Ryhtivika

voi itku

Terveystarkastuksessa huomattiin, että 7-v lapsemme toinen olkapää on on toista ylempänä. Aikaisemmin ei ole ryhtiä missään tarkastettu ja en ole asiaa itse huomannut.
Kotona tutkin asiaa tarkemmin ja huomasin, että yläselän selkäranka on kasvanut sivuunpäin mutkalle. Jos olkapäät laittaa samalle tasolle, joutuu lapsi pitämään kaulan ja pään vinossa. Lihaksissa ei tunnu mitään kireyttä.

Terkkari määräsi fysioterapiaan. Onko kenellekään kokemusta vastaavasta? Auttaakohan fysioterapia saamaan selkärenkan suoraksi?

Lapsi on lyhyt ikäisekseen (115 cm), joten voisiko kyse olla jostain kasvuhäiriöstä?

Onko kenellekään kokemusta vastaavasta?

Pitäiskö asian vuoksi käydä lääkärissä?

5

3883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on skolioosi

      luulisin, eli selkäranka on hieman sivusuunnassa kiero. Itselläni on tuo vaiva, todettiin 13- vuotiaana. Ja sitä kyllä seurattiin yliopistosairaalaa myöten, mutta sanottiin että on niin lievä ettei mikään leikkaus tai muu tule kysymykseen. Eikä sitä sillon varmaan muuten osattu hoitaakkaan, noin 20 vuotta sitten. Nuorempana se vähän harmitti kun on tosiaan toinen olka hieman alempana ja myös lantio ei ole ihan suorassa. Toinen lahje housuista on siis muutaman sentin ylempänä kun toinen. Mutta muuten ei juuri huomaa, varsinkin jos on hyvät selkä ja vatsalihakset, ne tukee selkää ja vaikuttaa ryhtiin. Jos nostelen jotain raskaita taakkoja tms. hommaa niin selkä ehkä kipeytyy helpommin ja käy iskiashermoon, mutta tosiaan oon huomannu että liikunnasta ja lihaskunnosta on suuri apu ainakin itselleni on ollut.

    • 5v-pojan kanssa

      fysioon kun terkkari huomasi että toinen lapaluu alempana.kotona emme olleet asiaa huomanneet vaikka jäbä kulkeekin melkein aina ilman paitaa.saa nyt sit nähdä mitä meille siel sit sanotaan.pituutta oli nyt 110,5

    • aiheuttaa kaikenlaista..
    • :D

      Noin voi käydä, jos lapsi on paljon tietokoneella. Huomaat varmaan itsekkin, että "hiirikäsi" ja toinen käsi ovat eri tasossa. Veljelläni oli sama ongelma (joka on muuten TODELLA yleinen ongelma). Parannuskeinoksi riitti siirtää hiiri vähäksi ajaksi vasemmalle puolelle (jos olet oikeakätinen!).

    • Laura26262

      Itselläni on toinen jalka pitempi ja toinen lyhempi myös toinen olkapääni on ylämpänä kuin toinen ja niska vähän vinossa mutta ei ole tullut mitään ongelmia. Minulle on varattuna fysioterapi niin katotaan sit miten käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      271
      3433
    2. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      38
      2470
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      336
      2228
    4. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      83
      2083
    5. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      32
      2001
    6. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      109
      1943
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      47
      1832
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      33
      1559
    9. Särkyneelle sydämelle

      Särjin sun sydämen En voi lakata itkemästä Minuun tekee kipeää Koska sinuunkin. Että näin.. En ole runoilija😂
      Suhteet
      30
      1550
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      125
      1401
    Aihe