Ryhtivika

voi itku

Terveystarkastuksessa huomattiin, että 7-v lapsemme toinen olkapää on on toista ylempänä. Aikaisemmin ei ole ryhtiä missään tarkastettu ja en ole asiaa itse huomannut.
Kotona tutkin asiaa tarkemmin ja huomasin, että yläselän selkäranka on kasvanut sivuunpäin mutkalle. Jos olkapäät laittaa samalle tasolle, joutuu lapsi pitämään kaulan ja pään vinossa. Lihaksissa ei tunnu mitään kireyttä.

Terkkari määräsi fysioterapiaan. Onko kenellekään kokemusta vastaavasta? Auttaakohan fysioterapia saamaan selkärenkan suoraksi?

Lapsi on lyhyt ikäisekseen (115 cm), joten voisiko kyse olla jostain kasvuhäiriöstä?

Onko kenellekään kokemusta vastaavasta?

Pitäiskö asian vuoksi käydä lääkärissä?

5

3911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on skolioosi

      luulisin, eli selkäranka on hieman sivusuunnassa kiero. Itselläni on tuo vaiva, todettiin 13- vuotiaana. Ja sitä kyllä seurattiin yliopistosairaalaa myöten, mutta sanottiin että on niin lievä ettei mikään leikkaus tai muu tule kysymykseen. Eikä sitä sillon varmaan muuten osattu hoitaakkaan, noin 20 vuotta sitten. Nuorempana se vähän harmitti kun on tosiaan toinen olka hieman alempana ja myös lantio ei ole ihan suorassa. Toinen lahje housuista on siis muutaman sentin ylempänä kun toinen. Mutta muuten ei juuri huomaa, varsinkin jos on hyvät selkä ja vatsalihakset, ne tukee selkää ja vaikuttaa ryhtiin. Jos nostelen jotain raskaita taakkoja tms. hommaa niin selkä ehkä kipeytyy helpommin ja käy iskiashermoon, mutta tosiaan oon huomannu että liikunnasta ja lihaskunnosta on suuri apu ainakin itselleni on ollut.

    • 5v-pojan kanssa

      fysioon kun terkkari huomasi että toinen lapaluu alempana.kotona emme olleet asiaa huomanneet vaikka jäbä kulkeekin melkein aina ilman paitaa.saa nyt sit nähdä mitä meille siel sit sanotaan.pituutta oli nyt 110,5

    • aiheuttaa kaikenlaista..
    • :D

      Noin voi käydä, jos lapsi on paljon tietokoneella. Huomaat varmaan itsekkin, että "hiirikäsi" ja toinen käsi ovat eri tasossa. Veljelläni oli sama ongelma (joka on muuten TODELLA yleinen ongelma). Parannuskeinoksi riitti siirtää hiiri vähäksi ajaksi vasemmalle puolelle (jos olet oikeakätinen!).

    • Laura26262

      Itselläni on toinen jalka pitempi ja toinen lyhempi myös toinen olkapääni on ylämpänä kuin toinen ja niska vähän vinossa mutta ei ole tullut mitään ongelmia. Minulle on varattuna fysioterapi niin katotaan sit miten käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1087
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      49
      1041
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      912
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      857
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      89
      827
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      800
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      719
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      51
      703
    Aihe