Aikeissa ostaa woimaa taloon, eli ahdettu bensakuuskymppinen kiinnostaa. S40 nykymalli näyttää onnettoman kapoiselta pulkalta ja kyynärpää iskee oviverhoukseen, S80 taas liian iso lotja itselleni.
Millaisia kokemuksia ahdetuista volvon bensakoneista? Riittääkö 2,5T vai onko selkeä ero T5:n eduksi? Onko Geartronic-automaatti hidas ja tehoa syövä, vai onko valintana voimaversioon ehdoton? Kestääkö koneet ja voimansiirto? Entä elektroniikka? Paljonko seka-ajossa ovat kuluttaneet?
S60 2,5T vai T5?
4
1639
Vastaukset
- volvo-tietoa
kysäsepääs täältä, saat tiedon paljon nopeammin
http://www.volvofinns.com/index.php - JoormaPetteri
Kysyjän iän voi helposti arvata. kuka arvaa lähemmäs?? Arvaa!!
- asiallisuutta
Mitä väliä sillä on, että minkä ikäinen kysyjä on? Täällä pyydetään asiallisia kommentteja eikä mitään....
- lyhyesti
asiallisuutta kirjoitti:
Mitä väliä sillä on, että minkä ikäinen kysyjä on? Täällä pyydetään asiallisia kommentteja eikä mitään....
2.5T automaatti (2006 mallinen) toimii mielestäni hyvin, mutta joskus vaihteisto miettii paria pykälää pienempää hakiessaan, kun lämän lyö tiskiin. Vaihto nopeutuu, jos painetaan kaasua sen verran, että se vaihtaa pykälän pienemmälle ja sen jälkeen löytyykin pienempää pykälää ilman viivettä.
Bensaa menee kaupunkiajossa 12-16 litraa sataselle, ja kulutus tässä kehä3:n korkeuksilla liikkuessa on ollut 11 litraa sadalle. Matka-ajossa pääsee alle 9 litran ja talvinopeuksilla kulutus putoaa siitä litran. Satasella saa tankillisen, ainakin toistaiseksi, joten ihan halpaa ajo ei ole paljon ajavalle. Koeajoin muutamia "säästödieseleitä", joista päästöt on pudotettu niin alas kuin mahdollista. Nykyisten määräysten tuloksena on, että ne sopivat parhaiten jonossa tapahtuvaan matka-ajoon ja tehoa kiihdytykseen on niistä turha pyytää, sillä sehän aiheuttaisi direktiivin mukaan vain turhia päästöjä;)
2.5T tehot riittää hyvin minulle, sillä moottori vääntää hyvin pienilläkin kierroksilla. Kun sitten tehoa tarvitaan, niin löytyyhän sitä kohtuullisesti ja tasaisesti kun pyydetään. T5:stä ei ole kokemusta, joten jätän sen vertailut ja kertomukset muille. Puolen vuoden kokemuksella en löydä pahaa sanottavaa, sillä S60 on vastannut ominaisuuksiltaan odotuksiani eikä tekniikan kanssa ole ollut ongelmia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110934
- 525220
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452433- 302133
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131701Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421544Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301241Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892