Pieni lampi

lapio lyyli

hölmönä naisena aloin kaivamaan kuoppaa pihallemme ja ison ja syvän sainkin aikaiseksi. Maa on savista ja lähes kivetöntä.
Nyt pähkäilen jatkoa. Laitanko allasmuovin vai valmis-altaan.
Mistä saan hiekkaa ja kiviä Raumalta, kun en puh.luettelosta sellaisia firmoja löytänyt. Toki voin soittaa kaikkiin puutarhaliikkeisiin ym. Kai joku osaa neuvoa oikeaan osoitteeseen.
Mutta mites sähköt altaaseen? talon edustalla on kalliota, että en nyt räjäyttelemään ala. Onko jotain suojaputkia olemassa, mihin saa sähköt piiloon ja turvaan?
Onko jotain, mikä olisi syytä ottaa nyt huomioon, ennen kuin jatkan päähänpistoni toteuttamista?

Neuvoja kokeneilta pyydän.

4

1207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja kivi-
    • AVKT

      Kaivoi itse ja allas nr.1 muovi 800l ja vesi putous altaaseen kivistä, noin 1,5m. Kultakalat viihtyvät hyvin ja lisääntyvät liikaa. Syvyys on vain 50cm. (lämpö talvella). Huom.lujite muovi, siis ensin muovi ja sitten sora ja vesi- suhteessa. (sähkö-ali,"virta" jo alussa ja muovin sisällä)

      • AVKT

        Sähkö--kaikki varmuus, tänään halpa-hinta.


    • mapee

      sähköt voi vetää maan päällä kunhan hoita asen asianmukaisilla johdoilla ja suojaa liitokset vielä mielellään. Ja huolehtii tietenkin ettei johto pääse esim ruohonleikkuriin tms kulkemaan.

      Allasmuovilla saat monttusi mukaisen altaan. Sen reunojen verhoaminen on ehkä työläämpää kuin valmisaltaan, mutta lopputulos on parempi.

      Kiviä ja hiekkaa saa samoista paikoista kuin multaa yms joten eiköhän keltaisilta löydy niitä? Maansiirtofirmoilla on monasti myyntiä myös.

      Jos laitat muovin niin saven päälle ei ole pakko laittaa mitään. Meillä on maan suojana vanhoja mattoja yms pehmikettä. Hiekka on hankalaa muotoilla paikoilleen... niin ja alla son viitisen vuotta tuolla ollut..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      143
      3196
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      40
      3002
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      110
      1463
    4. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      145
      1207
    5. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1087
    6. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1057
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      1017
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      979
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      827
    10. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      23
      823
    Aihe