tarvitsisin apua kuvanmuokkausohjelman valitsemisessa?

Eli tarvitsisin apua kuvanmuokkausohjelman valitsemisessa. Hyvä, ilmainen, netistä ladattava. Toivottavasti voisitte ehdotella jotain. Kiitos jo etukäteen. (:
71174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ilmaisia ohjelmia on useita. Itse olen päätynyt seuraaviin: Gimp, Fast Stone Image Viewer ja Picasa2. Kaikki ovat toimivia, Gimp on eniten opettelua vaativa.

Picasalla on helppoa tarkastaa kuvat koneelle latauksen jälkeen ja tehdä niihin pikkukorjauksia. Ohjelma on aika monipuolinen ja sen avulla on helppoa ylläpitää muistaakseni 1G nettialbummia ilmaiseksi. Picasa myös aina tekee alkuperäisistä backupit jos olet kuvaa muuntanut, oivallinen ominaisuus.

FastStone on hyvä katselu ja croppausohjelma, sillä voi myös helposti muokata kuvia muuntaa niiden kokoa haluamakseen. Ohjelma on helppokäyttöinen.

Gimp on open licence ohjelma ja monipuolisin muokkaus taidoiltaan. Itse käytän sitä aika vähän kun tuli Adoben Elements 5 hankittua, Elements on helpompi minun mielestäni mutta maksaa noin 100€.

Löytyy myös muita ja jokaisella lienevät omat suosikkinsa mutta näitä minä suosittelen aloittajalle, jos jonkun jättäisin pois alkuun niin se olisi Gimp.

Äänestä
  • Noista edellä mainitsemistani ainoastaan Gimpillä pystynee tekemään kuvamanipulaatioita. Muilla ainoastaan korjaamaan osin valotusvirheitä ja rajaamaan kuvaa uudelleen jotka esim. luontokuvauksessa yleensä riittävät.

    Äänestä

  • Nikon D200 kirjoitti:

    Noista edellä mainitsemistani ainoastaan Gimpillä pystynee tekemään kuvamanipulaatioita. Muilla ainoastaan korjaamaan osin valotusvirheitä ja rajaamaan kuvaa uudelleen jotka esim. luontokuvauksessa yleensä riittävät.

    Olen kokeillut tusinan verran ohjelmia...

    Tässä mielipiteeni:

    Picasa2 kevyeen kuvankäsittelyyn, on myös erinomainen katseluohjelma.

    Gimp vaativampaan säätelyyn ja muokkaukseen.

    Siis ilmaisohjelmat.

    Äänestä

  • mieltä... kirjoitti:

    Olen kokeillut tusinan verran ohjelmia...

    Tässä mielipiteeni:

    Picasa2 kevyeen kuvankäsittelyyn, on myös erinomainen katseluohjelma.

    Gimp vaativampaan säätelyyn ja muokkaukseen.

    Siis ilmaisohjelmat.

    kiitos tosi paljon, että eikun lataamaan ja kokeilemaan !

    Äänestä

  • 123456789 kirjoitti:

    kiitos tosi paljon, että eikun lataamaan ja kokeilemaan !

    Kertokaahan olisko jossain näistä ilmaisohjelmista ominaisuus, jolla voisin kääntää kuvan peilikuvaksi.

    Äänestä

  • tarpeen kirjoitti:

    Kertokaahan olisko jossain näistä ilmaisohjelmista ominaisuus, jolla voisin kääntää kuvan peilikuvaksi.

    Gimpillä ainakin pystyy kääntämään kuvan peilikuvaksi. ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


123456789 kirjoitti:

Eli tarvitsisin apua kuvanmuokkausohjelman valitsemisessa. Hyvä, ilmainen, netistä ladattava. Toivottavasti voisitte ehdotella jotain. Kiitos jo etukäteen. (:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu