yksinkertaiset...

Äänestä
  • On matalamielistä kuvitella, että pääoma antaisi rahoja lahjaksi ilman toivetta jonkinlaisesta korvauksesta, tavalla tai toisella, jos ei muuten niin kunniaa ja mainetta tai ainakin arvonimiä jakelemalla!

    Äänestä

  • maalasiliittoa! kirjoitti:

    On matalamielistä kuvitella, että pääoma antaisi rahoja lahjaksi ilman toivetta jonkinlaisesta korvauksesta, tavalla tai toisella, jos ei muuten niin kunniaa ja mainetta tai ainakin arvonimiä jakelemalla!

    Arvonimi on lisäarvo. Vai onko?
    Tätä arvoa älkäämme aliarvostako.

    Näinä aikoina jolloin katsomme kannattavuutta aina vain laajemmassa mielessä toivomme arvonimiin liittyvän arvostusta.
    Mutta laajemmassa mielessä ei aina.
    Joskus niin liittyy uusi arvostettu työpaikka ja palkankorotuskin.
    Joskus rahapalkkio ja etuuksia.
    Arvonimi tuottaa julkisuutta, mutta toivottua vai toivomatonta?

    Jäämmekö sittenkään historiaan suurmiehinä ja tunnustettuina, rikkeettömyydestämme ja oikeudenmukaisuudestamme?

    Siinä mielessä missä arvonimen tulee tuottaa julkisuutta positiivisesti on ansaittua.
    Sitä haluamme.

    Nobellisteille, ansioituneille niissä piireissä.
    Moneen kertaan positiivisen elämyksen kohdanneille, varakkaille, koulutetuille ja korkeissa viroissa olleille.
    Kaupallisen uran tehneille ja yhteiskunnallisesti arvostetuille.

    He saavat nyt laajamittaisen akateemisen ja onnistuneiden kerhon sisäänpääsytodistuksen.

    Mitä onkaan arvonimen aliarvostus jossa julkisuus pilaa koko nautinnon.
    Ei synnykkään lisäarvoa jota oli toivottu.
    Rahaa tulee mutta liian vähän koska sitä on jo tarpeeksi ja tulee muualta lisää kokoajan.

    Kavereitakin on jo päättävillä paikoilla tarpeeksi että positiiviset vaikutukset varakkuutteen voidaan taata.
    Työpaikkakin on taattu ja muhkea eläke.
    Julkisuus arvot hankittaneen muualta.
    Arvonimi saa kuitenkin julkisen median liikkeelle ja jos siihen sotketaan korruptio, syntyy väärää mielikuvaa ja sitähän ei kukaan arvonimi kandidaatti halua.

    Äänestä

TV:ssä miksi nyt edustajia onalettu yhtäkkiä kurmuuttaa. Hän on kuvitellut, ettei ihan kaikkea mitä on tullut saatua tarvii sentään kertoa. Näyttää kuulemma siltä, että kansanedustajien kurmuuttamiseksi on viime aikoina alettu kiristää saadun lahjan rajoja. Viie kierrokessssella hänen ei tarvinnut kertoa edes 10 000 "avustuksista". Nyt vaaditaan kuulopuheiden mukaan jopa alle kahden tonnin lahjoista selostuista!

Pelkkää kansanedustajien kiusaamista kaikki tyynni. Mitä se kelleen kuuluu mistä mitäkin olen saanu! Omiapa ovat rehellisesti "tienaamani" rahat. Vaikka sitten alvittakin...

Äänestä

Meidän kaikkien puolesta se on oikein että asiat järjestyvät.

Työtä anteeksiantoa ja toivoa minäkin tarvitsen vaikka olen jo työmarkkinaikäisenä vanha.

Varallisuus on kaiken perusta ja siihen rakennetaan varallisuuden turvaaminen jälkipolville.

Hyvinvointi rakennetaan pala palalta säästämällä.
Sen vaikutukset tulonhankkimiseen ovat kiistämättömät.

Arvoille rakennettu elämä antaa vakaata pohjaa osaajille ja innovaattoreille.

Meidän tulee osata monia asioita ymmärtää niitä ja hallita mielemme niiltä.

Me olemme vain välittäjijä ja välitämme tietoamme ja osaamistamme. Tästä palkaksi tulee vauraus ja hyvä elämä.

Meitä jotka teemme päivätyömme hartaasti ja rukoilemme on voitava laajamittaiseti auttaa toteuttamaan kaikki toiveemme myös eläkeläisinä.

Vaikuttaminen ei lakkaa vanahanakaan, sillä varallisuus ylittää ikärajat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ainoa mahku kirjoitti:

jotta suomi saisi ravistauduttua puolisosialistisesta stagnaatiosta dynaamiseksi länsimaiseksi yhteiskunnaksi joka vaurastuu, kykenee luomaan työpaikkoja ja elintasoa, arvostaa yrittäjyyttä eikä rankaise keskiluokkaan nousemissta työn kautta äänestän jatkossakin Kokoomusta.

Kokoomuksen avulla Suomeen on saatavissa myös kilpailua mikä pudottaa esim. ruoan hintoja ja autommaattisesti nousevat inflaatiota lisäävät palkkaratkaisut jäävät historiaan. Ensin tienataan sitten syödään. Ja pmyös maanpyolustus- ja ulkoasiat pysyvät hanskassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu