Otetaanko niitäkin jo kotieläimiksi?
En ollut kuullutkaan että se olisi laillista!
eikö siili enää
4
1032
Vastaukset
- Guinea
Se on totta että siili on rauhoitettu. Lemmikkisiilit ei ole suomalaisia. Suomen siiliyhdistyksen sivutkin on olemassa. Se on täysin laillista. Ne ei ole suomalaisia vaan afrikkailaisia kääpiösiilejä ja muita.
- on eri asia
Lemmikkinä pidetään afrikkalaista kääpiösiiliä ja egyptiläistä pitkäkorvasiiliä. Lemmikkinä laillinen. Suomen eurooppalainen villisiili on rauhoitettu, sitä ei missään nimessä saa vangita. Nämä ovat eri lajeja.
www.suomensiiliyhdistys.fi
www.lemmikkisiilit.net - SiiliSiili
on eri asia kirjoitti:
Lemmikkinä pidetään afrikkalaista kääpiösiiliä ja egyptiläistä pitkäkorvasiiliä. Lemmikkinä laillinen. Suomen eurooppalainen villisiili on rauhoitettu, sitä ei missään nimessä saa vangita. Nämä ovat eri lajeja.
www.suomensiiliyhdistys.fi
www.lemmikkisiilit.netOnko se laillista jos siili ryhtyy vapaaehtoisesti lemmikkisiiliksi. Minulla näitä vapaaehtoisia lemmikkisiilejä on varmaan parisenkymmentä. Mutta minkäs teet kun ovat tonttini asuinpaikakseen ottaneet. Oletettavasti kuitenkin osaa asustelee naapuritonteilla.
SiiliSiili kirjoitti:
Onko se laillista jos siili ryhtyy vapaaehtoisesti lemmikkisiiliksi. Minulla näitä vapaaehtoisia lemmikkisiilejä on varmaan parisenkymmentä. Mutta minkäs teet kun ovat tonttini asuinpaikakseen ottaneet. Oletettavasti kuitenkin osaa asustelee naapuritonteilla.
niinkauan kun ne siilit ovat ukona vapaana etkä laita niitä häkkiin tai ota sisälle. voi myös laittaa niille häkin taikka laittaa johonkin vajaan niille lämpimän paikan. mutta ovien pitää aina olla auki että saavat kulkea mielensä mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911107
- 125886
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103865"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten276667- 71617
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait73593Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64562Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54536Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist33493- 72483