Kiintyeistövälittäjien ammattitaito surkeaa

Tomi-Antti

Nyt se sitten on tutkittu, minkälaisella ammattitaidolla kiinteistövälittäjät hoitavat työtänsä. Ihan samanlaisia kokemuksia on itsellänikin, eli ei heitä kiinnoista toimeksianjan etu pätkääkään. Viimeisimmät kaksi asuntoani olenkin myynyt itse, koska se on helppoa ja hauskaa puuhaa ja siinä tienaa helposti tuhansia euroja.

http://www.talouselama.fi/docview.do?f_id=1365735

4

637

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jgvfkldvhald

      täysin väärä sana kun puhutaan useimmista välittäjistä. heitähän nyt ei kiinnosta mikään muu kuin oma palkka. yleensä he eivät tiedä myymästään kohteesta yhtään sen enempää kuin ensimmäistä kertaa katsomassa oleva ostajaehdokas. myynti-ilmoituksessa olevat valokuvat ovat sen näköisiä että kamera on lauennut vahingossa, enää puuttuisi että sormi peittäisi puolet kuvista. ja mikä parasta: heillä ei ole mitään vastuuta mistään.

      • välittäjä myös

        hehe, tietäisit vaan kuinka monesta asiasta välittäjä voi joutua vastuuseen, jos kävisit kuuntelemassa välittäjän kurseissa et ehkä haluaisit olla enää välittäjä, senkin takia välittäjä ei halua vastata kysymyksiin joihin hän ei voi olla 100% varma että ne pitää paikkaansa


    • Miten mahdollista...

      Jaa, että tienata muutama tonni? Mitenkähän tuo on mahdolista? Kuka sulle maksaa siitä että myyt oman asuntosi?

      Vaikea verrata paljonka välittäjä saa samasta asunosta kuin sinä itse...

      • tienaa

        Tottakai "tienaa" jos myy asunnonsa itse.Jos maksat välittäjälle palkkion vaikka 5000e,tai jos myyt itse niin säästät tuon summan.

        Itse en usko että myyntihinta määräytyy välittäjän/myyjän mukaan.En siis usko että välittäjä saisi asunnosta enemmän.
        Eri asia on tavoittaako mahdolliset kiinnostuneet ostajat ilman välittäjän apua.Ja moni ostaja voi "pelätä" ostaa yksityiseltä.

        Hinta muodostuu ennemmin markkinatilanteen mukaan ja että löytyykö asunnolle juuri se oikea ostaja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7495
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3987
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3520
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      2822
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2672
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      45
      2492
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      132
      2411
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2299
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      21
      2264
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1982
    Aihe