Ryhtivika

voi itku

Terveystarkastuksessa huomattiin, että 7-v lapsemme toinen olkapää on on toista ylempänä. Aikaisemmin ei ole ryhtiä missään tarkastettu ja en ole asiaa itse huomannut.
Kotona tutkin asiaa tarkemmin ja huomasin, että yläselän selkäranka on kasvanut sivuunpäin mutkalle. Jos olkapäät laittaa samalle tasolle, joutuu lapsi pitämään kaulan ja pään vinossa. Lihaksissa ei tunnu mitään kireyttä.

Terkkari määräsi fysioterapiaan. Onko kenellekään kokemusta vastaavasta? Auttaakohan fysioterapia saamaan selkärenkan suoraksi?

Lapsi on lyhyt ikäisekseen (115 cm), joten voisiko kyse olla jostain kasvuhäiriöstä?

Onko kenellekään kokemusta vastaavasta?

Pitäiskö asian vuoksi käydä lääkärissä?

5

3736

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on skolioosi

      luulisin, eli selkäranka on hieman sivusuunnassa kiero. Itselläni on tuo vaiva, todettiin 13- vuotiaana. Ja sitä kyllä seurattiin yliopistosairaalaa myöten, mutta sanottiin että on niin lievä ettei mikään leikkaus tai muu tule kysymykseen. Eikä sitä sillon varmaan muuten osattu hoitaakkaan, noin 20 vuotta sitten. Nuorempana se vähän harmitti kun on tosiaan toinen olka hieman alempana ja myös lantio ei ole ihan suorassa. Toinen lahje housuista on siis muutaman sentin ylempänä kun toinen. Mutta muuten ei juuri huomaa, varsinkin jos on hyvät selkä ja vatsalihakset, ne tukee selkää ja vaikuttaa ryhtiin. Jos nostelen jotain raskaita taakkoja tms. hommaa niin selkä ehkä kipeytyy helpommin ja käy iskiashermoon, mutta tosiaan oon huomannu että liikunnasta ja lihaskunnosta on suuri apu ainakin itselleni on ollut.

    • 5v-pojan kanssa

      fysioon kun terkkari huomasi että toinen lapaluu alempana.kotona emme olleet asiaa huomanneet vaikka jäbä kulkeekin melkein aina ilman paitaa.saa nyt sit nähdä mitä meille siel sit sanotaan.pituutta oli nyt 110,5

    • aiheuttaa kaikenlaista..
    • :D

      Noin voi käydä, jos lapsi on paljon tietokoneella. Huomaat varmaan itsekkin, että "hiirikäsi" ja toinen käsi ovat eri tasossa. Veljelläni oli sama ongelma (joka on muuten TODELLA yleinen ongelma). Parannuskeinoksi riitti siirtää hiiri vähäksi ajaksi vasemmalle puolelle (jos olet oikeakätinen!).

    • Laura26262

      Itselläni on toinen jalka pitempi ja toinen lyhempi myös toinen olkapääni on ylämpänä kuin toinen ja niska vähän vinossa mutta ei ole tullut mitään ongelmia. Minulle on varattuna fysioterapi niin katotaan sit miten käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      471
      8457
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5820
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      255
      4752
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4599
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4099
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3930
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3732
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1698
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      95
      1202
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      857
    Aihe