Pauanne/Terveyskylä/Festivaalit

Böbi-Bubi

On se ihimisen voima suurta, siinä materia väistyy. Hieno Pauanne on märäntynny riitojen takia kolomattakymmentä vuotta kalliolla. Nyt on kuuluisa Kansanlääkintäkeskus saatu solomhun. Ihimetellä täytyy, miten mahtavat viulufestivaalit on pysynny hengisä näin kauan. Eikö ne osaa riirellä sielä ollenkaan?

4

991

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Einon Kantele Oy

      Kaukana on Kansamusiikki Kaustisilta,kun rock artisteilla koetetaan houkutella yleisöä.Kaljanmyyntiä ja nuoriso mellakoita,ei muuta näkyvää.Tappiota tulee ja,,paluu juurille on katkera.

      • Kaustisen juhlat ovat parhaat!

        Tuo on nyt aivan höpöpuhetta! Ajat muuttuu ja niin festivaalit. Itse (vasta) kymmenen vuotta festivaaleilla käyneen voin kyllä sanoa, että löytyy perinteistä kansanmusiikkia mutta onneksi paljon paljon muutakin; populaariartistien avulla voidaan luoda edellytykset kunnon juhlille - pelkkä kansanmusiikki ei yksistään myy ja nykyajan kustannustasolla on pakko ajatella myös kustannusseikkojakin. Ja nuo lieveilmiöt eli nuorison ryypiskely näkyy normaalia vilkkaampana katukuvassa mm. Konstan kulmilla, itse festivaalialue on yhä aivan uskomattoman rauhallinen ja perheystävällinen miljöö. Monet festivaalit olen kolunnut ja edelleenkin voin sanoa että paras tunnelma löytyy KaustisElta!


    • tauno-------------------

      Kaustisen keskustassa jäi kiinni vuonna 1990 syntynyt nuori mies. Hän puhalsi alkometriin 1,9 promillea.

      • ihim3ttelijä

        Niin? Miten ihmeessä tuokin liittyy keskustelun aiheeseen? Ihme Tauno. Tarkista lääkitys ja pyydä lupa holhoojalta netin käyttöön.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      200
      2891
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      63
      2730
    3. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      23
      2082
    4. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      69
      1695
    5. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      143
      1483
    6. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      181
      1430
    7. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      111
      1401
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      139
      1355
    9. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1314
    10. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1181
    Aihe