Terveystarkastuksessa huomattiin, että 7-v lapsemme toinen olkapää on on toista ylempänä. Aikaisemmin ei ole ryhtiä missään tarkastettu ja en ole asiaa itse huomannut.
Kotona tutkin asiaa tarkemmin ja huomasin, että yläselän selkäranka on kasvanut sivuunpäin mutkalle. Jos olkapäät laittaa samalle tasolle, joutuu lapsi pitämään kaulan ja pään vinossa. Lihaksissa ei tunnu mitään kireyttä.
Terkkari määräsi fysioterapiaan. Onko kenellekään kokemusta vastaavasta? Auttaakohan fysioterapia saamaan selkärenkan suoraksi?
Lapsi on lyhyt ikäisekseen (115 cm), joten voisiko kyse olla jostain kasvuhäiriöstä?
Onko kenellekään kokemusta vastaavasta?
Pitäiskö asian vuoksi käydä lääkärissä?
Ryhtivika
5
3949
Vastaukset 5
- on skolioosi
luulisin, eli selkäranka on hieman sivusuunnassa kiero. Itselläni on tuo vaiva, todettiin 13- vuotiaana. Ja sitä kyllä seurattiin yliopistosairaalaa myöten, mutta sanottiin että on niin lievä ettei mikään leikkaus tai muu tule kysymykseen. Eikä sitä sillon varmaan muuten osattu hoitaakkaan, noin 20 vuotta sitten. Nuorempana se vähän harmitti kun on tosiaan toinen olka hieman alempana ja myös lantio ei ole ihan suorassa. Toinen lahje housuista on siis muutaman sentin ylempänä kun toinen. Mutta muuten ei juuri huomaa, varsinkin jos on hyvät selkä ja vatsalihakset, ne tukee selkää ja vaikuttaa ryhtiin. Jos nostelen jotain raskaita taakkoja tms. hommaa niin selkä ehkä kipeytyy helpommin ja käy iskiashermoon, mutta tosiaan oon huomannu että liikunnasta ja lihaskunnosta on suuri apu ainakin itselleni on ollut.
- 5v-pojan kanssa
fysioon kun terkkari huomasi että toinen lapaluu alempana.kotona emme olleet asiaa huomanneet vaikka jäbä kulkeekin melkein aina ilman paitaa.saa nyt sit nähdä mitä meille siel sit sanotaan.pituutta oli nyt 110,5
- aiheuttaa kaikenlaista..
Todennäköisesti ei ole saanut tarpeeksi ravinteita ja se aiheuttaa kasvuhäiriöitä.
Länsimainen ruokavalio on aika ravinneköyhää sekä lisäaineilla ja kemikaaleilla kyllästettyä.
Tässä erään hammaslääkärin teos aiheesta:
http://journeytoforever.org/farm_library/price/pricetoc.html - :D
Noin voi käydä, jos lapsi on paljon tietokoneella. Huomaat varmaan itsekkin, että "hiirikäsi" ja toinen käsi ovat eri tasossa. Veljelläni oli sama ongelma (joka on muuten TODELLA yleinen ongelma). Parannuskeinoksi riitti siirtää hiiri vähäksi ajaksi vasemmalle puolelle (jos olet oikeakätinen!).
- Laura26262
Itselläni on toinen jalka pitempi ja toinen lyhempi myös toinen olkapääni on ylämpänä kuin toinen ja niska vähän vinossa mutta ei ole tullut mitään ongelmia. Minulle on varattuna fysioterapi niin katotaan sit miten käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html5981475Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44817Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl472698Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll8600- 38560
- 41547
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin29518Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37490- 29458
Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE152448