Matti Vanhanen sanoi vaalien alla, ettei Natoon liityminen tule esille tällä vaalikaudella. Kokoomus yrittää kovasti horjuttaa tätä Vanhasen uksoa ja tuo tämän tästä Natoa näkyvästi esille. Erityisesti puolustusministeri Häkämies on kunnostautunut Nato-kiihkossa. Kepu sen sijaan on esiintynyt ulko- ja turvallisuuspoliittisissa kysymyksissä hillitysti ja harkiten sekä pitkäjänteisen johdonmukaisesti.
Vanhanen saa nyt uskonvahvistusta myös Ruotsin puolelta, missä saman mittaluokan Nato-kiimaa kuin meillä ei ole edes esiintynyt. Ruotsin entinen pääministeri Göran Persson sanoo, että Natoa tyrkyttävien pitää kertoa, miten liittoutuminen edistäisi turvallisuutta Itämeren alueella. Perssonin mielestä Itämeren turvallisuuden kulmakiviä on ollut nimenomaan se, että Ruotsi ja Suomi ovat liittoutumattomia. Tämä vähentää jännitteitä alueella ja luo mahdollisuuksia monipuoliseen yhteistoimintaan.
Ruotsilla on paljon pitempi sivistyshistoria kuin meillä. Sen vuoksi siellä osataan katsoa asioita realistisemmin ja vähemmällä kiihkolla. Ruotslaisessa päätöksenteossa näkyy tässä kohdin suhteellisuudentajua. Kärpäsistä ei tehdä härkäsiä. Kun Ruotsilla ei ollut tarvetta kylmän sodankaan aikana liittoutua, sillä on tällaisina aikoina entistä vähemmän sellaista tarvetta. Suomen on syytä ottaa tässäkin oppia entisestä emämaastaan, ettei mene housuihin.
Uskonvahvistusta Ruotsista
8
287
Vastaukset
- olla yksin!
Liittoutumattomuus palvelee parhaiten Venäjän etua, sehän on selvää. Venäjä kokee NATO:n uhkaksi omalle turvallisuudelleen ja me koemme Venäjän uhkaksi omalle turvallisuudellemme!
Liittoutuminen palvelee maamme turvallisuutta parhaiten. Meidän ei pidä enää ottaa käskyjä vastaan Moskovasta ja käydä ne kuulemassa Tehtaankadulla. Ne ajat ovat ohi
Miedän pitää miettiä sitä, ajammeko oman turvallisuutemme kannalta viisasta liittoutumista vai Venäjän kannalta parasta ratkaisua eli Suomen liittoutumattomuutta eli että heidän itärajansa takaa ei löydy NATO-maata?
Tähän sopii hyvin se vanha sanonta siitä, että oma maa on mansikka ja muu maa on mustikka!- länsinaapuri!
Emmekä löydy Venäjän itärajan takaa, onneksi!
- tuutin täydeltä
Ruotsilla oli, kuten nykyisin tiedämme, salainen sopimus Naton kanssa kylmän sodan aikana. Joten se siitä liittoutumattomuudesta siihen maailman aikaan.
Ruotsilla on itänaapurina hiukan toisenlainen valtio kuin Suomella. Sekin pitää ottaa huomioon kun arvioi ruotsalaisten tekemisiä ja sanomisia. Ruotsi on myös vahva aseteollisuusvalta, maailman kymmenen suurimman aseviejän joukossa. Se mahdollistaa vahvan oman armeijankin varustamisen toisin kuin Suomessa jossa idealistit estävät jopa tehokkaimman maavoimien aseen, miinojen, käytön. Olemme asetuotannossa ostojen varassa joten liittoutuminen on kriisitilanteessa elinehto. Onko se sitten enää mahdollista, sitä kannattaa pohtia - Ruotsin kanssa
Nato on Ruotsissa pelkkä sisäpoliittinen mörkö, jota meillä suurennllaan isommaksikin vastustukseki Nato-yhteistyölle Ruotsin kanssa.
Yhteityö kuitenkin sujuu ruotsalaisten demarien sisäpolitikoinnista huolimatta:
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Suomi ja Ruotsi tiivistävät yhä puolustusyhteistyötään/1135236654372 - Natotukseen
Kuten näkyy niin Natoon mennään yhdessä Ruotsin kanssa
http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id91714.html- myöntää,
että Ruotsin sosialidemokraatit ovat suomalaisia sivistyneempiä. Mutta muuten, enpä usko.
- fiksu fiksumpi
myöntää, kirjoitti:
että Ruotsin sosialidemokraatit ovat suomalaisia sivistyneempiä. Mutta muuten, enpä usko.
Se ei vielä paljoa vaadi että on suomalaista sosialidemokraattia fiksumpi. Itse asiassa on vaikeaa kuvitella mikä voisi olla tyhmempi kuin suomalainen demari.
- JormaKKorhonen
...vastuullisimmat poliitikkomme koettavat saada tukea maamme parhaaksi tarkoitetuille pyrkimyksilleen Ruotsistakin, mutta älkööt liiaksi luottako sieltä kuultuun. On surullisisia esimerkkejä siitä, että toden tullen Ruotsi saattaa "mennä puihin". Tässä asiaa käsiteltiin tuolla omassa avauksessani:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000105&posting=22000000035475968
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?861789Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,171121Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.981106Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79972- 92846
Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot151828Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51764Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs54751- 53684
Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv52681