Luin torstaina efexorin haittavaikutukset uudelleen, kun kelasin noita aikaisempia viestiketjussa olevia kirjoituksiani.
Minulla on kaikki nuo harvinaiset haittavaikutukset ja torstaina jo sanoin lääkärillä noista haittavaikutuksista viime annoksen noston jälkeen. Lääkäri siis oli sitä mieltä että annosta olisi pitänyt nostaa vielä kaksinkertaiseksi eli 300mg.
Kun luin noi harvinaiset haittavaikutukset niin huomasin että harvinainen haittavaikutus nielutulehdus, se mulla oli ja paheni keuhkoputken tulehdukseksi-->Siihen määrättiin antibiootti, joka puhkaisi muuta efexorin harvinaiset haittavaikutukset: verenpainee nousu,pyörrytys jopa makuulla, tulehdustila, nuha, makumuutokset, ihottuma, voimakkaat itsetuhoiset ajatukset, viiltely.
Perjantaina lopetin omatoimisesti koko lääkkeen ja komen päivän efexoritta olo on todella mahtava. Mirtatsapiiniä syö kuitenkin.
Mietin että pitäisikö mennä TK.hon lääkärille jos se ottaisi vakavasti noi oireet kun erikoislääkäri ei niitä ottanut vakavasti vaan olisi nostanut annoksen. Kaikki nuo harvinaiset haittavaikutukset alkoi vähän sen jälkeen kun lääkäri oli nostanut annoksen 75mg.stä 150mg?
Minulla on kaikki nuo harvinaiset haittavaikutukset ja torstaina jo sanoin lääkärillä noista haittavaikutuksista viime annoksen noston jälkeen. Lääkäri siis oli sitä mieltä että annosta olisi pitänyt nostaa vielä kaksinkertaiseksi eli 300mg.
Kun luin noi harvinaiset haittavaikutukset niin huomasin että harvinainen haittavaikutus nielutulehdus, se mulla oli ja paheni keuhkoputken tulehdukseksi-->Siihen määrättiin antibiootti, joka puhkaisi muuta efexorin harvinaiset haittavaikutukset: verenpainee nousu,pyörrytys jopa makuulla, tulehdustila, nuha, makumuutokset, ihottuma, voimakkaat itsetuhoiset ajatukset, viiltely.
Perjantaina lopetin omatoimisesti koko lääkkeen ja komen päivän efexoritta olo on todella mahtava. Mirtatsapiiniä syö kuitenkin.
Mietin että pitäisikö mennä TK.hon lääkärille jos se ottaisi vakavasti noi oireet kun erikoislääkäri ei niitä ottanut vakavasti vaan olisi nostanut annoksen. Kaikki nuo harvinaiset haittavaikutukset alkoi vähän sen jälkeen kun lääkäri oli nostanut annoksen 75mg.stä 150mg?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pyydä vaihtoa toiseen merkkiin.
Olen itse kokenut Efexor-helvetin, joten suosittelen lopettamaan lääkkeen ja hakemaan apua joltain toiselta asiantuntijalta.
Itselläni oli samanlaisia oireita. Lekuri vain lisäsi annosta, josta seurasi pahoja fyysisiä oireita. Henkinen tilanteeni myös paheni. Lopulta käperryin kokonaan itseeni ja kaikki ympärilläni oli yhdentekevää. Olin todellakin sairas sekä fyysisesti että henkisesti.
Lopulta läheiseni sai tilanteesta tarpeekseen ja lähti mukaani lääkäriin kertomaan oman näkemyksensä lääkityksestä ja siitä miten se on minuun vaikuttanut.Itse en pystynyt enään itseäni puolustamaan.
Tästä alkoi lääkkeen vähentäminen, josta seurasi uskomattomat vieroitusoireet ja jatkuvat edelleenkin, vaikka lääkkeen lopetuksesta on kulunut jo kuukausia. Mitään uutta lääkettä en ole huolinut, enkä kyllä ole tarvinnutkaan (diagn. kaamosmasennus), sillä niin kamala kokemus tämä Efexor oli.
Lääkkeen lopetuksen myötä loppuivat fyysiset vaivat ja henkinen puoleni on kohentunut huomattavasti. Olen palannut "elävien kirjoihin". Vieroitusoireista jäljellä ovat vielä lievät "sähkärit" ja päänsärkykohtaukset. Lääkärini mukaan näidenkin pitäisi poistua vähitellen.Kuitenkin sisimmässäni pelkään oireiden jäävän jossakin muodossa vaivaamaan lopun elämääni.
Tämä on tietenkin vain minun kokemukseni, mutta katsoin tärkeäksi kertoa sen, koska monikaan mielialalääkkeen käyttäjä ei osaa yhdistää fyysisiä oireita itse lääkkeeseen.
olin siis pe, la, su ja maanantain ilman efexoria tänään ti otin annoksen ja ajattelin pikuhiljaa lopettaa koko lääkkeen. Olen yrittänyt soittaa TK.hon jotta saisin ajan lääkärille. Erikoislääkäri joka nosti annosta ja olisi nostanut lisää on eilisestä lähtien kesälomalla joten on siis pakko saada aika tk.sta. Olo on ollut tosi hyvä ihan kuin olisin terve, paitsi myt tänään kun taas otin tabletin niin tuntuu kuin hyppisin seinille, päätä särkee ja suussa outo maku.
Ihan näin sairanhoitaja opiskelijana jo sanoisin että on väärä lääke minulle.
Enkä kellekään soisi itse lopettaman mitään lääkkeitä.
Mutta itse otan riskin omasta lopettamisesta mutta siltikään en ole niin hullu että kerralla lopettaisin.
Tässä tämän ihmisten yksilöllisyyden taas huomaa. Minut Efexor nimittäin pelasti suurelta Helvetiltä!
Sairaanhoitajan kanssa efexorin haittavaikutukset ja hänkin kertoi ihmetelleensä lääkärin käytöstä. arveli että lääkäri oli jo kesäloma tunnelmissa.Hän kyllä konsultoi kyseisen hoitolaitoksen johtavaa lääkäriä. Tämä määräsi pienentämään efexoria 75mg ja nostamaan mirtatsapiini puoleentoista eli 45mg.Olo huomauttanut ettei efexoria saa missään tapauksessa lopettaa kerralla. Kirjoitti molemmista lääkkeistä uudet reseptit joissa on oikeat annostukset.
Ei jumalauta.. mulla on nostettu efe annosta kahden viikon aikana 75mg -> 225mg. Oon ihan helvetin rikki! Olin jo ennenkin tätä nostoa, mutta nyt vasta rikki oonkin. Tuli taas mieleen itsetuhoiset ajatukset vuosien takaa.
Onko teillä muille efen nosto aiheuttanu tällästä? Johtuuko tää nostosta vai oonko oikeesti näin paskana?! Tuntuu epätodelliselta..
En kykene muuhun kun kuunteleen musaa koneelta ja itkemään. Vituttaa.. Ei kai tää voi pelkästään nostosta johtua?!