Carina II- 90 1.6:ssa (302tkm ajettu) alkoi seisontajarrun merkkivalo palaa ajossa ja samalla myös hieman haisi palaneelta. Auto pysäytettiin ja jarru laitettiin toistuvasti päälle ja pois, ei vaikutusta palaa edelleen. Jarrunestemäärä ok.
On toiminut moitteetta tähän asti ja ollut tosi vähällä käytöllä. Katsastettu 1kk sitten eikä moitteita.
Mikähän vois olla vikana ja voiko tolla ajaa? Olis nyt viikolla menoa eikä kerkeis viedä korjaamolle?
Carina II:n seisontajarrun merkkivalo
6
896
Vastaukset
- jarrupaloista/kengistä
Kantsii varmaan tarkastaa levyjen paksuus ja kaikki palat.
- *Tietämätön*
Mutta jarrukenkien kunnosta ei tietoa. Tulis mieleen että olisko jarrukahva ollut kuitenkin hieman päällä jolloin olis laahannut jo pitenpään, kuitenkin vain niin vähän ettei lamppu syty.
Tai onko noissa merkkivalo kytketty myös näyttämään kuluneita kenkiä? - Pompula85
Oletko tarkastanut ettei jarruputki vuoda nestettä? sehän varoittaa myös nestevuodosta, nimim. kokemusta on..
- Noissa ole
...edes jarrupalojen kuluneisuuteen merkkivaloa, vaan ilmoitus hoituu niillä pienillä metalliliuskoilla paloissa, eli ne liuskat alkaa ensin ottaa levyyn. Toki en ole varma on II Carinassa noin. Tarkista käsijarru kahvan juuresta miten herkässä siellä on katkaisija, eli jos on ajan mittaan asento muuttunut. Yksi mahdollinen on myös kytkin, jos on neste kytkin niin tarkista sen nestesäiliö???
....merkkivalo palaa, mikäli jarruneste on vähissä. Jos olet varma nesteen määrästä, vika voi myös olla netesäiliön "koho"-anturissa...
"haisi palaneelta" -kuulostaa kuitenkin pahalta. Oisko "luulo-sairautta" ja haju ei liitykään merkkivaloon????? -älä ota tätä kommenttia vakavasti.....- lenkki
ajamassa ja kokeile vanteet kuumuuko. Jos ei kuumu ja jarrut pelaa normaalisti niin tuskin on muuta kuin kontaktihäiriö ja voit ajella. Nesteet kannattaa tarkistaa toiseen kertaan ja varmuuden vuoksi myös lisätä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1492179
- 1211465
Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v3361270Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1401190Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni651185IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk31181- 1411159
- 491109
Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet99978Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast470977