Susia havaittu Unajalla?

Nyt kun poalstalla on Unaja-tuntija, niin pitääkö ne talviset havainnot paikkansa? Että olisi susia ollut liikkeellä ihan kylän keskustassa? Haluu tietoa.
2296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Unajalaiset joutuivat jo muinaisen postitien aikoihin suojelemaan postinkantajia susihyökkäyksiltä, joten kehitettiin susikarkoitin. Aluksi se oli mustikkapohjainen tuote, johon oli lisätty erinäisiä aineita. Tämän jälkeen ei susia ole kylän keskustassa nähty. Eli epäilen kovasti havaintojen paikkansapitävyyttä.

Äänestä

Jos siellä susia onkin, niin ketä se haittaa? Kai sitä maan päällä saa muitakin olentoja olla, kuin mölyäviä ja roskaavia ihmiskakaroita. Jos oikein kovasti ahdistaa, ainahan voi muuttaa poiskin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pyytäjäkö. kirjoitti:

Nyt kun poalstalla on Unaja-tuntija, niin pitääkö ne talviset havainnot paikkansa? Että olisi susia ollut liikkeellä ihan kylän keskustassa? Haluu tietoa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu